Jak to często w historii kulinariów bywa, podobno chlebowy zakwas także powstał przez pomyłkę. Cała historia wydarzyła się kilka tysięcy lat temu w Egipcie.

Przed kilkoma tysiącleciami nie znano ani drożdży, ani zakwasu i nie stosowano ich w piekarnictwie. Prymitywny chleb pieczono bez zakwaszania. Wspomnieniem takich wypieków jest np. żydowska maca, czyli przaśny chleb spożywany przez Żydów w czasie święta Paschy.

Jak upieczono pierwszy chleb na zakwasie?

Podobne pieczywo chciała upiec pewna mieszkanka starożytnego Egiptu. Wyrobiła ciasto i zamiast od razu wypiec je na rozgrzanym do czerwoności kamieniu, zostawiła surowe ciasto na słońcu.

Chwila zapomnienia odmieniła losy piekarnictwa na zawsze. Przestraszona kobieta ujrzała zepsute ciasto i wpadła w zakłopotanie. Bojąc się kary ze strony swojego pana, postanowiła wypiec wyrobione ciasto pomimo jego kilkugodzinnego pobytu na słońcu.

Zobacz także:

W cieście Egipcjanki zdążyły zajść już nieodwracalne zmiany. Fermentacja i rozkład substancji zawartych w mące w przypadkowy sposób zaowocowała pierwszym w historii zakwasem. I tak oto, oczom zdumionej kobiety po kilku minutach pieczenia ukazał się wyrośnięty chleb. Wypiek od razu przypadł do gustu.

Różnice między chlebem na zakwasie a na drożdżach

Długo nie trzeba było czekać także na pierwsze eksperymenty z drożdżami. Kultury tych bakterii również szybko zaczęto wykorzystywać do wyrabiania ciasta.

Minęły tysiące lat, a technika pieczenia chleba wciąż przypomina dawne próby egipskich piekarzy. Dalej w piekarnictwie prym wiedzie zakwas i drożdże. Oba gatunki wypieków znacznie się jednak różnią. Za szlachetniejszy uważany jest wciąż tradycyjny wypiek powstały na bazie zakwasu.

Drożdże znacznie przyspieszają proces wyrastania ciasta i są po prostu pewniejszym środkiem do uzyskania zadowalających efektów.

Jednak to właśnie zakwas sprawia, że chleb uzyskuje charakterystyczny, wspaniały smak i dłużej zachowuje świeżość.

Sposoby na odróżnienie chleba na zakwasie od chleba z drożdżami

Jak można rozpoznać to, na czym został wypieczony chleb? Nie będzie to trudne nawet wtedy, gdy kupujecie chleb bez opakowania. Zazwyczaj na plastikowych siatkach, w które pakowany jest chleb powinna widnieć informacja, jak został wypieczony.

Kupując chleb w piekarniczych sklepikach firmowych możecie także śmiało zapytać o konkretny chleb sprzedawcę. Oprócz tego warto jednak dysponować odpowiednią wiedzą w tym zakresie. Wystarczy rzut oka i wzięcie chleba do ręki i odpowiedź będzie gotowa.

Chleb wypieczony na samym zakwasie będzie miał znacznie bardziej zbity miąższ i będzie po prostu cięższy. Wystarczy go podnieść. Jeżeli bochenek jest objętościowo całkiem spory, a mimo tego waży mało, nie ma wątpliwości. Został „nadmuchany” sporą ilością drożdży i innych dodatków.

Taki chleb szybciej stanie się czerstwy i „nie wytrzyma” zbyt długo bez przechowywania w  siateczce. A to prosta droga to utraty walorów smakowych.