Makaron
Pixabay/RitaE
Newsy

Jak odmierzyć porcję makaronu na osobę? Ta metoda zawsze działa

Makaron to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych. Właśnie w makaron Polacy zaopatrywali się w pierwszej kolejności na początku pandemii.
Aleksandra Jaworska
styczeń 06, 2021

Każdy z was lubi z pewnością szybkie danie, które można przyrządzić z produktów znalezionych w kuchni. Takim produktem jest makaron, na pewno macie go w domowej spiżarce.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Makaron ma długą historię

Spaghetti przypomina historię makaronu, która jest długa i skręcona. Do dziś dnia wiele krajów walczy o miano pierwszego, który makaron wymyślił. Obecnie ten mączny przysmak można znaleźć w kuchniach całego świata, w niektórych to wręcz podstawowy składnik.

Bez niego z pewnością nie obyliby się Włosi, którzy w Europie uważani są za prawdziwych królów makaronu. Makaron to najstarszy produkt żywieniowy. Mógł on być przyrządzany już 4000 lat temu. Legenda mówi, że do Europy sprowadził go Marco Polo.

Według niektórych świadectw, już wiele wieków wcześniej makaron był znany starożytnym Rzymianom. Ten pokarm, przyrządzany z mieszaniny wody i mąki, a następnie suszony, znali także Arabowie. Inna teoria głosi, że to dzięki nim trafił on na południe Europy, m.in. do Włoch.

Współcześnie właśnie Włochy uznawane są za ojczyznę makaronu. Dziś kuchnia włoska rozróżnia blisko sto jego rodzajów. Dla polepszenia walorów smakowych, a także estetycznych, do makaronów zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, dodaje się naturalne barwniki np. sok z buraków, szpinak i pomidory.

Inny makaron do sosów śmietanowych, inny do bazy z pomidorów

Makarony można podzielić głównie przez wzgląd ich użyteczności wobec różnych potraw. Innego rodzaju użyjecie do śmietany z koperkiem i łososiem, a innego do klasycznego spaghetti ze świeżych, smażonych pomidorów. Można wyróżnić jego rozmaite odmiany. Rodzaje, z których korzysta się najczęściej to:

  • Linguini to cienkie, długie paseczki, przypominające spłaszczone spaghetti. To makaron niezwykle delikatny, dlatego też podawany jest z lekkimi sosami kremowymi.

  • Tagliatelle to długie wstążki makaronu. Przed wyschnięciem makaron jest zwijany i formowany w "gniazdka". Doskonale nadaje się do sosów śmietanowych.

  • Pappardelle można porównać do grubych wstążek makaronu, dwa razy szerszych niż tagliatelle. Najlepiej smakuje podawany z sosami śmietanowymi.

  • Lasagne to duży płaty makaronowe, w kształcie prostokątów, ale również nazwa potrawy. Najsłynniejsze danie na bazie tego makaronu to lasagne po bolońsku.

  • Spaghetti, klasyka sama w sobie. Najsłynniejszy włoski makaron w postaci długich cienkich nitek, zazwyczaj serwowany z sosem pomidorowym. 

  • Penne, którego nazwa po włosku znaczy „pióro”. Są to grube, krótkie rurki, ścięte pod kątem z obu stron, niezwykle pożywne zwłaszcza z sosami mięsnymi. Bardzo popularne!

Jak odmierzyć makaron na osobę?

Makaron, dzięki zawartości białka i węglowodanów, jest cennym źródłem energii. Szczególnie poleca się makarony z mąki razowej, pszennej lub żytniej. Można dodać do nich w zasadzie wszystko, m.in. chude mięso, warzywa, różne rodzaje serów i orzechy. 

Najlepiej przed gotowaniem odmierzyć suchy makaron na osobę tak, by było go w sam raz dla konkretnej liczby gości. Odpowiednią porcją dla jednej osoby będzie 100-120 gramów. Do zupy wystarczy 50-60 g. Przy świderkach, muszelkach i kokardkach, 3/4 szklanki będzie odpowiednie dla jednej osoby. 

Do odmierzenia spaghetti wystarczy dłoń i ściśnięcie kciuka i palca wskazującego. Makaron, który zmieści się między tymi dwoma palcami, będzie odpowiadał porcji na jednego człowieka. Spróbujecie?

Komentarze
białe i brązowe jajka
Pixabay
Newsy Białe czy brązowe jajka - które z nich są zdrowsze?
Wielu Polaków uzależnia zakup jajek nie tylko od ich rodzaju i ceny, ale również od koloru. Okazuje się, że większość sięga po te w brązowej skorupce. Białe są zdecydowanie rzadziej wybierane. Głos w sprawie ich różnic zabrali eksperci.
Weronika Kępa
styczeń 06, 2021

Wybór jajek to nie lada wyzwanie Mnogość dostępnych na rynku jajek może wprowadzać w zakłopotanie. Ich zakup to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących pań domu. Z kolei doświadczone gospodynie dobrze wiedzą, na co zwracać uwagę i przy wyborze kierują się trzema głównymi czynnikami: ceną, rodzajem i kolorem. Cena i rodzaj to nierozerwalne czynniki. Najtańsze i jednocześnie najbardziej nafaszerowane antybiotykami, są jaja z chowu klatkowego. Nieco droższe i lepszej jakości są te pochodzące z chowu ściółkowego. Jednak, mimo wysokiej ceny, najlepiej sięgać po te z wolnego wybiegu. A co jeśli chodzi o ich kolor? Polacy najchętniej sięgają po brązowe jajka Okazuje się, że spośród jaj białych, beżowych i brązowych, Polacy najchętniej wybierają te ostatnie. Bowiem większość uważa, że pochodzą one od kur hodowanych naturalnie. Biały kolor kojarzony jest z różnego rodzaju modyfikacjami genetycznymi.  Według polskich portali, fanami brązowych jajek są również Azjaci. Ich upodobania wynikają jednak z uwarunkowań kulturowych aniżeli z przekonań na temat wartości odżywczych produktu. Bowiem, zgodnie z tamtejszymi wierzeniami, kolor czerwony przynosi szczęście, a brąz jest przecież do niego zbliżony. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w USA, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Mieszkańcy tych państw wybierają przede wszystkim jajka posiadające białą skorupkę. Według nich, ten kolor wydaje się o wiele bezpieczniejszy. Czy kolor skorupki wypływa na wartości odżywcze jajek? W rzeczywistości, kolor skorupki jajek jest uwarunkowany genetycznie. Kury o jasnym upierzeniu znoszą białe jajka, z kolei te o ciemnym – brązowe. Ot, cała filozofia. Taki stan rzeczy nie ma więc nic wspólnego z ich karmieniem, hodowlą, ani nawet rasą.  Barwa znoszonych jajek nie wpływa również...

Przeczytaj