Rabarbar słynie z kwaśnego i mocnego smaku, który świetnie sprawdza się w różnego rodzaju wypiekach. Dzisiaj przedstawimy wam kilka praktycznych porad dotyczących obierania, krojenia i zamrażania rabarbaru.

Do czego można wykorzystać rabarbar?

Niezależnie od tego czy rabarbar jest warzywem, czy też jak chcieliby niektórzy – owocem, warto wykorzystywać go w sezonie tak często, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim do ciast, do deserów, do kompotów.

Znane są jednak nieco  bardziej nieoczywiste przepisy z wykorzystaniem rabarbaru. Takie jak na przykład filety w sosie rabarbarowym w sezamie, czy też kotlety mielone z rabarbarem. Przyznamy, że brzmi to dość osobliwie. Ale za to jak smakuje!

Kiedy jednak rabarbarowe szaleństwo powoli zacznie dobiegać końca, warto pomyśleć o zrobieniu zapasów na późniejszą porę. Rabarbar nadaje się do mrożenia. Jeśli zrobicie to w odpowiedni sposób, po kilku miesiącach dalej będziecie cieszyli się jego kwaśnym i charakterystycznym smakiem.

Zobacz także:

Jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar?

Dla osób, które nie mają większego doświadczenia z rabarbarem, przygotowaliśmy garść pożytecznych informacji, trików i porad na jego temat. Oto one:

  • Świeży rabarbar można przechowywać w lodówce do ok. 2 tygodni
  • Zanim przystąpicie do przygotowania dania na bazie rabarbaru, koniecznie dokładnie umyjcie go z resztek ziemi i innych zabrudzeń.
  • Pozbądźcie się liści i odetnijcie końcówki
  • Rabarbar można obrać, ale nie jest to konieczne. Jeżeli jednak zdecydujecie się na ten krok, użyjcie małego noża, którym zahaczycie łodygę od góry i łatwo oderwiecie włókna
  • Rabarbar można obrać wtedy, gdy czerwonawe włókna są już nieco twarde
  • Rabarbar dodawany do ciasta należy kroić w niezbyt duże kawałki - zbyt duża rabarbarowa kostka ma tendencję do opadania m.in. w drożdżowych ciastach
  • Rabarbar powinno się mrozić w już pokrojonej formie – tak przygotowany wrzućcie do torebki foliowej i wstawcie do zamrażarki