Nawet Aztekowie wiedzieli, że papryka jest cenną żywnością dodająca sił witalnych i sprzyjającą długowieczności. Była uprawiana na długo przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków. Od kilkudziesięciu już lat jest z powodzeniem hodowana także w Polsce i stała się jednym z najlepszych źródeł witamin, szczególnie zimą.

Papryka – najlepsza dawka witamin w zimie

W czasie gdy pomidory smakują bardziej jak ziemniaki, a do tego są drogie, papryka słodka może być doskonałym dodatkiem do kanapek. Warto ją jednak jeść nie tylko z powodów smakowych. Warzywo jest skarbnicą witamin i minerałów.

Zawiera duże ilości witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, a także witamin z grupy B, witamin A, E, K i kwasy foliowego. Jedząc paprykę dostarczacie sobie wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Papryka jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Najzdrowsza jest papryka surowa, jednak duszona i pieczona także zachowuje wiele składników odżywczych, ponieważ warzywo w niewielkim stopniu ulega przemianie w trakcie przetwarzania.

Zobacz także:

Niektóre przepisy wymagają zdjęcia z papryki skórki, co nie jest czynnością prostą, bo skórka jest bardzo cienka i mocno przylega do warzywa. Papryki bez skórki używa się do przetworów, takich jak papryka w oleju, w occie, pieczona czy marynowana. Przetwory są smaczniejsze i delikatniejsze, jeśli do słoików wkłada się ją bez skórki.  Skórkę lepiej też zdjąć przyrządzając dania z rozdrobnioną czy pieczoną papryką, takie jak sosy, sałatki czy pasty.

Łatwe sposoby na obranie papryki

Istnieje kilka sposobów na zdjęcie cienkiej skórki z papryki. W tym celu trzeba warzywo poddać pewnej obróbce. Pierwszy z zaprezentowanych sposobów szerzej stosowany do zdejmowania skóry z pomidorów, co także nie jest proste:

  • Wrzątek. To najprostsza metoda na usunięcie skórki z papryki. Najpierw natnijcie skórkę wzdłuż papryki nożykiem, a następnie zanurzcie w gotującej się wodzie na 4-5 minut. Po wyjęciu przestudźcie, przekrójcie paprykę na mniejsze kawałki i z każdego sparzonego kawałka oderwijcie skórkę
  • Piekarnik. Papryki pokrójcie na połówki lub ćwiartki i ułóżcie na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczcie w 180 st. C przez około 15 minut. W tym czasie skórka sczernieje i pojawią się na niej bąble. Po przestudzeniu palcami lub nożykiem zdejmiecie łatwo już odchodząca skórkę
  • Kuchenka mikrofalowa. Przekrójcie paprykę na pół. Ustawcie kuchenkę na wysoką moc i podgrzewajcie paprykę przez 2-3 minuty. Po wystudzeniu zdejmijcie skórkę
  • Opalarka. Skórkę można opalić nad palnikiem lub przy pomocy gazowej opalarki. Na skórce podobnie jak podczas pieczenia pojawią się czarne pęcherze. Z takiej papryki skórkę zdejmiecie także bez trudu

Źródło: haps.pl, portalspożywczy.pl