coca-cola odrdzewiacz podatek cukrowy
Pixabay
Newsy

Jak obejść podatek cukrowy? Polacy znaleźli na to sposób. Sprowadzają Coca-Colę jako środek na...?

Polacy po raz kolejny wykazali się kreatywnością. Znaleźli bowiem sposób na obejście obowiązującego od początku 2021 roku podatku cukrowego. Aby obniżyć ceny Coca-Coli postanowili sprowadzać ją jako… środek odrdzewiający.
Weronika Kępa
styczeń 09, 2021
Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Podatek cukrowy

Od początku 2021 roku do cen wszystkich napojów zawierających cukier, doliczane są opłaty w dwóch kategoriach – stałej i zmiennej. Pierwsza z nich wynosi 50 groszy za każdy litr i kolejne 10 groszy, jeśli produkt zawiera kofeinę lub taurynę. Z kolei opłata zmienna wynosi 5 groszy za każdy gram napoju, który zawiera ponad 5 gramów cukru.

Mimo iż nowe zasady obowiązują dopiero od 9 dni, wyższe ceny już dały się we znaki nie tylko fanom kolorowych napojów, ale również przedsiębiorcom. Okazuje się bowiem, że stawki za Coca-Colę wzrosły nawet o 4 złote za półlitrową butelkę.

Jak poinformował producent oranżady Hellena, za warty 20 milionów złotych cukier dodany do napojów, odprowadzany jest podatek w wysokości 150 milionów złotych. To wywołało niemały szok i konsternację w branży.

Polacy znaleźli sposób na obejście podatku cukrowego

Nie ma jednak sytuacji, z której Polacy nie potrafiliby wyjść cało. Pokazali to sprytnie obchodząc chociażby powszechny zakaz handlu w niedzielę, ale również zamknięcie hoteli czy stoków narciarskich związane z pandemią. Na ten problem też znaleźli rozwiązanie.

Część małych sklepów zaczęła bowiem sprowadzać Coca-Colę z Czech jako środek odrdzewiający. Jak informują polskie portale, ten pomysł pozwala zaoszczędzić nawet 2 złote na każdej butelce!

Choć dla niektórych wydaje się to dziwne, w rzeczywistości ten słodzony, gazowany napój potrafi doskonale wyczyścić okna, przypalony garnek, kamień z czajnika, plamy po oleju, a nawet rdzę…! Wystarczy, że zalejecie daną powierzchnie preparatem, a następnie odstawicie do namoczenia na całą noc. Efekty będą powalające.

Pozostałe właściwości Coca-Coli

Okazuje się również, że Coca-Cola idealnie sprawdza się jako preparat do odmrażania szyb. Podobno bije na głowę nawet te specjalnie przeznaczone do tego typu czynności. Wystarczy, że polejecie nią szybę i gotowe!

Niewielu zdaje sobie również sprawę, że coca-cola pomaga leczyć biegunkę, niestrawność, zgagę oraz nudności. Niektórzy twierdzą również, że zawarta w niej kofeina pomaga zapobiegać atakom astmy i chronić przed pojawianiem się kamieni na nerkach. Okazuje się też, że jest wspaniałym lekarstwem na użądlenia os i ukąszenia komarów.

Komentarze
Kobieta z wózkiem na zakupy
Adobe Stock
Newsy Przez podatek cukrowy zdrożeje produkt kupowany przez wszystkich. Z cukrem wcale się nie kojarzy
Można się było tego spodziewać. Podatek cukrowy wywołał na rynku napojów trzęsienie ziemi. Nowa danina uderzy nie tylko w colę.
Hubert Rój
styczeń 05, 2021

Klienci, którzy ruszyli na zakupy po Nowym Roku, przecierali oczy ze zdumienia. Ceny Coca Coli, Fanty, Sprite’a i innych słodkich napojów poszybowały w górę. Z tanich, dostępnych dla wszystkich produktów, słodzone napoje stały się w mgnieniu oka produktem luksusowym. Drożyzna dla zdrowia Jak zapewnia rząd, wszystko to oczywiście w trosce o nasze zdrowie. Rządzący najbardziej boją się o nasze dzieci i to ponoć właśnie dla ich dobra, sprawili, że niezdrowe napoje stały się znacznie droższe. O tym, jak wyglądają teraz ich ceny pisaliśmy już na naszych łamach. Przeczytać możecie o tym w tych artykułach:  Przez podatek cukrowy podrożały słodkie napoje. W tym sklepie Colę kupicie za jedynie 2,49 zł  i  Podatek cukrowy stał się faktem. Nie uwierzycie, ile kosztuje butelka Coli Nie będziemy także w tym miejscu roztrząsać, czy podobny podatek dla dobra naszego zdrowia był w ogóle potrzebny. Skupimy się na innej rzeczy. Otóż okazuje się, że ściąganie nowego podatku jest jeszcze w powijakach. Producenci niektórych produktów wciąż nie wiedzą, czy ich napoje będą obłożone nową daniną. Nie tylko cola Nad taką zagwozdką głowią się właśnie producenci piwa bezalkoholowego, zwłaszcza tego wzbogaconego smakami, np. soków owocowych. Piwo bez procentów w ostatnich latach podbiło serca polskich konsumentów. Złocisty napój z pianką bez alkoholu przypadł do gustu szczególnie młodszym klientom. Rynek piwa bezalkoholowego szybko urósł do olbrzymich rozmiarów – już w 2019 roku sprzedano ilość tego produktu szacowaną na wartość nawet miliarda złotych. Według fachowców, cena piwa bez procentów może wzrosnąć od 5 do 8%. Wszystko zależy jeszcze od tego, jak ostatecznie będą interpretowane nowe przepisy...

Przeczytaj