Polskie święta i dania z nimi związane, doskonale oddają ducha naszej narodowej kuchni. Pytanie tylko, czy to dobrze, czy źle…

Faszerowane jajka, żurek, biała kapusta, mięsne pieczenie, domowe wędliny, babki, serniki i mazurki – wszystko to jest rzeczywiście przepyszne, ale niezwykle tłuste, tuczące i ciężkostrawne.

Jak nie zrezygnować z tradycyjnych dań i nie przytyć na świętach?

Nie powinno się oczywiście w otwarty sposób rezygnować z tradycyjnego jedzenia wielkanocnego z całą rodziną w imię dbania o linię.

Są jednak sposoby, by nieco odciążyć nie tylko swój brzuch i cały organizm, ale także zadbać o dobrostan swoich bliskich.

Zobacz także:

Wystarczy zastosować jeden prosty trik. Podczas gotowania wielkanocnych dań, próbujcie po prostu ograniczyć nadmiar tłuszczu i cukru.

Tu dodacie trochę mniej cukru, tam odejmiecie odrobinę tłuszczu – do tego dodajcie jeszcze rozwagę i umiar przy wielkanocnym stole i efekty będą naprawdę zauważalne.

W ten właśnie sposób uda wam się wreszcie uniknąć poświątecznej oponki, na którą wielu narzeka chwilę po wstaniu od świątecznego stołu.

Jakie nietuczące potrawy ugotować na Wielkanoc?

Jakie potrawy gotować na święta i w jaki sposób obniżać w nich zawartość tłuszczu i cukru? Przygotowaliśmy dla was krótką listę.

Jakie dania przygotować więc na święta?

  • Biała kiełbasa z mięsa drobiowego i chudej wieprzowiny (np. szynka)
  • Sałatka jarzynowa z majonezem o obniżonej zawartości tłuszczu
  • Jajka faszerowane z majonezem o obniżonej zawartości tłuszczu
  • Ciasta z ograniczoną ilością cukru i mąki pszennej (wykorzystajcie inne mąki, orzechy, otręby, a także banany do np. do pieczenia mazurków)
  • Surówki z nowalijek (pierwsze rzodkiewki, sałata masłowa, cebula, rzeżucha)

Zatrzymajmy się przy ostatnim punkcie naszej wyliczanki. Święta wielkanocne skupiają się na akcentowaniu zwycięstwa życia nad śmiercią.

Symbolem tego w naszej kulturze jest oczywiście jajko. Ale nie powinniście ograniczyć się tylko do jaj. Pięknym symbolem życia i rozkwitu są pierwsze warzywa.

Jakie nowalijki powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?

Dlatego też radzimy wam przed świętami, pobawić się nawet we własnym domu w małego ogrodnika. Wyhodowanie rzeżuchy to przecież prościna nawet dla przedszkolaków.

Do tego możecie pokusić się o własną świeżą cebulkę, czyli szczypiorek uzyskany babcinym sposobem.

Wystarczy położyć dużą cebulę na szklance do połowy wypełnionej wodą. Ponad 2 tygodnie do świat wystarczą, by cieszyć się szczypiorkiem w sam raz do jajek!

Do tego proponujemy wam oczywiście zakup świeżych nowalijek. Te już pojawiły się w polskich sklepach w okazyjnych cenach.