Jak nie przytyć w święta? Godzinę przed jedzeniem wypijcie ten prosty napój. To naprawdę działa
Adobe Stock
Newsy

Jak nie przytyć w święta? Godzinę przed jedzeniem wypijcie ten prosty napój. To naprawdę działa

Święta, mimo iż trwają tylko kilka dni w roku, to najczęściej kończą się sporą nadwyżką kilogramów. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy godzinę przed posiłkiem wypić szklankę prostego napoju.

Wiele osób tłumaczy większą liczbę na wadze po świętach tym, że są one tylko dwa razy w roku, więc można sobie pozwolić na trochę więcej swobody. Niestety, może odbić się to również nienajlepszym samopoczuciem i uczuciem ciężkości. Powrót do formy przedświątecznej niestety zajmuje więcej czasu niż zjedzenie kolejnego kawałka mazurka czy dodatkowej łyżki sałatki. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Świąteczne potrawy

Tradycyjne wielkanocne potrawy są wyczekiwane przez cały rok. Większość osób czeka na moment, kiedy będzie można zasiąść do stołu i delektować się przygotowanymi daniami. Na święta nie może zabraknąć takich smakowitości jak żurek, jajka faszerowane, wszelkiego rodzaju sałatki z majonezem, mazurek czy sernik. Niestety, są przepełnione dużą ilością kilokalorii, cukru oraz tłuszczu. Ich spożycie w nadmiernych ilościach, skutkuje niestety przybraniem dodatkowej masy ciała. 

Zobacz także
Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne

Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne

Wózki w supermarketach mają ukrytą funkcję. Zróbcie to, a zakupy będą łatwiejsze

Wózki w supermarketach mają ukrytą funkcję. Zróbcie to, a zakupy będą łatwiejsze

Tradycyjne obżarstwo 

Większość osób przed świętami, jak i ze względu na post, ogranicza spożywanie części produktów. Niestety, takie zachowanie nie jest zbyt dobre, gdyż może ono skutkować napadami głodu, co odbije się w okresie świątecznym.

Ludzie spożywający mniejszą ilość kalorii niż wykazuje zapotrzebowanie, najzwyczajniej się głodzą. Efekt tego można zaobserwować, kiedy wręcz pochłaniają kolejne partie jedzenia ze stołu. Aby uniknąć takiej sytuacji, zaleca się racjonalne żywienie przez cały rok. Niestety, nawet osoby będące fit freakami, po wielkanocnej biesiadzie są kilka kilogramów do przodu na wadze. 

Napój wspomagający trawienie podczas świąt

Aby uniknąć sytuacji ciężkości, złego samopoczucia oraz dodatkowych kilogramów po świętach, warto zastosować jeden prosty patent. Na godzinę przed jedzeniem, należy wypić jedną lub dwie szklanki przegotowanej wody z dodatkiem soku z cytryny. Skutecznie wypełni on żołądek, dzięki czemu mniej zjecie będąc przy stole. To świetny sposób na zachowanie zgrabnej sylwetki w święta.

Aktywne święta

Sporo osób spędza dwa świąteczne dni tylko i wyłącznie za stołem, a jedyną ich "aktywnością" jest dokładanie sobie kolejnych porcji jedzenia. Warto ruszyć się z krzesła i choćby udać się na rodzinny spacer. To będzie dodatkowy plus, a także pewne urozmaicenie podczas Wielkanocy. 

 

Czytaj także:

Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne
Pixabay/ Adobe Stock
Newsy
Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne
Święta kojarzą się w głównej mierze z sielankową, rodzinną atmosferą. Jednak wiele osób wciąż popełnia jeden błąd, który może przynieść negatywne skutki.

Na święta czekają z utęsknieniem niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, spotkania z rodziną, ale także możliwość spokojnego odpoczynku. Istnieje również taka grupa, która niekoniecznie lubi ten czas i spędza go niemal z przymusu. Wówczas pojawiają się nie do końca pozytywne emocje, które nie powinny towarzyszyć ludziom w tym okresie.  Przygotowania świąteczne Święta wielkanocne są ruchome, toteż wypadają co roku w innym terminie. Zależy on od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Są one poprzedzone czterdziestodniowym postem, który jest okresem przygotowań duchowych, a także tych bardziej przyziemnych. Gospodynie domowe już z wyprzedzeniem zaczynają krzątać się po domu, jednocześnie robiąc porządki po zimie, a także obmyślając świąteczne menu i je przyrządzając. To dość pracowity czas, który uwieńczony jest spotkaniem w rodzinnym gronie.  Tradycje wielkanocne  Jak każde święta, tak i Wielkanoc ma swoje wyjątkowe obyczaje, które są niezmiennie są przestrzegane od wielu lat. Wśród wielkanocnych tradycji, znajdują się takie jak: przygotowywanie koszyczka z pokarmem, święcenie święconki,  malowanie pisanek, uczestniczenie w Triduum Paschalnym,  wspólne śniadanie wielkanocne, dzielenie się jajkiem, czy polewanie wodą w Lany Poniedziałek. Każda z tych czynności wiąże się z pewnym przesłaniem. Wszystkie te obyczaje mają na celu zjednoczenie rodziny. Są jednak wyjątki, które wyłamują się z tych tradycji. Świąteczne potrawy  Wielkanoc wiąże się nie tylko z pewnymi tradycjami, jak święcenie pokarmu czy malowanie jajek, ale również i pysznym jedzeniem. Na tę część czeka zdecydowanie największa grupa ludzi. Moment zajęcia miejsca przy stole ze smakowitościami, to wyczekana chwila. Na...

Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny
Adobe Stock
Newsy
Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny
Wielkanoc już za dwa dni, a wszystkie gospodynie domowe uwijają się przy przyrządzaniu świątecznych potraw. Podczas przygotowywania wielkanocnego śniadania, warto pamiętać o jednym aspekcie, aby nie popełnić krytycznego błędu.

Żurek z białą kiełbasą, faszerowane jajka, domowe wędliny i słodkie wypieki - to tylko część potraw, jakie znajdą się na naszym świątecznym stole. Wiele osób czeka ten moment, kiedy będzie można bezkarnie skosztować tych wyjątkowych pyszności. Podczas przygotowywania śniadania należy pamiętać o zachowaniu jednej zasady. Przygotowania do Wielkanocy Okres wielkanocny rozpoczyna się już od Środy Popielcowej inicjującej początek Wielkiego Postu, trwającego czterdzieści dni. Kluczowy jednak jest Wielki Tydzień, który jest zapoczątkowany przez Niedzielę Palmową. Samą kwintesencją przygotowań duchowych, jest Triduum Paschalne. To czas zadumy i refleksji przed wielkim świętowaniem Zmartwychwstania Chrystusa. Obyczaje wielkanocne Jak każde święta, tak i Wielkanoc, ma swoje typowe tradycje, które są kultywowane od wielu lat. Nastrajają one do przeżycia tych dni w odpowiedni sposób. Wśród tradycji wielkanocnych są takie jak: przygotowywanie koszyczka, święcenie pokarmów w kościele, malowanie pisanek, uroczyste śniadanie w rodzinnym gronie,  czy dzielenie się jajkiem. To część obyczajów, które sprawiają, że te święta mają szczególny charakter i są niepowtarzalne. Są czasem radości, spotkań rodzinnych oraz skosztowania wspaniałych dań. Tradycyjne potrawy świąteczne Wielkanoc charakteryzuje się kilkoma potrawami, które obowiązkowo muszą pojawić się na świątecznym stole. Wiele osób nie wyobraża sobie uroczystego śniadania, gdyby którejś z nich zabrakło. Do tradycyjnych dań wielkanocnych zalicza się żurek z białą kiełbasą, biały barszcz, jajka faszerowane, pasztet jajeczny, babkę, paschę czy mazurek. Słodkości są doskonałym uwieńczeniem pysznych, wytrawnych potraw.  Odpowiednie nakrycie stołu wielkanocnego...

Czy po śniadaniach i obiadach w czasie Wielkanocy czeka nas 4 fala epidemii koronawirusa? Eksperci nie mają złudzeń
Adobe Stock
Newsy
Czy po śniadaniach i obiadach w czasie Wielkanocy czeka nas 4 fala epidemii koronawirusa? Eksperci nie mają złudzeń
Mimo obowiązujących obostrzeń odnośnie koronawirusa, wielu Polaków planuje podczas świąt wielkanocnych spotkania z bliskimi. Według doniesień, rząd szykuje się na kolejną falę zachorowań, które mogą pojawić się tuż po Wielkanocy.

Święta to czas spokoju, odpoczynku, a także spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wówczas można na chwilę zwolnić, złapać oddech oraz nacieszyć się czasem w gronie najbliższych. Wiele osób czeka na ten moment, by móc zobaczyć się z dawno niewidzianymi krewnymi. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak wszystkim te plany.  Niekończąca się pandemia Polska od ponad roku stara się uporać z koronawirusem. Mimo nadziei na nowy, lepszy czas, bez większych zmian, wirus szaleje w najlepsze. Ostatnie miesiące są natężeniem zachorowań, a także doszło do pojawienia się nowych mutacji koronawirusa. Mimo rozpoczęcia szczepień, obecnie trwa trzecia już fala pandemii. Jest ona znacznie trudniejsza do pokonania, a leczenie choroby jest zdecydowanie dłuższe i żmudniejsze.  Nowe obostrzenia  W związku z dynamicznym rozwojem koronawirusa, rząd postanowił wprowadzić surowe obostrzenia, które obowiązują od 27 marca do 9 kwietnia, czyli łącznie z okresem świątecznym. Wielkanoc to jeden z powodów wprowadzenia takich zasad w obawie przed drastycznie zwiększającą się liczbą zakażonych. Wśród nowych obostrzeń znajdują się takie jak: zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblowe, zamknięte żłobki oraz przedszkola z wyłączeniem służb medycznych i porządkowych, limit osób w sklepach spożywczych i kościołach,  zamknięte galerie handlowe, siłownie czy hotele, a także zakaz udziału w zgromadzeniach, imprezach, czy spotkaniach.  Mają one na celu zmniejszyć ilość zakażeń, a także zapobiec dynamicznemu rozwojowi pandemii. Rządzący zalecają społeczności przestrzeganie danych zasad, aby móc jak najszybciej wyjść na prostą i rozpocząć życie w normalnej codzienności. Eksperci zapowiadają czwartą falę koronawirusa Mimo wprowadzonych...

wielkanoc potrawy
Flickr
Newsy
Wielkanocne potrawy są pyszne, ale czy wiecie, ile mają kalorii? Możecie się zdziwić
Choć Wielkanoc kojarzy się z wiosną i lekkimi sałatkami, to tradycyjne wielkanocne potrawy wcale takie lekkie nie są! Sprawdźcie, ile kalorii się w nich kryje i jak łatwo można od nich przytyć.

Każdy łasuch cieszy się na każde święta! W końcu to czas, gdy można bez wyrzutów sumienia objadać się ulubionymi smakołykami. Wszyscy wiedzą, że potrawy przyrządzane na Boże Narodzenie są tłuste i ciężkostrawne – przyjęło się więc, że jedzenie na święta wielkanocne jest lekkie i zdrowe. Z pewnością wpływ na to ma wiosenna otoczka wokół tych świąt. Wydaje się, że rzeczywiście Wielkanoc to tylko szczypiorek, rzeżucha i chudy schab. A jak jest naprawdę? Można się zdziwić! Ile kalorii jest w potrawach wielkanocnych? Jeżeli uwielbiacie wielkanocne dania i przekąski, to lepiej usiądźcie. Nie uwierzycie, jak bardzo niektóre z nich są kaloryczne! Dla przypomnienia – dorosły człowiek powinien jeść dziennie około 2000 kalorii. Gdy zsumujecie kaloryczność wielkanocnych potraw szybko przekonacie się, skąd się bierze oponka na brzuchu po świętach! Sprawdźcie sami: 1 porcja żurku z jajkiem i kiełbasą: 400 kalorii 1 faszerowane jajko: 150 kalorii 1 porcja sałatki jarzynowej: 300 kalorii 1 porcja pasty jajecznej: 150 kalorii 1 kawałek sernika: 300 kalorii 1 kawałek mazurka z bakaliami i kajmakiem: 250 kalorii 1 kawałek babki piaskowej: 250 kalorii Wydaje się, że to niewiele? Pamiętajcie o tym, że w końcu podczas świąt, jedzenie nie kończy się na jednym faszerowanym jajku ani kawałeczku sernika! Jak zmniejszyć kaloryczność wielkanocnych dań i wypieków? By uchronić się przed przybraniem na wadze po świętach, warto zadbać o to, by dania wielkanocne były nieco mniej kaloryczne. Da się to zrobić modyfikując nieco przepisy! Wykorzystajcie te proste triki: Chrzan zamiast majonezu Faszerowane jajka są pyszne, ale strasznie kaloryczne! Wszystko przez dużą zawartość majonezu. Lepiej go zamienić równie smacznym, a dużo mniej tuczącym chrzanem. Lżejsza sałatka jarzynowa...