Zlew wymaga niemal ciągłego czyszczenia. Myjemy w nim nie tylko naczynia, ale też warzywa, mięso i jajka, trzeba więc utrzymywać go w higienicznej czystości, usuwać bakterie i zanieczyszczenia.

Innym problemem związanym z utrzymaniem zlewu jest usuwanie uciążliwych przebarwień. To szczególnie trudne, gdy macie jasny czy biały zlew.

Biały, ceramiczny zlew pięknie wygląda w kuchni. Nadaje jej klasycznego charakteru. I choć każdy  powinien być regularnie szorowany, to właśnie biały wymaga szczególnie dużo zachodu. Łatwo pojawiają się na nim przebarwienia i zacieki, po myciu naczyń, po potrawach łatwo barwiących powierzchnię. Jak radzić sobie z przebarwieniami na zlewie, podpowiada nasza czytelniczka.

Prosty patent na wyszorowanie zlewu proszkiem do prania

Żeby nie dopuścić do gromadzenia się osadu, po każdym użyciu zlew powinno się przemyć zwykłą gąbką z detergentem. Jednak raz w tygodniu, podczas większego sprzątania, warto usunąć ze zlewu przebarwienia, które pojawiły się w trakcie jego używania. Do tego celu, czytelniczka naszego portalu, używa zwykłego proszku do prania.

Zobacz także:

Podpowiadamy jak wyczyścić zlew w 3 prostych krokach:

  • Zagotowujemy wodę w garnku lub czajniku. W międzyczasie opłukujemy zlew z resztek, po czym zatykamy korkiem i wsypujemy na dno miarkę proszku do prania. Zalewamy proszek wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia.
  • Następnie przecieramy ścianki zlewu szorstką gąbką ścierając odmoczony osad. Wylewany wodę z proszkiem.
  • Zlew spryskujemy detergentem, którego zwykle używamy do czyszczenia lub nanosimy na gąbce, jeśli detergent nie jest w sprayu. Szorujemy gąbką zlew tak jak zwykle. Dokładnie spłukujemy.

Jak doczyścić zlew używając sody i octu?

Zdarzyło wam się myć talerze po potrawach z przyprawą curry, burakach czy walczyć z osadem po czarnej herbacie? Oto drugi sposób na proste wyczyszczenie zabrudzeń, które nie schodzą po zwykłym szorowaniu gąbką.

Składniki:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • 1-2 szklanki octu spirytusowego
  • 1 szklanka wody

Sposób czyszczenia:

  1. Sodę przesypujemy do miski, dodajemy ocet i mieszamy. Ilość octu regulujemy tak, żeby powstała półpłynna pasta. Podczas mieszania masa będzie się pieniła i tak właśnie ma być.
  2. Nabieramy gąbką pastę i rozprowadzamy po powierzchni zlewu. W komorach pokrywamy pastą całą powierzchnie, po bokach i na ociekaczu nakładamy ją miejscowo, na przebarwienia. Wklepujemy pastę gąbką, żeby dobrze pokryć powierzchnię. Zostawiamy na 30 minut.
  3. Przygotowujemy mieszankę octu z wodą mieszając oba składniki, w proporcji 50:50, najlepiej w butelce po sprayu do okien.
  4. Po pół godzinie spryskujemy całą powierzchnię mieszanką octu z wodą. Szorstką powierzchnią gąbki, szorujemy zlew, usuwając odmoczone zabrudzenia. Spłukujemy zlew.

Źródło: gotujmy.pl, levandova.pl