Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko
Adobe Stock
Newsy

Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko

Chleb to podstawowy produkt, po który sięga się przy śniadaniu, a często także przy kolacji. Kluczem do jego smaku jest jednak świeżość. 
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 17, 2021

Każdy sięga czasem po pieczywo, które bogate jest w nasycające energią węglowodany. Choć dzielą się one na te zdrowe (złożone) i mniej zdrowe (proste), są niezbędne w każdej diecie. Chleby czy bułki to baza do kanapek albo zapiekanek, które najczęściej są waszym pierwszym wyborem, jeśli chodzi o szybkie posiłki „w biegu”. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Które pieczywo warto jeść?

Nie od dziś wiadomo, że najmniej zdrowym rodzajem pieczywa jest to białe wypiekane z mąki pszennej. Zawiera ono wiele węglowodanów prostych, za to mało witamin i błonnika. Dlatego właśnie mówi się, że białe pieczywo jest źródłem „pustych kalorii”, które nie nasycą was energią na długo.

Zobacz także

Po jakie pieczywo warto sięgać? Na pewno po to przygotowywane z mąki razowej, która bogata jest w błonnik pobudzający trawienie oraz regulujący pracę układu pokarmowego. Błonnik dba także o długotrwałe uczucie sytości, dlatego pieczywo razowe trawione jest dłużej i uwalnia energię przez większy czas. Nie każde ciemniejsze pieczywo jest jednak razowe – warto zwrócić na to uwagę, kiedy wybieracie je w sklepie lub piekarni. 

Pieczywo paczkowane będzie miało swój skład na opakowaniu. W przypadku pieczywa sprzedawanego „luzem” warto wybrać je z piekarni, gdzie sprzedawca ma obowiązek poinformować was o składzie wypieku.

Jak wybrać najświeższe pieczywo? 

Przy wyborze najlepszego, świeżego kawałka pieczywa należy kierować się stałymi zasadami.

  • Naciśnij skórkę chleba – jeśli jest twarda oznacza to, że pieczywo jest mniej świeże. Jeśli po chwili wraca do poprzedniego kształtu, a bochenek jest sprężysty – wypiek na pewno jest świeży. 
  • Skórka świeżego pieczywa mocno się kruszy i jest znacznie bardziej podatna na odłupywanie się jej kawałków. 
  • W przypadku pieczywa ziarnistego czy razowego, które dłużej zachowują świeżość i nie wyrastają w tak puszysty sposób jak pieczywo pszenne, warto sprawdzić, czy wypiek jest miękki i delikatnie wilgotny.

Czytaj też:

Komentarze