Kupowanie świeżej ryby
Newsy

Jak kupić świeżą rybę? Waszą uwagę powinien przykuć ten szczegół

Chcecie wybrać świeżą rybę, ale nie wiecie jak to ocenić? Zwracajcie uwagę na te detale

Wybór świeżej ryby nie zawsze jest prosty. Jeśli nie mieszkacie nad morzem, pewnie obawiacie się o świeżość ryb trafiających do sklepów. Najlepiej przed zakupem samemu zweryfikować świeżość ryb. Te nieświeże będą niesmaczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia! Mamy dla was proste wskazówki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać najświeższą rybę?

Sprawdźcie wymienione podpunkty i upewnijcie się, że ryba, którą chcecie kupić, przechodzi wszystkie testy.

  1. Sprawdźcie skrzela

Skrzela świeżych ryb powinny być czerwone lub różowe. Nie powinno być na nich żadnych przebarwień i uszkodzeń. Na świeżych skrzelach nie będzie śluzu. Będą one przylegać do skóry ryby. Jeśli ryba nie ma skrzeli, bo są wycięte, sprawdźcie inne podpunkty szczególnie mocno, być może w ten sposób chcą wam sprzedać nieświeżą rybę.

Zobacz także
Twarde kotlety schabowe po usmażeniu

Dlaczego kotlety schabowe wychodzą twarde? Popełniacie te błędy

placki

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? 1 prosty trik, o którym nie mieliście pojęcia

  1. Zwróćcie uwagę na oczy

Wypukłe, błyszczące oczy, to znak świeżości ryby. Kiedy są zapadnięte, mętne, nieobecne, możemy podejrzewać, że ryba nie jest świeża! Nie kupujcie jej.

  1. Obejrzyjcie ości

Jeśli kupujecie wypatroszoną rybę, przyglądnijcie się jej ościom. Delikatnie rozchylcie powłoki ciała i sprawdźcie, czy ości przylegają do mięsa. Jeśli są odstające, nie wybierajcie tego okazu.

  1. Użyjcie nosa

Zapach ryby może powiedzieć nam znacznie więcej o jej świeżości niż wygląd. Producenci znają sztuczki na poprawę wyglądu ryby, ale zapach bardzo trudno ukryć. Świeża ryba nie powinna mocno pachnieć. Może oczywiście mieć delikatny zapach wody (morskiej lub słodkiej), ale pojawienie się typowo rybiego, mocnego zapachu, to oznaka nieświeżości. Powąchajcie koniecznie rybę przed jej zakupem.

  1. Zbadajcie łuski i skórę

Świeżej ryby nie będzie pokrywać warstwa śluzu. Jeśli czujecie, że skóra jest lepka lub matowa, wybierzcie inną rybę, ta może być nieświeża. Łuski powinny przylegać do ryby, nie odstawać.

  1. Przeprowadźcie test dotyku

Po naciśnięciu, ryba powinna wracać do poprzedniego kształtu, a po palcu nie powinien zostawać ślad. Jak jest inaczej, nie kupujcie tej sztuki.

Jak rozpoznać dobrą rybę w sklepie? Jeżeli wygląda tak, absolutnie jej nie kupujcie
Własne
Newsy
Jak rozpoznać dobrą rybę w sklepie? Jeżeli wygląda tak, absolutnie jej nie kupujcie
Czy wiecie, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie ryby w sklepie? Dzięki tym wskazówkom już nigdy nie kupicie nafaszerowanych złą karmą czy nieświeżych egzemplarzy.

Już niedługo Polacy ruszą na świąteczne zakupy, by zaopatrzyć się w produkty niezbędne do przyrządzenia tradycyjnych, wigilijnych potraw. Nie może wśród nich zabraknąć oczywiście karpia i innych ryb. W święta będziemy się zajadać smażonym karpiem, rybą po grecku czy śledziami. Ile domów, tyle wigilijnych tradycji i pomysłów na przyrządzenie ryb na różne sposoby. Ale jak wybrać te najlepsze? Sprawdźcie, na co trzeba zwrócić uwagę.  Jaki jest zapach świeżej ryby? Jak zauważa Elżbieta Krajewska z Osady Wodnej Grzegorzewice, świeża ryba zasadniczo nie powinna mieć żadnego zapachu. Mówimy tutaj oczywiście o rybach słodkowodnych. – Zarówno karp, sandacz, okoń, jak i szczupak mogą pachnieć stawem. Po przepłukaniu wodą zapach powinien zniknąć. Tylko miętus ze znanych ryb słodkowodnych ma bardziej intensywny zapach rybny, to naturalne. Filet, który leży 3-4 dni, poznasz także po tym, że mięso jest ciemniejsze, a obrzeża pokryte są białym nalotem. Skóra w różnych odcieniach i blade oczy mogą oznaczać, że ryba jest nieświeża - mówi ekspertka.  Jakich ryb nie powinno się kupować? Kolejną, bardzo ważną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest wygląd i rozmiar. Jeżeli ryba jest przerośnięta, może to oznaczać, że była ona karmiona paszą niskiej jakości, w której znajdują się substancje przyspieszające wzrost ryb: – Nasze ryby karmimy tylko zbożem. Gotowe pasze, szczególnie te z witaminami i probiotykami, zawierają wypełniacze i związki chemiczne – podkreśla reprezentantka Osady Wodnej Grzegorzewice i dodaje: Ryba powinna rosnąć 2-3 lata, aby osiągnąć odpowiednią wielkość. Ryby karmione zwykłym zbożem nie rosną tak szybko, gdyż nie zawiera ono żadnych przyspieszaczy jak w gotowych produktach. Młoda, a zarazem większa ryba, nie mogła zostać wykarmiona w sposób naturalny -...

karp czy swiezy
AdobeStock
Newsy
4 oznaki świeżego karpia - sprawdź, zanim kupisz rybę na święta
Na twojej Wigilii musi obowiązkowo znaleźć się karp? Dowiedz się, w jaki sposób możesz rozpoznać, czy ryba którą kupujesz jest świeża!

Większość Polaków w ogóle nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez karpia na stole. Ta tradycja na dobre zagościła w naszych domach i wiele polskich rodzin przygotowuje karpia na różne sposoby. Dawniej, w czasach przedwojennych częściej jedliśmy na święta sandacza albo węgorze, a karp był tylko jedną z wielu przyrządzanych wówczas ryb. Dziś, obok barszczu i pierogów, to król na polskiej wigilii! A czy wiecie, po czym poznać, że karp jest świeży? W końcu od tego zależy powodzenie bożonarodzeniowej kolacji! Jak sprawdzić, czy karp jest świeży? Na początku warto wyjaśnić, że poniższe zasady dotyczą tylko karpia, który już dokonał żywota. Jeżeli kupujecie żywą rybę, to wątpliwości co do jej świeżości są pozbawione sensu. Nie musicie się martwić, że kupicie starego karpia – ryby te są specjalnie hodowane u nas z myślą o świętach i sprzedaje się osobniki dość młode, ważące około 1,5 – 2 kg. Jeśli więc zamierzacie kupić już wypatroszonego i gotowego do przyrządzenia na święta karpia, możecie sprawdzić jego świeżość na 4 różne sposoby. Na co należy zwracać największą uwagę? Oczy – rybie ślepia powinny być błyszczące i wypukłe. Jeżeli są mętne i zapadnięte, oznacza to, że karp został ubity już jakiś czas temu. Skrzela – mocno czerwone skrzela to znak, że ryba została wyłowiona bardzo niedawno i jest świeża. Jeżeli jednak skrzela są blade lub, co gorsza, są na nich plamy – lepiej jej nie kupować. Skóra – świeży karp powinien mieć skórę gładką, zarówno w dotyku jak i w kolorze. Wszelkie plamy świadczą o tym, że jest nieświeży. Sprężystość – ostatnim sposobem jest wykonanie prostego testu. Należy nacisnąć karpia w miejscu tuż za jego skrzelami. Jeżeli jest w dotyku jędrne i...

jak kroić rybę do smażenia dzwonka
Adobe Stock
Newsy
Zróbcie tak, a ryba nie nasiąknie tłuszczem podczas smażenia. Genialne
Kupiliście całą świeżą rybę i boicie się, że pomimo filetowania znów będzie tłusta po usmażeniu? Wiemy, gdzie może tkwić błąd.

Przyczyn tego, że ryba może być za tłusta można upatrywać w wielu aspektach. Ktoś powie, że chodzi o panierkę, inny doda, że może chodzić o zbyt dużą ilość tłuszczu użytego do smażenia. Zgoda, w ten sposób można przyczynić się do tego, wasze danie wyjdzie wam bardziej tłuste, niż byście chcieli. Jednak przyczyna może być znacznie prostsza. „Błąd w sztuce” może być popełniony już na etapie krojenia ryby. Mówimy tutaj oczywiście o rybach świeżych, czyli takich, które sami rozprawiacie i przygotowujecie do spożycia w domu. Dlaczego ryba za bardzo nasiąka tłuszczem? Jak zapobiec nieodpowiedniemu usmażeniu ryby i wchłonięciu przez nią zbyt dużej ilości tłuszczu? Pokrójcie ją w dzwonka! Ten stary i sprawdzony sposób krojenia w poprzek rzeczywiście wpływa na to, jak smaży się potem wasza ryba. Wszystko to za sprawą nienaruszonej skóry ryby, która niejako „trzyma w ryzach” mięso nie pozwalając mu na wchłanianie tłuszczu. Zanim przejdziecie do krojenia ryby, wybierzcie wcześniej tę odpowiednią, czyli jak najświeższą. Jeżeli macie możliwość, sprawdźcie w sklepie, czy ryba: Ma dość neutralny, przyjemny zapach Ma gładką skórę pozbawioną odbarwień i plam Nie ma zapadniętych, mętnych oczu Ma skrzela o intensywnie czerwonej barwie. Blade skrzela z plamami świadczą o jej nieświeżości Jest sprężysta po naciśnięciu w okolicy skrzeli Jak pokroić świeżą rybę na dzwonka? A oto przed wami krótki poradnik na temat tego, jak powinno się prawidłowo kroić na dzwonka świeżą rybę: Porządnie i bardzo dokładnie opłuczcie rybę zwłaszcza po wypatroszeniu wnętrzności. Osuszcie rybę ręcznikiem papierowym i pozwólcie jej na wyschnięcie przez kilka minut – nie powinna wyślizgiwać się podczas krojenia. Pozbawcie...

Jak przechowywać surowe ryby? 1 błąd i ryba zacznie się psuć
AdobeStock
Newsy
Jak przechowywać surowe ryby? 1 błąd i ryba zacznie się psuć
Kupiliście surową rybę i chcecie, aby jak najdłużej zachowała ona świeżość? Mamy dla was kilka trików, dzięki którym będzie to banalnie proste.

Świeża, dobrej jakości ryba to prawdziwy rarytas. Ryba jest jednak bardzo delikatna i trzeba wiedzieć jak ją odpowiednio przechowywać. Kupiliście surową rybę i nie wiecie, co macie z nią dalej zrobić? Zwykła lodówka to niestety za mało. Poznajcie nasze wskazówki, dzięki którym wasza ryba na dłużej zachowa swoją świeżość. Jak długo świeże ryby mogą leżeć w domowej lodówce? Świeże ryby są drogie i należą do najszybciej psujących się pokarmów, jakie spożywamy. To dlatego najlepiej jest przygotowywać je w ciągu dwóch dni po przyniesieniu do domu. Jeśli ryba jest chuda, taka jak okoń, dorsz lub sandacz, powinna zachować świeżość przez dwa dni. Jeśli jest tłusta, taka jak łosoś , pstrąg lub jesiotr, będzie ona świeża przez jeszcze jeden dzień. Jeśli kupiliście rybę najlepiej od razu przystąpcie do jej przygotowywania. Co jednak, jeśli wolicie z tym poczekać? Jak prawidłowo przechowywać surową rybę? Jeśli przynieśliście do domu całą lub pofiletowaną rybę, przed jej z zjedzeniem, przechowujcie ją w lodówce. Jeśli nie planujecie zjeść ryby w ciągu kilku dni od zakupu, najlepiej ją zamrozić. Jak przechowywać rybę w lodówce? Trzymajcie rybę na lodzie. To nie przypadek, że ryby w sklepach i na targowiskach, wystawiane są na pokruszonym lodzie. Ryba szybko się psuje, nawet w lodówce, chyba że jest zamrożona. Dlaczego tak się dzieje? Ryby zwykle pływają w wodzie, która jest o wiele zimniejsza od powietrza. To dlatego ciepłe powietrze zwiększa prędkość, z jaką się psują. Jeśli nie macie do dyspozycji odpowiednio dużo lodu, możecie też owinąć surowe ryby w ściereczki namoczone octem, a następnie włożyć do chłodziarki. Ta babcina metoda sprawi, że wasze ryby będą świeże nawet przez ok. 3 dni. Dlaczego warto jeść ryby?...