Jak kupić najlepszy bób? Zwróćcie uwagę na te szczegóły
Flickr
Newsy

Jak kupić najlepszy bób? Zwróćcie uwagę na te szczegóły

Pytanie o to jak kupić najlepszy bób w dużej mierze można zastąpić pytaniem o to, kiedy go kupować. To właśnie w sezonowości tkwi największy sekret smaku tej rośliny strączkowej. Oprócz tego zwróćcie uwagę na kilka innych szczegółów.
Hubert Rój
kwiecień 28, 2021

Sezon na bób trwa od końca czerwca do drugiej połowy sierpnia. Z tego właśnie powodu warto w tym okresie jeść tę właśnie roślinę strączkową, a także kupić jego większe ilości, zamrozić i poczynić zapasy na zimę. Najsmaczniejszy bób to ten najmłodszy, czyli z końca czerwca i początku lipca.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego warto kupować bób w sezonie?

Dobrą informacją dla osób oszczędnych będzie to, że bób swoją najbardziej atrakcyjną cenę osiąga właśnie we wspomnianym krótkim, sezonowym okresie. Poza czerwcem, lipcem i sierpniem bób po pierwsze jest mniej smaczny, a po drugie dużo droższy.

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że bób to niezwykle zdrowa i korzystna dla ludzkiego organizmu roślina. Ich spożycie służy regulacji ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga prace mięśni. Co ważne – bób jest także pożywnym źródłem cennego białka.

Zobacz także

Jak kupować bób?

Kiedy już zdecydujecie się, by pójść do sklepu lub na targowisku w poszukiwaniu zielonych nasion bobu, pamiętajcie, by przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Jeśli to możliwe, kupujcie bób niepakowany w foliowe torebki – taki sposób przechowywania nie służy tym strączkowym roślinom
  • Jeżeli na waszym bazarze lub w warzywniaku nie można kupić niepakowanego bobu na wagę, postarajcie się pójść na zakupy z rana – wówczas można liczyć na to, że bób nie przeleżał w foliowym woreczku zbyt długo i nie stracił swoich właściwości
  • Po zakupie bobu w foliowym worku, od razu po powrocie do domu wysypcie go z torebki do miski, by nasiona mogły "oddychać"
  • Starajcie się niezbyt duże, młode i świeże nasiona, które mają jednolitą, ładną zieloną barwę i są pozbawione żółtawych  szarych przebarwień.

Jakie dania gotować z bobu?

Duże grono fanów mają różnego rodzaju sałatki z bobem w roli głównej. Z naszej strony polecamy pasty z bobu z dodatkiem czosnku, które idealnie pasują na kanapki. Dobrym wyjściem są także zupy, sosy i dania obiadowe z dodatkiem tej właśnie smacznej rośliny strączkowej.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, ile minut powinno się gotować bób, koniecznie przeczytajcie nasz poprzedni artykuł. Dzięki niemu dowiecie się, że zależy to głównie od jednej rzeczy.

Czytaj także:

Komentarze