Kanadyjscy naukowcy sprawdzili, czy picie kawy przyczynia się do poprawy widzenia. I nie chodzi tu o ostrość widzenia podczas czytania książki czy oglądania telewizji. Badacze przeprowadzili eksperyment polegający na kontrolowanym piciu kawy, a wyniki tego badania mogą okazać się bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Badanie naukowe potwierdza: kawa może poprawić widzenie

Aby sprawdzić wpływ picia kawy, a właściwie kofeiny na widzenie człowieka, badacze podzielili ochotników na dwie grupy. Pierwsza z nich przyjmowała kapsułkę z kofeiną, a druga kapsułkę z placebo, czyli substancją działająca obojętnie. Każda z grup za pomocą komputerowego badania okulistycznego miała robione badanie wzroku.

Skupiono się na sprawdzeniu nie ostrości widzenia, do czego jesteśmy przyzwyczajeni podczas wizyt u okulisty, tylko ocenie dynamicznych umiejętności ostrości wzroku. Badanie było prowadzone 60 minut przed i 60 minut po zażyciu kapsułki.

Współautorka badania i publikacji wyników na medycznym portalu „Psychopharmacology", Beatríz Redondo z Uniwersytetu w Granadzie tak opowiadała o celach badania:

Zobacz także:

- Chociaż już od jakiegoś czasu wiemy, że kofeina zwiększa prędkość szybkich ruchów oczu, to nie wyjaśniono dotychczas, w jaki sposób usprawnia ona przetwarzanie wzrokowe i ułatwia wykrywanie ruchomych bodźców. My postanowiliśmy to zbadać metodami testowania dynamicznej ostrości wzroku.

W efekcie badania potwierdzono, że jego uczestnicy spożywający kapsułkę z kofeiną, lepiej identyfikowali małe ruchome przedmioty. Badacze uznali, że kofeina pozytywnie wpłynęła na bodźce wzrokowe. Poprawiła się prędkość ruchów gałek ocznych, wrażliwość na kontrast, a w konsekwencji wzrósł także czas reakcji tej grupy.

Czym jest dynamiczne widzenie i do czego służy?

O tym czym jest dynamiczne widzenie i jak ważne jest w życiu opowiada główna autorka badań, dr Kristine Dalton z Uniwersytetu Waterloo:

- Wiele elementów naszego otoczenia jest w ruchu Z poruszającymi się obiektami mamy do czynienia, chociażby podczas przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowanie czy nawet spacerowania między półkami w sklepie. Testowanie ostrości wzroku w warunkach dynamicznych może więc dostarczyć więcej informacji o naszej sprawności funkcjonalnej w tych sytuacjach niż tradycyjne, statyczne pomiary ostrości wzroku. 

Wyniki badania mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia wzroku, sposobów jego usprawniania, a co za tym idzie poprawy naszego bezpieczeństwa w życiu codziennym:

- Nasze odkrycia pokazują, że spożycie kofeiny może być pomocne dla poprawy funkcji wzrokowych człowieka, zwiększając jego czujność i uważność. Dotyczy to zwłaszcza tych krytycznych, codziennych sytuacji, takich jak prowadzenie samochodu, jazda na rowerze lub uprawianie sportu, które wymagają od nas nieustannego zwracania uwagi na poruszające wokół się obiekty i szybkiego podejmowania adekwatnych decyzji.

Źródło: rmf24.pl, linkspringer.com