Często słyszymy, że najlepiej jest jeść warzywa w postaci surowej. Zawierają wtedy najwięcej witamin i minerałów, które podczas obróbki cieplnej są niszczone. Dlaczego więc jedzenie zup, przyrządzonych z ugotowanych warzyw jest tak zdrowe? I co ma wspólnego z odchudzaniem?

Zupy są zdrowe, ale pamiętajcie o tej 1 zasadzie

Jedzenie zup na wszystkie posiłki jest nazywane dietą zupową. Jednak zupełnie nie chodzi tu o dietę, jaką wiele lat temu prezentował Aleksander Kwaśniewski. Polityk żywił się jednym rodzajem zupy. Była to zupa kapuściana z dodatkiem papryki, której zaletą było to, że można jej było zjadać dowolnie dużo, nasycać się, nie głodować i jednocześnie chudnąć.

Żeby mówić o zdrowych zupach jadanych na każdy posiłek, musimy zadbać o najważniejsze: zupy powinny być różnorodne i stanowić podstawę zbilansowanej diety. Tylko wtedy dostarczą nam wielu składników odżywczych, witamin i minerałów, których potrzebuje organizm. Jeśli właściwie dobierzecie składniki, zupy staną się skarbnicą mikro i makroelementów. Do tego pozwolą wykorzystać każdy z nich w optymalny sposób.

Martwicie się, że gotowane w zupach warzywa tracą część wartości odżywczych? Niepotrzebnie:

Zobacz także:

  • Marchew. Jednym z ważnych składników marchwi jest silny przeciwutleniacz, bata-karoten. Jest cenny dla zdrowia, ponieważ zapobiega miażdżycy, poprawia ostrość widzenia, wzmacnia odporność i opóźnia procesy starzenia. Przyswajalność tej substancji zwiększa się po ugotowaniu marchwi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas gotowania rozmiękają błony komórkowe warzywa. Ugotowana marchew ma trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż surowa. Do tego przed gotowaniem warto ją jeszcze podsmażyć na oliwie z oliwek, gdyż przeciwutleniacze są jeszcze lepiej wchłaniane w obecności tłuszczu
  • Pomidory w czasie obróbki termicznej także poprawiają swoje własności. Wzrasta w nich poziom likopenu, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca. Likopen z ugotowanych pomidorów jest podobnie beta-karoten z marchwi lepiej przyswajalny
  • Kapusta. Ilość błonnika w ugotowanej kapuście włoskiej, czerwonej czy białej wzrasta o 55-70% w stosunku do poziomu, który mają surowe warzywa

Jaki wpływ mają zupy na odchudzanie?

O odchudzających właściwościach zup mówi dla portalu „Medonet.pl” specjalistka od tradycyjnej medycyny chińskiej, Anna Stoitsi-Nieprzecka:

- Dieta oparta na różnorodnych zupach naprawdę jest skuteczna. Niezależnie od wieku, płci i stopnia aktywności fizycznej dieta zupowa działa i nawet nie zauważymy, kiedy oczko w pasku przesunie się o kilka pozycji. Musimy jednak trzymać się kilku podstawowych zasad. Koniecznie wyeliminować cukier z codziennej diety i na czas kuracji najlepiej zrezygnować również z glutenu i laktozy. Odrzucenie tych składników sprawi, że z dnia na dzień będziemy mieli więcej energii do działania.

Przygotowując zupy, które mają pomóc zrzucić kilka kilogramów, wykorzystujcie sezonowe składniki i dostosowujcie rodzaj zupy do pory roku. Chodzi o to, aby w miesiącach zimnych, gdy wydatkujemy więcej energii na ogrzanie organizmu, przygotowywać gęstsze i pożywniejsze, a także bardziej kaloryczne zupy.

Jednak, gdy aura za oknem zmienia się, dni stają się ciepłe, a nawet upalne, gotujcie zupy, które lepiej nawadniają i uzupełniają elektrolity tracone podczas pocenia się organizmu. Takie zupy powinny być też lżejsze, nie zawierać zasmażek, nie muszą być zagęszczane i zabielane. Nie zagryzajcie ich też chlebem. Talerz zupy w upalny dzień zamiast kanapek na śniadanie, doda wam energii, wypełni żołądek, nawodni organizm i nie dostarczy przesadnie dużo kalorii.

Źródło: medonet.pl