jak oddzielić żółtko od białek
Pixabay
Newsy

Jak idealnie oddzielić żółtko od białka? Genialny trik, z którego korzystają najlepsi szefowie kuchni

Gotowanie i pieczenie z użyciem jajek jest zawsze koszmarem, ponieważ nie udaje się wam idealnie oddzielić żółtek od białek? Jest na to sposób!

Jajka są niezbędnym składnikiem tylu dań i ciast, że obowiązkowo muszą znajdować się w każdej kuchni. Najczęściej w Polsce używa się jaj kurzych, chociaż najwięksi smakosze na pewno od czasu do czasu pokuszą się na przykład na jaja przepiórcze, które są bardzo smaczne. Czy wy także nie wyobrażacie sobie gotowania bez jajek?

Zobacz także
godziny dla seniorów

Czy osoby poniżej 60 roku życia mogą w czasie godzin dla seniorów przebywać w sklepie spożywczym i oglądać towar?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak oddzielić żółtko od białek?

Większość przepisów na ciasta zawiera zawsze punkt o treści „Oddziel żółtko od białek”. To niezbędny krok przy przygotowywaniu pulchnych wypieków czy bezy, ale przydaje się także w przypadku innych potraw – na przykład omleta. Rozbijanie jajek i oddzielanie żółtek to jedna z podstawowych umiejętności, którą koniecznie musi nabyć każdy kucharz. Zdarza się niestety, że rozbijane jajko pęka tak, że skorupki wpadają do miski (albo w jeszcze gorszym scenariuszu – wprost do przyrządzanego dania). Albo nie udaje się dokładnie oddzielić żółtek od białek i wtedy ciasto nie wychodzi. Jeśli czujecie się, jakbyście czytali właśnie o sobie, to koniecznie poznajcie tych 5 prostych trików, dzięki którym oddzielenie żółtek od białek będzie teraz bajecznie proste!

Zobacz także
kluski kładzione przepis

Z kuchni babci: pyszne kluski kładzione łyżką. Najszybszy obiad na świecie. Palce lizać

  • Skorupki jajek – najbardziej popularny sposób, którego używały wasze mamy i babcie. Należy delikatnie rozbić jajko tak, by pękło idealnie w połowie i ostrożnie przelewać jego zawartość nad miską tak, by białko spłynęło do miski, a żółtko zostało w skorupce.
  • Lejek – ci, którzy mają niezbyt wprawne ręce mogą skorzystać z pomocy prostych, domowych przedmiotów. Na przykład lejka! Po prostu rozbijcie jajko uważając na to, by skorupka nie uszkodziła żółtka i wlejcie zawartość do lejka. Białko spłynie, a żółtko zatrzyma się w środku.
  • Własne dłonie – szybki, choć brudzący ręce sposób. Zawartość rozbitego jajka przelejcie sobie na dłoń i po prostu pozwólcie białku spłynąć, uważając by żółtko zostało w dłoni.
  • Separator – można też skorzystać ze zdobyczy technologii i wyposażyć się w separator do jajek. Ma on najczęściej postać dużej łyżki z dziurą w środku, którą wypływa białko z rozbitego jajka. W sklepach znajdziecie też separatory w kształcie jajek z dziurką, kurczaków i innych. Występują także separatory w postaci gruszek, którymi „zasysa” się żółtko.
  • Butelka – działa podobnie jak separator typu gruszka. Nad rozbitą zawartością jajka należy ustawić pustą, plastikową butelkę, lekko ją nacisnąć, przyłożyć do żółtka i zwolnić nacisk. Powinna, tak samo jak separator, zassać żółtko jajka.
oddzielanie żółtka od białka przy pomocy chleba
Adobe Stock
Newsy
Macie problem z oddzielaniem żółtka od białka? Wszystko czego potrzebujecie to… kromka chleba
Przelewanie żółtka ze skorupki do skorupki, tak aby białko mogło się oddzielić to już przeszłość. Dzięki nowemu trikowi z TikToka wykonacie tę czynność o wiele szybciej.

Idealne oddzielenie żółtek od białek może sprawiać trudność. Nie ulega wątpliwości, że ta czynność jest dosyć uciążliwa, szczególnie dla osób, które nie grzeszą cierpliwością. W końcu po 10-krotnym przerzuceniu żółtka z jednej skorupki do drugiej okazuje się, że w misce z przezroczystym płynem i tak jest trochę żółci.  Niektórzy dzielą jajko w inny sposób. Mianowicie rozbijają je na ręce i czekają aż całe białko przepłynie przez palce wprost do miski. To również trwa długo, a na dodatek brudzi ręce i nie zawsze jest skuteczne.  Kolejny kulinarny trik z TikToka Okazuje się jednak, że oddzielenie żółtka od białka wcale nie musi być trudne. Nowym sposobem na tę czynność podzielił się brytyjski tiktoker o nicku @rightguysaldireviews. Zaprezentowany przez niego trik, zakładający wykorzystanie kromki chleba, błyskawicznie stał się hitem Internetu. W gwoli wyjaśnienia, tiktoker to osoba działająca na TikToku – aplikacji internetowej skupiającej się głównie na nagrywaniu i publikowaniu krótkich, maksymalnie 60-sekundowych filmików. Za jej pośrednictwem na światło dzienne wyszło już wiele kulinarnych trików.  Jak oddzielić białko od żółtka przy pomocy chleba? Na przesłanym przez mężczyznę filmiku widać jak pociera palec wskazujący i kciuk o kromkę chleba, a następnie zwyczajnie wyciąga z miski żółtko i przerzuca je do innego naczynia. Choć na pierwszy rzut oka trik wygląda jak magia, w rzeczywistości nią nie jest. Został przetestowany przez mnóstwo innych użytkowników Internetu i za każdym razem działał.  Sztuczka okiem ekspertów Eksperci twierdzą, że potarte o chleb palce zostają pozbawione naturalnej wilgoci. A ponieważ na ich powierzchni nie znajduje się nic, co mogłoby...

Genialny trik na oddzielenie żółtka od białka. Potrzebny będzie czosnek
Adobe Stock
Newsy
Genialny trik na oddzielenie żółtka od białka. Potrzebny będzie wam czosnek
Ten sprytny sposób na uchwycenie żółtka dwoma palcami, który zaprezentował użytkownik TikToka, to nie żadne czary, tylko czysta chemia. Zobaczcie, jak to działa.

Lubicie kuchenne triki? Pozwalają bez trudu wykonać czynności, które inaczej są żmudne, czasochłonne, a często do tego nie wychodzą jak należy. Ile razy zdarzyło wam się, chcąc oddzielić żółtko od białka, niechcący wymieszać obie części jajka ze sobą? Z białka zabrudzonego żółtkiem nie ubijecie piany, a żółtka zmieszanego z białkiem nie zrobicie idealnego sosu holenderskiego czy kogla-mogla. Ale to już przeszłość. Teraz i piana będzie sztywna, a kogiel-mogiel doskonale utarty.  Jak oddzielić żółtko od białka używając czosnku? Sposobów na oddzielenie białka od żółtka jest wiele. Możecie przelewać jajko ze skorupki do skorupki, zostawiając w skorupce żółtko i oddzielając od niego białko. Albo użyć lejka, przez który przeleje się białko, a żółtko zostanie w lejku. Wprawne gospodynie nie używają do tego żadnych przedmiotów i potrafią sprawnym ruchem przenieść jajko ze skorupki na dłoń, i zostawić na niej żółtko, podczas gdy białko ścieka pomiędzy palcami na podstawiony talerzyk. Jednak takiego triku jeszcze pewnie nie widzieliście. Użytkownik TikToka, który zaprezentował ten pomysłowy sposób, żeby pokazać, że można to zrobić bez trudu, a do tego jedną ręką, podczas prezentacji swojego sposoby, trzymał na rękach dziecko. Żeby oddzielić żółtko od białka, przygotujcie miseczkę, a także obrany ząbek czosnku. Wbijcie jajko do miseczki, a następnie potrzyjcie opuszkami kciuka i palca wskazującego ząbek czosnku. Złapcie delikatnie palcami żółtko i przenieście je do osobnego naczynia. Czary? @theshilohfarm It’s Magic! #garlic #egg #eggs #tip #trick #lifehack #fact #facts #wow #cool #trend #viral #shilohfarm #fyp #foryou #foryoupage #chicken #tips ♬ Chill Vibes - Officialmp...

Które jajko jest zdrowsze? Sprawdźcie, czy lepsze są te z jaśniejszym, czy z ciemniejszym żółtkiem
Flickr
Newsy
Które jajko jest zdrowsze? Sprawdźcie, czy lepsze są te z jaśniejszym, czy z ciemniejszym żółtkiem
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego żółtka mają kolor od jasnożółtego aż do ciemnopomarańczowego? A czy wiecie, które z nich jest najzdrowsze?

Jak myślicie, czy kolor żółtka może nam powiedzieć, które jajko jest zdrowsze? Kolor żółtka, jak się okazuje,  ma niewiele wspólnego z jego wartością odżywczą. Tak naprawdę, kolor żółtka zależy prawie całkowicie od pigmentów w pożywieniu, które spożywają kurczęta. Przykładowo: Jeśli kura zjada dużo żółto-pomarańczowych pigmentów zwanych ksantofilami, pigmenty te sprawią, że żółtko jaja będzie ciemniejsze. Kiedy kury jedzą paszę zawierającą żółtą kukurydzę lub mączkę z lucerny, składają jaja ze średnio żółtymi żółtkami. Kiedy kury jedzą pszenicę lub jęczmień, składają jaja z jaśniejszymi żółtkami. Bezbarwna dieta, taka jak biała mąka kukurydziana, skutkuje występowaniem niemal białych żółtek. Chociaż kolor żółtka nie oznacza, że jajko to ma wyższe wartości odżywcze, wiele osób uważa, że ciemne żółtka są bardziej aromatyczne. Ceniony jest także ich wygląd np. w czasie smażenia jajecznicy czy jajek sadzonych. Podsumowując: Kolor żółtka jest wynikiem pigmentów obecnych w paszy dla kur. Ciemne i jasne żółtka mają z grubsza takie same wartości odżywcze. Mimo iż kolor żółtka nie wskazuje na wyższe lub niższe składniki odżywcze w jajku, niedawno wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii potwierdziły, że ciemniejsze żółtko w jajku to oznaka większej zawartości beta-karotenu, witaminy A, D i E oraz kwasów omega-3. Badacze wykazali też, że jasna barwa żółtka może być skutkiem zmian pór roku, ponieważ w trakcie zimy kury zazwyczaj są karmione mniej naturalnym pokarmem. Dlaczego warto jeść jajka?  Jajka to jedne z najbardziej wartościowych produktów...

jajko
AdobeStock
Newsy
Całe jajko, żółtko czy samo białko? Wiecie co jest dla was najzdrowsze?
Wiecie, dlaczego warto jeść jajka? Przeczytajcie, co znajduje się w żółtku, a co w białku jaja.

Na pewno macie w swoich domach jajka. Przygotowuje się z nich wiele kultowych potraw. Jajecznica, omlety, ciasta, babeczki, placuszki… Gotowanie bez jajek byłoby na pewno ciężkie. Oprócz tego, że jajka mają bardzo szerokie zastosowania kulinarne, warto umieszczać je w diecie też ze względów zdrowotnych!  Jajka są od wieków jednym z bardziej cenionych składników pokarmowych. To wyjątkowo skondensowane źródło witamin i minerałów. Przeczytajcie o tym, jakich elementów dostarczają jajka, ile można ich jeść i wreszcie o tym, co jest zdrowsze: żółtka czy białka jaj.  Właściwości zdrowotne jajek Jeśli nie macie na nie alergii, jajka prawie na pewno mogą być składnikiem waszej diety. Pod wapienną skorupką, ukryte jest niesamowicie dużo cennych mikro i makroelementów. Jaja naturalnie muszą stanowić źródło energii dla rozwijających się w nich piskląt. W jajkach kumuluje się więc wiele minerałów i witamin! W jajkach znajdziecie między innymi: Sporo dobrze strawnego białka Dobrze przyswajalne żelazo Prawie wszystkie witaminy (oprócz witaminy C) w pokaźnych ilościach! Magnez, potas, wapń Która część jajka jest najzdrowsza? Żółtko jaja Najbardziej skondensowanych źródłem witamin i minerałów, jest żółtko. Można więc powiedzieć, że to ono jest najzdrowszym elementem jajka. Niektórzy zalecają nawet jedzenie surowych żółtek jako swego rodzaju multiwitaminy. W przypadku żółtek, nie sprawdza się jednak zasada: im więcej, tym lepiej. Żółtko zawiera też znacznie więcej tłuszczu i cholesterolu niż białko jaja. To z tego powodu wydawane są rekomendacje o tym, że jajek też nie można jeść bez limitu. Zdrowe osoby nie powinny przekraczać ilości 7 jajek tygodniowo, a osoby z...