jak oddzielić żółtko od białek
Pixabay
Newsy

Jak idealnie oddzielić żółtko od białka? Genialny trik, z którego korzystają najlepsi szefowie kuchni

Gotowanie i pieczenie z użyciem jajek jest zawsze koszmarem, ponieważ nie udaje się wam idealnie oddzielić żółtek od białek? Jest na to sposób!
Katarzyna Wyborska
styczeń 28, 2021

Jajka są niezbędnym składnikiem tylu dań i ciast, że obowiązkowo muszą znajdować się w każdej kuchni. Najczęściej w Polsce używa się jaj kurzych, chociaż najwięksi smakosze na pewno od czasu do czasu pokuszą się na przykład na jaja przepiórcze, które są bardzo smaczne. Czy wy także nie wyobrażacie sobie gotowania bez jajek?

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak oddzielić żółtko od białek?

Większość przepisów na ciasta zawiera zawsze punkt o treści „Oddziel żółtko od białek”. To niezbędny krok przy przygotowywaniu pulchnych wypieków czy bezy, ale przydaje się także w przypadku innych potraw – na przykład omleta. Rozbijanie jajek i oddzielanie żółtek to jedna z podstawowych umiejętności, którą koniecznie musi nabyć każdy kucharz. Zdarza się niestety, że rozbijane jajko pęka tak, że skorupki wpadają do miski (albo w jeszcze gorszym scenariuszu – wprost do przyrządzanego dania). Albo nie udaje się dokładnie oddzielić żółtek od białek i wtedy ciasto nie wychodzi. Jeśli czujecie się, jakbyście czytali właśnie o sobie, to koniecznie poznajcie tych 5 prostych trików, dzięki którym oddzielenie żółtek od białek będzie teraz bajecznie proste!

  • Skorupki jajek – najbardziej popularny sposób, którego używały wasze mamy i babcie. Należy delikatnie rozbić jajko tak, by pękło idealnie w połowie i ostrożnie przelewać jego zawartość nad miską tak, by białko spłynęło do miski, a żółtko zostało w skorupce.
  • Lejek – ci, którzy mają niezbyt wprawne ręce mogą skorzystać z pomocy prostych, domowych przedmiotów. Na przykład lejka! Po prostu rozbijcie jajko uważając na to, by skorupka nie uszkodziła żółtka i wlejcie zawartość do lejka. Białko spłynie, a żółtko zatrzyma się w środku.
  • Własne dłonie – szybki, choć brudzący ręce sposób. Zawartość rozbitego jajka przelejcie sobie na dłoń i po prostu pozwólcie białku spłynąć, uważając by żółtko zostało w dłoni.
  • Separator – można też skorzystać ze zdobyczy technologii i wyposażyć się w separator do jajek. Ma on najczęściej postać dużej łyżki z dziurą w środku, którą wypływa białko z rozbitego jajka. W sklepach znajdziecie też separatory w kształcie jajek z dziurką, kurczaków i innych. Występują także separatory w postaci gruszek, którymi „zasysa” się żółtko.
  • Butelka – działa podobnie jak separator typu gruszka. Nad rozbitą zawartością jajka należy ustawić pustą, plastikową butelkę, lekko ją nacisnąć, przyłożyć do żółtka i zwolnić nacisk. Powinna, tak samo jak separator, zassać żółtko jajka.
Komentarze