Jak i ile gotować ryż do gołąbków? Powinien być ugotowany czy półtwardy?
Flickr
Newsy

Jak i ile gotować ryż do gołąbków? Powinien być ugotowany czy półtwardy?

Mięso, kapusta i ryż – długość listy podstawowych składników na gołąbki nie powala na kolana. Jak sprawić, by wszystkie, na czele z ryżem, były odpowiednio miękkie po upieczeniu?

Pamiętacie smak gołąbków swojej babci? Starsze i doświadczone panie domu od zawsze dysponowały jedną cechą, której brakuje tym młodszym.

Chodzi oczywiście o cierpliwość podczas gotowania różnych potraw. Nie inaczej jest w trakcie przyrządzania gołąbków.

Ba, mało powiedziane. Stoicki spokój jest wręcz wskazany przy długim gotowaniu kapuścianych liści czy przy pieczeniu gołąbków (lub ich powolnym gotowaniu).

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak miękki powinien być ryż do farszu na gołąbki?

Oprócz tego, czasu potrzebuje także ryż, który stanowi obok mięsa kluczowy składnik gołąbkowego farszu.

Widzieliśmy już na własne oczy przepisy, w których mowa była o gotowaniu ryżu do gołąbków na włoski sposób al dente, czyli na ząb.

Uważamy, że nie tędy droga. Ryż na ząb wcale nie daje gwarancji na zmięknięcie podczas pieczenia lub gotowania w naczyniu żaroodpornym.

Lepiej więc zadbać, by ryż na gołąbki był mięciutki już po wstępnym jego ugotowaniu. Razem z nami, krok po kroku, uda wam się perfekcyjnie go przyrządzić.

Zobacz także
Jak długo można przechowywać masło poza lodówką? Odpowiedź zaskakuje

Jak długo można przechowywać masło poza lodówką? Przekroczenie tego czasu grozi przykrymi następstwami

Jak sprawić, by schabowe nie kurczyły się podczas smażenia? Mamy praktyczne rady

Co zrobić, żeby schabowe nie kurczyły się podczas smażenia? Zróbcie to z białą obwódką wokół kotleta

Jaki ryż do gołąbków wybrać?

Zapomnijcie o ryżu w torebkach - jak ugotować ryż na sypko? Taki ryż, niezależnie od rodzaju, po ugotowaniu będzie zbyt sypki. Farsz z gołąbków natychmiast się wam porozlatuje.

Dlatego też wybierzcie zwykły ryż  biały, pakowany w klasycznych 1-kilogramowych torbach, który jest dostępny w każdym sklepie.

Dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie ryżu o krótszych ziarenkach, przypominający nieco ryż stosowany przez Japończyków do sushi - jak ugotować ryż w mikrofalówce?

Taki właśnie ryż klei się po ugotowaniu jeszcze lepiej. Jeśli jednak nie znajdziecie ryżu krótkoziarnistego, wybierzcie normalny.

Jak ugotować ryż na gołąbki? Metoda krok po kroku

Ważniejsze jest gotowanie ryżu. Oto prosta, niezawodna metoda, która pomoże wam uzyskać idealny ryż do gołąbków.

 1. Przygotujcie ryż. Na jedną część białego ziarna, weźcie dwie części wody.
 2. Ryż przed ugotowaniem można przepłukać, ale nie jest to konieczne. Zbyt intensywne płukanie sprawi, że pozbawicie ryż bielma, odpowiadającego za gęstą konsystencję, jakże pożądaną przy wyrabianiu farszu na gołąbki.
 3. Wróćmy do proporcji. Jeśli zamierzacie ugotować szklankę ryżu do swojego dania, przygotujcie dwie szklanki najlepiej od razu gorącej wody.
 4. Zalejcie ryż wodą i posólcie go. Powinno wystarczyć ok. pół łyżeczki soli na szklankę ryżu.
 5. Kiedy ryż i woda są już w garnku, przykryjcie garnek pokrywką.
 6. Doprowadźcie do wrzenia i wtedy zredukujcie gaz do minimum.
 7. Ryż powinien delikatnie mrugać na najmniejszym ogniu do momentu, aż wchłonie całą wodę.
 8. W czasie gotowania ryżu nie należy go mieszać!
 9. W ciągu ok. 15 min ryż powinien wchłonąć wodę. Wtedy należy wyłączyć gaz i poczekać do ostudzenia ryżu.
 10. Jeśli zauważyliście, że ryż jest bardzo miękki, szybko przełóżcie go z garnka do innego naczynia.
 11. Jeśli widzicie, że sytuacja jest odwrotna i ryż jest jeszcze twardawy, a w garnku nie ma już wody, podlejcie delikatnie ryż wrzątkiem i ponownie umieśćcie go na maleńkim gazie na parę minut.
Gołąbki wyszły zbite i niesmaczne
Flickr
Newsy
Gołąbki wyszły zbite i niesmaczne? Popełniliście 1 błąd. Chodzi o mięso
Dużo przygotowań, dużo pracy, a efekty nie sprostały oczekiwaniom. Też przerabialiście taką historię związaną z gołąbkami? Wiemy, co poszło nie tak.

Dla doświadczonych gospodyń domowych z wieloletnim stażem, przygotowanie gołąbków nie stanowi już dużej trudności. Gołąbki to jednak danie dość tradycyjne i coraz rzadziej przygotowane przez młode panie domu. Co jednak, gdy mężowie zaczną prosić o jego przygotowanie? W takich wypadkach nie ma wyjścia – trzeba zakasać rękawy i starać się uniknąć prostych błędów, przez które danie będzie niezbyt smaczne. Co trzeba dodać do farszu na gołąbki? O gotowaniu kapusty na gołąbki powiedziano już niemal wszystko. Liści muszą być miękkie i basta. A co z farszem? Jednym z dużych błędów jest dopuszczenie, by farsz był za bardzo zbity i twardy. Jak do tego nie dopuścić? W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że gołąbki nie mogą udać się bez dodatku ryżu, czyli naturalnego spulchniacza. W niektórych przepisach, tę rolę wypełnia na przykład kasza gryczana – tak będzie w gołąbkach bożonarodzeniowych. Gołąbki z samym mięsem w środku, są skazane na twardość i zbitość po ugotowaniu. Nie mamy co do tego wątpliwości. Jak ugotować ryż na gołąbki? Kolejną sprawą jest odpowiednie ugotowanie ryżu, który zamierzacie dodać do farszu. Musi być dość miękki, ale nie rozgotowany. Niektórzy kucharze polecają gotowanie ryżu al dente. Wydaje się, że nie tędy droga. W towarzystwie surowego mięsa, ryż może nie zmięknąć odpowiednio nawet po długim gotowaniu czy pieczeniu. Jak więc postępować z ryżem? Najprościej będzie ugotować go w proporcjach 1:2 z dodatkiem soli w garnku. Takie gotowanie lepiej właściwie będzie nazwać wypiekaniem. Dlaczego? Chodzi tutaj o wchłonięcie przez ryż całej wody, bez mieszania. Tak przygotowany ryż wymieszajcie z dobrze zmielonym mięsem, a także podsmażoną lub surową cebulką. Ważne, by cebula była drobniutko...

Gotowanie ryżu
Africa Studio/Adobe Stock
Newsy
Gotujecie w ten sposób ryż? Nic dziwnego, że smakuje jak kluchy. Oto niezawodna metoda
Gotowanie ryżu to wcale nie przelewki. Ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno zapomnicie o ryżu w torebkach!

Wygoda i szybkość – takie zalety ma ryż w torebkach. Do tego odpowiednio odmierzone porcje –  wystarczy włączyć gaz, posolić wodę i tylko czekać. Tymczasem problem pojawia się choćby wtedy, gdy gotujemy ryż w tradycyjny sposób, np. na gołąbki bądź do innego dania. Istnieją dwa główne rodzaje błędów podczas gotowania ryżu. Jedni rozgotowują białe ziarna na paskudną papkę, która smakuje potem jak kluchy. Inni z kolei nie potrafią sprawić, by ich ryż zyskał odpowiednią miękkość. Wtedy małe, białe ziarenka mogą być nieznośnie twarde. W ten sposób smak na wspomniane gołąbki szybko przejdzie. Gotowanie ryżu - praktyczne rady Sposobów na gotowanie ryżu jest bez liku. My zaprezentujemy wam jedną prostą metodę. Od tej pory gotowanie ryżu to będzie dla was pestka Kluczem do powodzenia w tym zadaniu będzie dobranie odpowiednich proporcji ryżu i wody . Najprościej przedstawimy to w ten sposób: na jedną część ryżu przypadają dwie części wody. Posłużmy się prostym przykładem nieco objaśniającym sprawę. Jeżeli chcecie ugotować pół szklanki ryżu, powinniście zalać go ok. 1 szklanką wody. Drugim zabiegiem, który warto zastosować podczas gotowania ryżu jest opłukanie ziaren przed gotowaniem . W ten sposób usuniecie z niego skrobię. Jeżeli tego nie zrobimy, ryż będzie bardziej kleisty i po ugotowaniu stanie się bardziej papkowaty. Następny ważny element gotowania ryżu to anielska cierpliwość . Tak, tak, dobrze widzicie. Podczas gotowania ryżu naszą metodą nie trzeba go wcale mieszać! Po prostu przykryjcie garnek pokrywką i czekajcie cierpliwie, aż ryż wchłonie wodę i stanie się on odpowiednio miękki. Co z ogniem? Powinniście gotować wasz ryż na maksymalnie małym ogniu. Jeżeli zależy wam...

Jak łatwo zmiękczyć liście kapusty do gołąbków? Potrzebujecie 1 rzeczy
Flickr
Newsy
Jak łatwo zmiękczyć liście kapusty do gołąbków? Potrzebujecie 1 rzeczy
Co zrobić, gdy liście na gołąbki znów wyszły po ugotowaniu za twarde? Przyda wam się ostry nóż i jeszcze jeden kuchenny przedmiot.

Każdy doświadczony kucharz powie, że w przygotowaniu gołąbków ważnych jest kilka podstawowych punktów: Wybór mięsa – najlepiej dość tłustego, by gołąbki nie stały się po wypieczeniu lub gotowaniu zbyt suche. Najlepiej sprawdzi się zmielona łopatka wieprzowa. Dobrze ugotowany ryż. Są tacy, którzy uważają, że do gołąbków nada się ryż ugotowany wcześniej al dente. Naszym zdaniem to błąd. Ryż powinien być ugotowany, a właściwie wypieczony odpowiednio miękko jeszcze przed wyrobieniem farszu, po to by potem nie rzęził pomiędzy zębami w trakcie jedzenia. Odpowiednio wybrana i ugotowana kapusta. O kapuście do gołąbków powiedziano już chyba wszystko. Nie powinna być przesadnie duża, gdyż takie zwykle są zbyt twarde. Kapustę na gołąbki powinno się gotować ok. 8-10 min we wrzątku do miękkości. A co, jeżeli ugotowana według najlepszych prawideł kapusta nadal nie zachwyca miękkością? Mamy na to prosty domowy sposób. Czego użyć do zmiękczenia liści kapusty na gołąbki? Będziecie potrzebowali jednego kuchennego przyrządu. Tą rzeczą jest płaski tłuczek. To właśnie za jego pomocą zmiękczycie twarde liście kapusty. Jak? Weźcie do ręki tłuczek i za jego pomocą postarajcie się delikatnie spłaszczyć powierzchnię zbyt twardych, ugotowanych już liści. Uderzajcie tłuczkiem w przerośnięte nerwy kapuścianych liści. W razie potrzeby twarde części możecie odciąć także cienko ostrym nożem. Jak długo piec gołąbki ze zmiękczonymi liśćmi kapusty ? Każdy sposób na zmiękczenie liści kapusty jest dobry. Od ich miękkości w dużej mierze zależy przecież wasz kulinarny sukces. Odpowiednio miękkie liście do gołąbków przekładają się na późniejszy czas pieczenia lub gotowania zawiniętych w nie gołąbków. Jeśli...

Jak ugotować ryż na sypko? Zróbcie tak, a wyjdzie idealnie
AdobeStock
Newsy
Jak ugotować ryż na sypko? Zróbcie tak, a wyjdzie idealnie
Ryż ciągle wam się skleja? Wykorzystajcie jedną z tych metod, żeby był sypki.

Nie ma nic lepszego, niż delikatne i sypkie ziarenka ryżu z sosem i warzywami. Jak ugotować ryż, by wyszedł sypki? Można to zrobić na dwa bardzo proste sposoby – przekonajcie się sami! Co zrobić, by ryż wyszedł sypki? Metody na ugotowanie ryżu na sypko są dwie. Pierwsza polega po prostu na wypłukaniu ryżu i ugotowaniu go w bardzo dużej ilości osolonej wody, przez około 15 minut. Druga metoda wymaga nieco więcej wysiłku – należy również wypłukać ryż, a później włożyć go do garnka z zimną wodą pamiętając o tym, że na każdą szklankę ryżu przypada 1,5 szklanki wody. Zagotujcie, a gdy woda zacznie wrzeć zmniejszcie ogień, przykryjcie i gotujcie na małym ogniu przez kwadrans. Po tym czasie odstawcie ryż na kilka minut by odpoczął i wchłonął całą wodę, a następnie delikatnie wymieszajcie go widelcem. Przepis na ryż z warzywami Do przygotowania lekkiego ryżu z warzywami potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: 1 szklanka ryżu 1 papryka czerwona 1 papryka żółta 1 papryka zielona 1 cebula 1 cukinia 1 pomidor 1 duża marchewka 6 ząbków czosnku 6 łyżek oleju Świeża natka pietruszki Oregano Sól Pieprz Przygotowanie: Wypłuczcie ryż i ugotujcie go z pomocą jednej z opisanych wyżej metod, dzięki czemu będzie idealnie sypki, a ziarenka nie będą się sklejały! Po ugotowaniu przełóżcie go do miski i przykryjcie talerzem. Papryki umyjcie i usuńcie gniazda nasienne. Pokrójcie warzywa w drobną kostkę. Umyte marchewki obierzcie i pokrójcie w plastry, natomiast cukinię pokrójcie w półplasterki bez obierania. Cebulę pokrójcie w kostkę, a obrany czosnek w plasterki. Na dużą patelnię wlejcie 6 łyżek oleju i rozgrzejcie. Gdy tłuszcz będzie już gorący, wrzućcie na...