Pamiętacie smak gołąbków swojej babci? Starsze i doświadczone panie domu od zawsze dysponowały jedną cechą, której brakuje tym młodszym.

Chodzi oczywiście o cierpliwość podczas gotowania różnych potraw. Nie inaczej jest w trakcie przyrządzania gołąbków.

Ba, mało powiedziane. Stoicki spokój jest wręcz wskazany przy długim gotowaniu kapuścianych liści czy przy pieczeniu gołąbków (lub ich powolnym gotowaniu).

Jak miękki powinien być ryż do farszu na gołąbki?

Oprócz tego, czasu potrzebuje także ryż, który stanowi obok mięsa kluczowy składnik gołąbkowego farszu. Widzieliśmy już na własne oczy przepisy, w których mowa była o gotowaniu ryżu do gołąbków na włoski sposób al dente, czyli na ząb.

Zobacz także:

Uważamy, że nie tędy droga. Ryż na ząb wcale nie daje gwarancji na zmięknięcie podczas pieczenia lub gotowania w naczyniu żaroodpornym. Lepiej więc zadbać, by ryż na gołąbki był mięciutki już po wstępnym jego ugotowaniu. Razem z nami, krok po kroku, uda wam się perfekcyjnie go przyrządzić.

Jaki ryż do gołąbków wybrać?

Zapomnijcie o ryżu w torebkach. Taki ryż, niezależnie od rodzaju, po ugotowaniu będzie zbyt sypki. Farsz z gołąbków natychmiast się wam porozlatuje. Dlatego też wybierzcie zwykły ryż  biały, pakowany w klasycznych 1-kilogramowych torbach, który jest dostępny w każdym sklepie.

Dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie ryżu o krótszych ziarenkach, przypominający nieco ryż stosowany przez Japończyków do sushi.

Taki właśnie ryż klei się po ugotowaniu jeszcze lepiej. Jeśli jednak nie znajdziecie ryżu krótkoziarnistego, wybierzcie normalny.

Jak ugotować ryż na gołąbki? Metoda krok po kroku

Ważniejsze jest gotowanie ryżu. Oto prosta, niezawodna metoda, która pomoże wam uzyskać idealny ryż do gołąbków.

  1. Przygotujcie ryż. Na jedną część białego ziarna, weźcie dwie części wody.
  2. Ryż przed ugotowaniem można przepłukać, ale nie jest to konieczne. Zbyt intensywne płukanie sprawi, że pozbawicie ryż bielma, odpowiadającego za gęstą konsystencję, jakże pożądaną przy wyrabianiu farszu na gołąbki.
  3. Wróćmy do proporcji. Jeśli zamierzacie ugotować szklankę ryżu do swojego dania, przygotujcie dwie szklanki najlepiej od razu gorącej wody.
  4. Zalejcie ryż wodą i posólcie go. Powinno wystarczyć ok. pół łyżeczki soli na szklankę ryżu.
  5. Kiedy ryż i woda są już w garnku, przykryjcie garnek pokrywką.
  6. Doprowadźcie do wrzenia i wtedy zredukujcie gaz do minimum.
  7. Ryż powinien delikatnie mrugać na najmniejszym ogniu do momentu, aż wchłonie całą wodę.
  8. W czasie gotowania ryżu nie należy go mieszać!
  9. W ciągu ok. 15 min ryż powinien wchłonąć wodę. Wtedy należy wyłączyć gaz i poczekać do ostudzenia ryżu.
  10. Jeśli zauważyliście, że ryż jest bardzo miękki, szybko przełóżcie go z garnka do innego naczynia.
  11. Jeśli widzicie, że sytuacja jest odwrotna i ryż jest jeszcze twardawy, a w garnku nie ma już wody, podlejcie delikatnie ryż wrzątkiem i ponownie umieśćcie go na maleńkim gazie na parę minut.