Jak gotować zielone szparagi? Dzięki temu zawsze wyjdą idealne
Pixabay
Newsy

Jak gotować zielone szparagi? Dzięki temu zawsze wyjdą idealne

Szparagi to wiosenny specjał, po który chętnie sięgamy, dopóki trwa na nie sezon. Często jednak sprawiają one problemy przy gotowaniu i wychodzą zbyt twarde lub zbyt miękkie. Radzimy, jak przyrządzić je idealnie, według porad samej Ani Starmach!
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 13, 2021

Szparagi zawierają całą moc korzystnych składników odżywczych. Niestety są one dostępne przez dość krótki czas, dlatego warto się nimi nacieszyć, póki trwa sezon! Gotowanie szparagów powinno opierać się na kilku podstawowych zasadach, chociaż (wbrew pozorom) wcale nie jest to skomplikowane!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szparagi – korzyści dla zdrowia

Warzywo to posiada bardzo wiele właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd: 

  • są niskokaloryczne, dlatego mogą być jedzone na diecie,
  • zawierają witaminy A, B6, C, E oraz beta-karoten,
  • bogate są w kwas foliowy (szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę!),
  • zawierają wapń, fosfor i potas,
  • mają w sobie wiele błonnika, który usprawnia pracę jelit.

Jak na wyjątkowo niską wartość energetyczną (zaledwie 22 kalorie w 100 g), szparagi są niezwykle bogate w korzystne mikro i makroelementy, dlatego poleca się je absolutnie każdemu. Mogą być z powodzeniem serwowane z bardziej kalorycznymi dodatkami (np. beszamelem, szynką parmeńską czy serem), a nadal będą tworzyć zrównoważone i zdrowe danie. Szparagi często serwowane są samodzielnie, ale spotyka się je także w formie kremowych zup, sosów czy dodatków do mięs.

Zobacz także

Jak gotować szparagi? 

Zielona odmiana szparagów nie wymaga obierania (w odróżnieniu od grubszej i bardziej masywnej odmiany białej). Przed włożeniem do garnka, należy jedynie pozbyć się zdrewniałej końcówki. Nie trzeba jej odcinać, wystarczy odgiąć warzywo – samo złamie się tuż nad sztywną, łykowatą częścią.  

Szparagi powinny być gotowane w pozycji pionowej, najlepiej w wysokim garnku. W sklepach z wyposażeniem kuchennym dostępne są specjalne naczynia do ich gotowania, ale nie są one niezbędne - wystarczy dobrze ustawić szparagi w garnku, który mamy w domu. Woda powinna je pokrywać w 3/4 długości – tak, aby ich główki wystawały ponad wrzątek. Główki szparagów miękną najszybciej, dlatego nie powinno się ich gotować bezpośrednio w wodzie – wystarczy im gorąca para wodna, dzięki której staną się ugotowane, ale nie rozgotowane. 

Do wody należy dodać łyżeczkę cukru, łyżeczkę soli oraz odrobinę masła. Zielone szparagi są dość cienkie, dlatego wystarczy im gotowanie przez 3-4 minuty. Idealnie ugotowane warzywo będzie miękkie, ale nadal delikatnie chrupkie i sprężyste. 

Czytaj też:

Komentarze