jak gotować warzywa na sałatkę jarzynow
Adobe Stock
Newsy

Jak gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Wypróbujcie te metody, a zrobicie najlepszą sałatkę w życiu

Sałatka jarzynowa to stała pozycja w menu na uroczystości rodzinne. Jak sprawić, by nabrała jeszcze lepszego smaku? Sekret tkwi w gotowaniu warzyw.
Hubert Rój
marzec 08, 2021

Mniej doświadczonym gospodyniom domowym przy przygotowywaniu sałatki jarzynowej zdarzają się błędy. Wiele z nich ma kłopot z odpowiednim zbalansowaniem smaku. Często problemem może być dodana zbyt duża ilość ziemniaków.

Więcej pisaliśmy o tym w tym miejscu: Sałatka jarzynowa zrobiła się "papkowata"? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak gotować ziemniaki do sałatki jarzynowej?

Ziemniaki to dla wielu osób zbyt ważny składnik, by się ich jednak w zupełności pozbywać. Lepiej zadbać o odpowiednie ugotowanie wszystkich warzyw.

Zacznijmy od wspomnianych kartofli. Zachowają zdecydowanie więcej smaku w sałatce jarzynowej, jeżeli ugotujecie je w mniejszej ilości wody.

Nie musimy wspominać oczywiście, o innej elementarnej zasadzie związanej z gotowaniem ziemniaków na „jarzynówkę” – powinno się to robić oczywiście w mundurkach.

Nie inaczej należy postępować z innymi warzywami. Także seler, marchewka i pietruszka, które potem trafią do sałatki, powinny ugotować się w skórce.

Jak gotować warzywa do sałatki jarzynowej?

I tak samo jak w przypadku ziemniaków, te warzywa nie powinno gotować się w wielkim garze, do pełna zalanym wodą.

Wystarczy niewielki garnek. Zaoszczędzicie nie tylko czas, ale i masę smaku i składników odżywczych, które warzywa oddają podczas gotowania.

Smak sałatki jarzynowej jeszcze mocniej podkręci użycie warzyw ugotowanych w rasowym bulionie.

Dlatego następnym razem nie wyrzucajcie ich, ale wykorzystajcie w sałatce jarzynowej. Mają one mocniejszy smak.

Wszystko to jest oczywiście zasługą mięsa, na którym gotowaliście wcześniej swój rosół. Przetestujcie tę metodę we własnej kuchni.

Jakie dodatki poprawią smak sałatki jarzynowej?

Kiedy warzywa już macie ugotowane, pora pokroić je dość drobno i połączyć z innymi dodatkami. Takimi jak między innymi jajko.

Całość doprawić należy majonezem, musztardą, a także solą i pieprzem. Jak zadbać o odpowiedni poziom kwaśności sałatki? Kluczem do nadania lekkiej kwasowości sałatce jarzynowej jest oczywiście ogórek kiszony. Nie żałujcie tego dodatku, jeśli lubicie ostrzejsze, bardziej zdecydowane smaki.

Smak sałatki warzywnej podkręci także słodko-kwaśne jabłko pokrojone w drobniutką kostkę tak samo, jak inne warzywa.

Co z cebulką? Niektórzy twierdzą, że wpływa ona na szybsze psucie się sałatki. Lepszy smak sałatce nada por, a nie cebula. Wystarczy pokroić go dość drobno i dodać do środka.

Na koniec parę dylematów. Czy do sałatki należy dodać kukurydzę konserwową i tego samego rodzaju groszek?

To zależy tylko i wyłącznie od waszych gustów i smakowych upodobań. Niektórzy lubią lekko gorzkawy smak groszku, inni wolą słodycz kukurydzy. Wybierzcie sami!

Komentarze