Jak domyć szybę piekarnika? Prosty domowy sposób
Adobe Stock
Newsy

Jak domyć szybę piekarnika? Prosty domowy sposób

Piekarnik to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane urządzenie w kuchni. Dzięki niemu można przygotować szereg dań oraz wypieków. Nic dziwnego, że szybko się brudzi, a w szczególności szyba piekarnika. Aby z łatwością ją wyczyścić, warto zastosować ten trik.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 24, 2021

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie życia bez piekarnika. To wręcz obowiązkowe wyposażenie kuchni. Pozwala na przygotowanie aromatycznych wypieków bądź pysznych dań, takich jak lasagne, zapiekanki czy pizza. Ich przyrządzenie bez piekarnika byłoby niemożliwe. Jak często piekarnik jest wykorzystywany w codziennym pichceniu, tak też szybko się brudzi. Niestety to zmora spędzająca sen z powiek większości gospodyń domowych. Najbardziej problematyczną powierzchnią do czyszczenia jest szyba piekarnika.

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Rozmieszczenie piekarnika w kuchni

Projektując wnętrze kuchni, wiele osób rozmyśla nad umieszczeniem piekarnika w odpowiednim miejscu. Można to zrobić na cztery sposoby. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i kompozycji. Lokalizacja danego sprzętu:

  • piekarnik w zabudowie - montaż w wysokiej zabudowie pozwala na optymalne rozmieszczenie w dogodnym miejscu, poza tym to świetne dla osób mających dzieci czy problemy z kręgosłupem
  • piekarnik w słupku - to kompromisowe rozwiązanie dla tych, którzy nie zdecydowali się na wysoką zabudowę, a zależy im na umieszczeniu piekarnika na wysokości wzroku
  • tradycyjnie piekarnik pod kuchenką - to klasyczne rozwiązanie, wykorzystywane przy standardowych szafkach, a nie w kuchni na wymiar; świetnie sprawdza się w małych kuchniach
  • piekarnik poza linią szafek - to ciekawe, innowacyjne rozwiązanie sprawdzające się w przypadku duży i otwartych kuchni.

Jak domyć przypaloną szybę piekarnika?

Przypalona szyba piekarnika nie wygląda estetycznie, a wręcz zaburza harmonijne wnętrze w kuchni. Wiele gospodyń domowych ma problem z jej czyszczeniem. Warto jednak wówczas zastosować prosty trik. Przede wszystkim za pomocą śrubokrętu trzeba odkręcić delikatnie szybę. To pozwoli na dokładniejsze i precyzyjniejsze czyszczenie. Z odpowiednich proporcji sody oczyszczonej oraz octu przygotujcie gęstą pastę. Następnie rozprowadźcie ją na powierzchni szyby, lekko wcierając. Pozostawcie ją tak na kilkanaście minut. Po upływie danego czasu, ściągnijcie ją za pomocą ręcznika papierowego, zaś samo szkło umyjcie płynem do szyb, aby pozbyć się smug. Dzięki temu patentowi, wasz piekarnik będzie jak nowy. 

Czytaj także:

Komentarze