W przeciwieństwie do faworków, pączki można dostać w cukierniach praktycznie przez cały rok. Ale pewnie zgodzicie się, że najsmaczniejsze pączki to te wykonane samodzielnie, w domowym zaciszu i najlepiej wypełnione konfiturami własnej roboty. 

Do większości słodkich przysmaków potrzebny jest piekarnik, ale pączki są tutaj wyjątkiem i te wspaniałe słodkie pyszności z ciasta drożdżowego należy usmażyć na mocno rozgrzanym oleju. Jeśli nie macie wprawy, łatwo tutaj o przesadę - a możemy was zapewnić, że przypalone pączki nie są szczególnie smaczne. Problemem też może być lekko surowe ciasto z powodu niedosmażenia.

Jak zrobić dobre pączki?

Nim przejdziemy do smażenia, warto przypomnieć sobie inne ważne wskazówki, dzięki którym pączki wyjdą po prostu pyszne, pulchniutkie i delikatne:

  • Mąka - musi być drobno zmielona, żeby pączki wyszły puszyste. Najlepszy będzie typ 450 lub 400 i starajcie się nie używać innych, o wyższych numerach. 
  • Temperatura - idealnie, gdy temperatura oleju lub smalcu wynosi 180 stopni Celsjusza. Można to sprawdzić za pomocą specjalnego termometru spożywczego. Przyda się wam do smażenia pączków, ale także pieczenia mięs czy warzenia domowych serów. 
  • Patelnia lub garnek - musi być odpowiednio gruba i głęboka, by pączki się równomiernie smażyły. 

Jak długo smażyć pączki?

Tutaj sprawa jest jasna. Pączki smażymy w mocno rozgrzanym tłuszczu, od 1,5 do maksymalnie 2 minut z każdej strony. Nie spuszczajcie pączków z oka i dobrze je obserwujcie w trakcie smażenia. Trzeba uważać, by nie działo się to za szybko. Wówczas bowiem pączki mogą się przypalić z zewnątrz i pozostaną surowe w środku.

Zobacz także:

By uniknąć takiej katastrofy, pilnujcie temperatury tłuszczu. Możecie wspomóc się mało znanym trikiem z ziemniakiem - do oleju (lub smalcu) wkładamy surowego, obranego ziemniaka, a następnie pączki. Warzywo nieco obniży temperaturę tłuszczu, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że pączki się przypalą.

Oczywiście należy smażyć je w bardzo dużej ilości oleju lub smalcu - nie jest to przecież przysmak dietetyczny. Jeżeli tłuszczu będzie za mało, pączki mogą się przypalić, a do tego wyjdą paradoksalnie bardziej tłuste.