Święta wielkanocne, Boże Narodzenie, imieniny cioci, imienny wujka, chrzciny czy Sylwester – sałatki jarzynowej nie może zabraknąć na najważniejszych rodzinnych uroczystościach.

Ta potrawa, zwana także sałatką warzywną, przybyła do nas zza wschodniej granicy. Przepis na sałatkę powstał w Rosji.

Czym różni się polska sałatka jarzynowa od rosyjskiej?

Przez lata receptura mocno się zmieniła. Wykluczono wyszukane i wyrafinowane składniki, zamiast tego bazą sałatki stały się ziemniaki i inne gotowane warzywa. W rosyjskiej wersji sałatki obowiązkowy jest także dodatek w postaci mięsa. Może to być mięso drobiowe, ale najczęściej Rosjanie wybierają kiełbasę doktorską, czyli naszą mortadelę.

U nas mięsa się nie dodaje. Zamiast tego, niektóre gospodynie domowe dodają do sałatki kukurydzę czy też zielony groszek konserwowy. Niezależnie od tego, jaką wersję sałatki wykonacie, jakie składniki dodacie, a jakich nie, konieczne jest zachowanie ostrożności w jej przechowywaniu.

Zobacz także:

Czym grozi długie przechowywanie sałatki jarzynowej w lodówce?

Po pierwsze długie przechowywanie sałatki w lodówce mocno wpływa na jej smak. Mamy na to jeden patent. Jeśli zamierzacie przygotować spore ilości sałatki, dobrze jest mieszać składniki z majonezem i musztardą dopiero przed podaniem.

Wcześniej wystarczy posiekać i pokroić wszystkie dodatki i włożyć je do jednego naczynia. To jednak nie rozwiąże problemu zachowania świeżości.

Sałatka jarzynowa ma to do siebie, że niestety szybko może okazać się niezdatna do spożycia. Wystarczy kilka dni w lodówce i jej spożycie będzie groziło wystąpieniem sensacji żołądkowych. Wszystko to spowodowane jest rozpoczęciem procesu fermentacji ugotowanych warzyw, które stanowią podstawę sałatki.

Jak długo powinno się przechowywać sałatkę jarzynową?

Takie procesy mogą przyspieszyć niektóre dodatki jak np. kwaśne jabłko dodane dla wyrównania smaku czy cebula. W teorii procesy fermentacyjne powinny spowalniać kwasy zawarte w ogórku kiszonym i occie pochodzącym z majonezu. Kwasów tych jest jednak zdecydowanie za mało. Dlatego po przyrządzeniu sałatki jarzynowej nie przesadzajcie z czasem trzymania jej w lodówce.

Po 2-3 dniach sałatka może zacząć się psuć. Dlatego przed spożyciem dokładnie obejrzyjcie zawartość waszej miski. Nie zaszkodzi także powąchać sałatki – jeśli pachnie nieświeżo, odpuśćcie sobie jedzenie jej na siłę. Lepiej zachować własne zdrowie, niż kilka złotych, które kosztowała sałatka.

Nie jest przecież tajemnicą to, że popularna „jarzynówka” należy do całkiem ekonomicznych potraw. Zamiast więc gotować jej cały gar, rozsądnie wybierzcie wielkość porcji i zjedźcie całość na świeżo!