jak długo przechowywać sałatkę jarzynową
Flickr
Newsy

Jak długo sałatka jarzynowa jest świeża? Po upływie tego czasu nadaje się tylko do kosza

Sałatka jarzynowa to jedno z tych dań, które przygotowuje się w dość dużych ilościach. Co zrobić jak zostanie wam jej spora ilość? Jak długo można ją przechowywać?

Święta wielkanocne, Boże Narodzenie, imieniny cioci, imienny wujka, chrzciny czy Sylwester – sałatki jarzynowej nie może zabraknąć na najważniejszych rodzinnych uroczystościach.

Ta potrawa, zwana także sałatką warzywną, przybyła do nas zza wschodniej granicy. Przepis na sałatkę powstał w Rosji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym różni się polska sałatka jarzynowa od rosyjskiej?

Przez lata receptura mocno się zmieniła. Wykluczono wyszukane i wyrafinowane składniki, zamiast tego bazą sałatki stały się ziemniaki i inne gotowane warzywa. W rosyjskiej wersji sałatki obowiązkowy jest także dodatek w postaci mięsa. Może to być mięso drobiowe, ale najczęściej Rosjanie wybierają kiełbasę doktorską, czyli naszą mortadelę.

U nas mięsa się nie dodaje. Zamiast tego, niektóre gospodynie domowe dodają do sałatki kukurydzę czy też zielony groszek konserwowy. Niezależnie od tego, jaką wersję sałatki wykonacie, jakie składniki dodacie, a jakich nie, konieczne jest zachowanie ostrożności w jej przechowywaniu.

Zobacz także
Jak rozpoznać, że sałatka jarzynowa zaczęła się psuć? Te 3 sposoby są niezawodne

Jak rozpoznać, że sałatka jarzynowa zaczęła się psuć? Te 3 sposoby są niezawodne

Dodajcie do sałatki jarzynowej ten składnik. Jest nietypowy, ale nada jej wspaniałego smaku

Czym grozi długie przechowywanie sałatki jarzynowej w lodówce?

Po pierwsze długie przechowywanie sałatki w lodówce mocno wpływa na jej smak. Mamy na to jeden patent. Jeśli zamierzacie przygotować spore ilości sałatki, dobrze jest mieszać składniki z majonezem i musztardą dopiero przed podaniem.

Wcześniej wystarczy posiekać i pokroić wszystkie dodatki i włożyć je do jednego naczynia. To jednak nie rozwiąże problemu zachowania świeżości.

Sałatka jarzynowa ma to do siebie, że niestety szybko może okazać się niezdatna do spożycia. Wystarczy kilka dni w lodówce i jej spożycie będzie groziło wystąpieniem sensacji żołądkowych. Wszystko to spowodowane jest rozpoczęciem procesu fermentacji ugotowanych warzyw, które stanowią podstawę sałatki.

Jak długo powinno się przechowywać sałatkę jarzynową?

Takie procesy mogą przyspieszyć niektóre dodatki jak np. kwaśne jabłko dodane dla wyrównania smaku czy cebula. W teorii procesy fermentacyjne powinny spowalniać kwasy zawarte w ogórku kiszonym i occie pochodzącym z majonezu. Kwasów tych jest jednak zdecydowanie za mało. Dlatego po przyrządzeniu sałatki jarzynowej nie przesadzajcie z czasem trzymania jej w lodówce.

Po 2-3 dniach sałatka może zacząć się psuć. Dlatego przed spożyciem dokładnie obejrzyjcie zawartość waszej miski. Nie zaszkodzi także powąchać sałatki – jeśli pachnie nieświeżo, odpuśćcie sobie jedzenie jej na siłę. Lepiej zachować własne zdrowie, niż kilka złotych, które kosztowała sałatka.

Nie jest przecież tajemnicą to, że popularna „jarzynówka” należy do całkiem ekonomicznych potraw. Zamiast więc gotować jej cały gar, rozsądnie wybierzcie wielkość porcji i zjedźcie całość na świeżo!

sałatka jarzynowa szybko się psuje
Adobe Stock
Newsy
Sałatka jarzynowa szybko się psuje? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie
Zostało wam po rodzinnej uroczystości trochę sałatki jarzynowej? Lepiej szybko ją zjeść, bo po chwili może się zepsuć.

O tym, czym grozi zjedzenie nieświeżego jedzenia, trzeba ciągle przypominać. Zwłaszcza osobom, które są gotowe, by zaryzykować własnym zdrowiem w imię oszczędności. Owszem, wyrzucanie jedzenia to nic przyjemnego i należy działać tak, by tego unikać. Ale nie za wszelką cenę. Czym grozi zjedzenie nieświeżej sałatki? Dlaczego? Zjedzenie nieświeżego jedzenia może grozić poważnymi konsekwencjami. Chodzi oczywiście o zatrucie pokarmowe. W psującym się jedzeniu znaleźć mogą się toksyny bakteryjne, które z kolei pochodzą z drobnoustrojów rozwijających się w „leżakującym” jedzeniu. Bóle głowy i brzucha, wymioty, biegunki – nikomu nie trzeba opisywać, jak mogą wyglądać w praktyce rezultaty zatrucia pokarmowego. Dlatego też, gdy zostanie wam sporo sałatki jarzynowej sprzed kilku dni, lepiej zostawić ją w spokoju i wyrzucić do kosza. Dlaczego sałatka jarzynowa się psuje? Zastanówmy się jednak, co sprawia, że sałatka warzywna tak szybko się psuje? To wina poszczególnych składników. W pierwszej kolejności chodzi tutaj o cebulę lub pora, dodawanego dla zaostrzenia smaku sałatki jarzynowej. To właśnie cebula i por, bez sparzenia przed dodaniem do sałatki, szybko gorzknieją już po 2-3 dniach w sałatce. Daty przydatności do spożycia sałatki jarzynowej nie wydłuża także obecność w niej jajka. Długo przechowywany składnik pochodzenia zwierzęcego, może grozić zaistnieniem niektórych bakterii. Co zrobić, by sałatka jarzynowa się nie psuła? Jak radzić sobie z problemem szybko psującej się sałatki? Pierwsze rozwiązanie należy do tych najprostszych. Chodzi oczywiście o maksymalne zredukowanie składników sałatki. Zróbcie mniejszą porcję, adekwatną do waszych potrzeb. Jeżeli wiecie, że na waszym przyjęciu pojawi się 4-5...

por do sałatki jarzynowej
Adobe Stock
Newsy
Dodajecie do sałatki jarzynowej cebulę? To warzywo sprawdzi się o wiele lepiej. Będzie lepsza i delikatniejsza w smaku
Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. Jak co roku będziemy przygotowywali klasyczne, świąteczne dania. Mamy dla was radę, jak poprawić smak sałatki jarzynowej! Zamiast cebuli dodajcie do niej...

Jajka faszerowane, żurek, ćwikła, wędliny, no i oczywiście sałatka jarzynowa. Tak wygląda absolutne minimum na świątecznym stole wielkanocnym. W każdej polskiej rodzinie gotuje się sałatkę jarzynową na swój własny, specjalny sposób. Czasem różnice są minimalne, czasem naprawdę spore. Czym różnią się poszczególne wersje sałatki jarzynowej? Jedni ograniczają do minimum dodatek ziemniaków, które według niektórych sprawiają, że sałatka staje się za bardzo mulista. Inni wolą urozmaicić całość dodatkiem w postaci groszku konserwowego czy kukurydzy. Zapewniają one nie tylko smak, ale i kolor. Słyszeliśmy także o domach, w których do sałatki warzywnej dodaje się także pokrojoną w kostkę wędlinę. W ten oto właśnie sposób przygotowuje się sałatkę jarzynową w jej ojczyźnie, a więc w dawnych krajach Związku Sowieckiego. Dlaczego nie radzimy dodawać do sałatki cebuli? My jednak polecamy wam bardziej polską wersję. W niej nie może zabraknąć jednego składnika, który nieco podostrzy smak. Oprócz kwaśnego ogórka kiszonego pokrojonego w kosteczkę, a także równie kwaskowatego jabłka, większość osób dodaje także cebulę. Dodatek w postaci cebuli rzeczywiści sprawi, że sałatka będzie bardziej konkretna w smaku, ale ma dwie spore wady. Dla niektórych surowa cebula w sałatce, może wydać się zbyt ostra w smaku. Po drugie, większa ilość dodanej cebuli nie przedłuży trwałości sałatki. Więcej pisaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Znajdziecie go klikając w poniższy link: Sałatka jarzynowa szybko się psuje? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie Co można dodać do sałatki jarzynowej zamiast cebuli? Co więc dodać zamiast cebulki? Wiosenny, wielkanocny charakter sałatki...

sałatka warzywna mdła
Wikipedia Commons
Newsy
Sałatka jarzynowa zrobiła się „papkowata”? To wina 1 warzywa. Więcej go nie dodawajcie
Bez sałatki jarzynowej, nazywanej także niekiedy sałatką warzywną, nie obędzie się żadne duże rodzinne spotkanie. Jak sprawić, by nie była „papkowata”?

Co każdy polski dom, co każda polska rodzina, to inna receptura sałatki jarzynowej. Jedni dodają do niej kukurydzę, inni groszek. Mało kto wie za to, że tak na dobrą sprawę sałatka warzywna przywędrowała do naszego kraju z kuchni rosyjskiej, a właściwie z kuchni sowieckiej. Jak sałatkę jarzynową przygotowuje się w Rosji? Co ciekawe, sałata warzywna, w wielu krajach na całym świecie nazywana jest nie inaczej jak tylko: „sałatka rosyjska”. To właśnie w byłym Związku Sowieckim, dawna wyrafinowana XIX-wieczna sałatka Olivier, wyewoluowała do postaci dzisiejszej sałatki jarzynowej, znanej także u nas. Pozbyto się z listy składników dzikiego ptactwa, kaparów, oliwek i galarety. Zamiast tego postawiono na tańsze i bardziej dostępne warzywa. Jedną znaczącą różnicą, która dzieli polską i rosyjską wersję tego dania, jest dodatek w postaci mięsa – np. kurczaka lub skrojonej w kostkę mortadeli, których nie uświadczy się raczej w polskich wersjach tego dania. Mortadela, nazywana do dzisiaj w Rosji i krajach postsowieckich kiełbasą doktorską, jest symbolem minionych lat i do dzisiaj cieszy się sporą popularnością wśród owładniętych nostalgią Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Jak sprawić, by sałatka jarzynowa nie była „papkowata”? Dlaczego wspominamy o dodatku mortadeli do sałatki? Wydaje się, że różnego rodzaju kombinacje ze składnikami sałatki warzywnej doskonale wpisują się w jej zróżnicowany charakter. Tak samo w większości przepisów, do sałatki jarzynowej dodaje się ugotowane ziemniaki. Mają one bardzo duży wpływ na ostateczny smak dania. Niektórzy lubią dodawać je do sałatki w znacznych ilościach, inni wolą ograniczyć się do maksymalnie 1-2 kartofli. Nie od rzeczy będzie także całkowita rezygnacja z dodatku ziemniaków. To...

AdobeStock
Newsy
Dodajcie do sałatki jarzynowej ten składnik. Jest nietypowy, ale nada jej wspaniałego smaku
Wpadlibyście na to, żeby dodać ten składnik do klasycznej sałatki jarzynowej? Spróbujcie a na pewno wam posmakuje.

Sałatka jarzynowa to jedno z najbardziej kultowych polskich dań. Dla wielu z nas kojarzy się z beztroskim dzieciństwem i uroczystymi spotkaniami przy rodzinnym stole. Największą popularność zyskała w latach 80. i 90., ale równie chętnie jadamy ją po dziś dzień. W czym tkwi sekret idealnej sałatki jarzynowej? Przygotowanie sałatki jarzynowej   jest bardzo proste, ale wymaga trochę czasu. Podstawą każdej sałatki jarzynowej są oczywiście ugotowane warzywa – marchewka, pietruszka i ziemniaki, do których dodaje się pokrojone w kostkę ogórki kiszone, jajka, por, zielony groszek konserwowy, czerwoną cebulę i jabłka. Całość zwieńczy majonez oraz przyprawy – sól i pieprz. A co powiecie na to, by dodać do niej... marynowane pieczarki? Przepis na sałatkę jarzynową z marynowanymi pieczarkami Jeśli szukacie ciekawej odmiany od tradycyjnej sałatki jarzynowej, ten przepis jest specjalnie dla was. Zaskoczcie swoich bliskich na przyjęciu tak przygotowaną sałatką. Na pewno docenią jej smak i poproszą was o przepis. Składniki: 2 marchewki 1 pietruszka kawałek bulwy selera 2 ziemniaki 3 jajka puszka 400 g groszku konserwowego 20 dag marynowanych pieczarek 2 łyżki posiekanej natki pietruszki twarde jabłko 2 łyżeczki musztardy sarepskiej 2 łyżki oleju słonecznikowego 4 kopiaste łyżki majonezu sól świeżo mielony pieprz Przygotowanie: Marchew, pietruszkę, selera i ziemniaki dokładnie wyszorować, ugotować do miękkości, wystudzić, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Jajka ugotować na twardo, wystudzić w zimnej wodzie, obrać ze skorupek, pokroić. Groszek konserwowy osączyć z zalewy. Jabłko umyć, obrać, usunąć gniazdo nasienne i pokroić w kostkę. Pieczarki osączyć z zalewy octowej i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki...