Jak długo można trzymać wędzoną rybę w lodówce? To wam się przyda
AdobeStock
Newsy

Jak długo można trzymać wędzoną rybę w lodówce? To wam się przyda

Zastanawiacie się, po ilu dniach wędzona ryba nadaje się jeszcze do zjedzenia? Sprawdźcie.

Osoby wracające z wakacji nad morzem zwykle przywożą ze sobą różne pamiątki z wyjazdu. To mogą być zebrane samodzielnie muszle, a nawet bursztyny! Nie może się również obyć bez lokalnych przysmaków, czyli wędzonych ryb. Musicie przyznać, że nic nie smakuje tak, jak świeżo złowiona ryba wędzona tradycyjną metodą. Jak długo nadaje się ona do zjedzenia? Sprawdźcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak długo można przechowywać wędzoną rybę?

Czas bezpiecznego przechowywania ryb różni się w zależności od zawartości tłuszczu w rybie, jej rodzaju i stopnia przetworzenia. Wędzone ryby można bezpiecznie przechowywać przez około 14 dni w lodówce, a mrozić przez około 2 miesiące. Dotyczy to jednak tylko ryb wędzonych na zimno, ponieważ te wędzone na gorąco można trzymać w lodówce góra przez jeden tydzień. Ważne jest, by taką rybę szczelnie owinąć w folię przed włożeniem do lodówki, by inne produkty z chłodziarki nie przeszły jej silnym zapachem .

 Poniżej znajdują się informacje na temat przechowywania reszty ryb w lodówce:

  • Świeże tłuste i chude ryby: maksymalnie 2 dni
  • Wędzone ryby: 14 dni
  • Ryby po obróbce termicznej (smażone, duszone itd.): 3-4 dni
  • Owoce morza: maksymalnie 2 dni
  • Konserwy rybne: do 3-4 dni po otwarciu
Zobacz także
Jedziecie na wczasy nad morzem? Na rybę idźcie tylko do takich restauracji i knajp

Jedziecie na wczasy nad morzem? Na rybę idźcie tylko do takich smażalni, restauracji i knajp

"Nie spodziewajmy się cudów". Robert Makłowicz o wysokich cenach nad morzem i mrożonych rybach w smażalniach

"Nie spodziewajmy się cudów". Robert Makłowicz o cenach nad morzem i mrożonych rybach w smażalniach

Co się stanie po zjedzeniu nieświeżej ryby?

Zjedzenie nieświeżej ryby skutkuje podobnymi konsekwencjami, jak w przypadku innych produktów. Mdłości, biegunka i ból brzucha to objawy, których możecie się spodziewać, jeśli zjedliście nieświeżą rybę. Jednak sprawa czasami się komplikuje przez sporą ilość histaminy zawartej w rybach. Powstaje ona głównie w ciemnym mięsie, czyli np. śledziach i makrelach. Wytwarza się między innymi wówczas, gdy ryby są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze i bakterie się namnażają. By obniżyć i zahamować wytwarzanie histaminy, ryby powinny być przechowywane cały czas w lodówce.

Objawy zatrucia histaminą są dość poważne – to mogą być nagłe uderzenia gorąca, ból głowy, wysypka, biegunka, silny ból brzucha i przyśpieszenie akcji serca. Dolegliwości powinny minąć po maksymalnie 12 godzinach, a w przeciwnym razie należy pilnie udać się do lekarza.

Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni
AdobeStock
Newsy
Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni
Kupujecie wędliny pakowane w plastikowe torebki? Sprawdźcie, dlaczego trzeba je jak najszybciej z nich wyjąć.

Po czym można poznać dobry sklep mięsny? Nie tylko po jakości sprzedawanego mięsa, ale także po sposobie jego pakowania! Wędliny prawidłowo powinny być pakowane tylko w czysty papier, bez grama plastiku. Jednak w niektórych sklepach mięsa sprzedaje się w foliowych woreczkach. Takie rozwiązanie nie jest ani ekologiczne, ani zdrowe. Sprawdźcie, dlaczego! Dlaczego wędlin nie powinno się trzymać w folii? Przyniesione ze sklepu wędliny zapakowane w plastikowe worki wkładacie pewnie od razu do lodówki. Czy to wystarczy, by zakupione mięso było długo świeże? Absolutnie nie! Co więcej, takie działanie będzie wręcz odwrotne w skutkach. Wędlina, zwłaszcza świeża w foliowej torebce zepsuje się o wiele szybciej. By temu zapobiec, warto po przyjściu ze sklepu przepakować mięso w papierowy pergamin. Jak przechowywać wędliny w lodówce? By mieć pewność, że wasze wędliny długo będą świeże i smaczne, warto poznać sposoby przechowywania poszczególnych rodzajów wędlin. To, że mięso powinno się znaleźć w lodówce, wiedzą wszyscy. Ale okazuje się, że to w jakim miejscu w lodówce położycie mięso też ma znaczenie! Poziom temperatury jest nieco inny w każdy miejscu lodówki. Na przykład na górnej półce będzie to około 8 stopni Celsjusza, dlatego w tym miejscu najlepiej przechowujcie przetwory mleczne, takie jak kefir, jogurty czy mleko. Na środkowej półce panuje temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza, dlatego to właśnie tutaj powinny się znaleźć wędliny – zwłaszcza świeże! Natomiast najchłodniej jest na dolnej półce (około 2 stopnie), dlatego na niej powinny się znaleźć wszystkie produkty, które psują się szybko – takie jak surowe mięso i ryby. W dolnej szufladzie lodówki jest najcieplej (około 10 stopni), dlatego przechowujcie w niej owoce i warzywa....

Jak przechowywać surowe ryby? 1 błąd i ryba zacznie się psuć
AdobeStock
Newsy
Jak przechowywać surowe ryby? 1 błąd i ryba zacznie się psuć
Kupiliście surową rybę i chcecie, aby jak najdłużej zachowała ona świeżość? Mamy dla was kilka trików, dzięki którym będzie to banalnie proste.

Świeża, dobrej jakości ryba to prawdziwy rarytas. Ryba jest jednak bardzo delikatna i trzeba wiedzieć jak ją odpowiednio przechowywać. Kupiliście surową rybę i nie wiecie, co macie z nią dalej zrobić? Zwykła lodówka to niestety za mało. Poznajcie nasze wskazówki, dzięki którym wasza ryba na dłużej zachowa swoją świeżość. Jak długo świeże ryby mogą leżeć w domowej lodówce? Świeże ryby są drogie i należą do najszybciej psujących się pokarmów, jakie spożywamy. To dlatego najlepiej jest przygotowywać je w ciągu dwóch dni po przyniesieniu do domu. Jeśli ryba jest chuda, taka jak okoń, dorsz lub sandacz, powinna zachować świeżość przez dwa dni. Jeśli jest tłusta, taka jak łosoś , pstrąg lub jesiotr, będzie ona świeża przez jeszcze jeden dzień. Jeśli kupiliście rybę najlepiej od razu przystąpcie do jej przygotowywania. Co jednak, jeśli wolicie z tym poczekać? Jak prawidłowo przechowywać surową rybę? Jeśli przynieśliście do domu całą lub pofiletowaną rybę, przed jej z zjedzeniem, przechowujcie ją w lodówce. Jeśli nie planujecie zjeść ryby w ciągu kilku dni od zakupu, najlepiej ją zamrozić. Jak przechowywać rybę w lodówce? Trzymajcie rybę na lodzie. To nie przypadek, że ryby w sklepach i na targowiskach, wystawiane są na pokruszonym lodzie. Ryba szybko się psuje, nawet w lodówce, chyba że jest zamrożona. Dlaczego tak się dzieje? Ryby zwykle pływają w wodzie, która jest o wiele zimniejsza od powietrza. To dlatego ciepłe powietrze zwiększa prędkość, z jaką się psują. Jeśli nie macie do dyspozycji odpowiednio dużo lodu, możecie też owinąć surowe ryby w ściereczki namoczone octem, a następnie włożyć do chłodziarki. Ta babcina metoda sprawi, że wasze ryby będą świeże nawet przez ok. 3 dni. Dlaczego warto jeść ryby?...

Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka
Adobe Stock
Newsy
Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka
Surowa żywność, w tym mięso, zawiera wiele wartości odżywczych, ale łatwo się psuje. Podpowiadamy jak przechowywać mięso, żeby go nie wyrzucać czy nie narazić się na zatrucie.

Czy wiecie, że na świecie 420 tys. osób, umiera co roku z powodu zatrucia niewłaściwie przechowywanym i źle przygotowanym jedzeniem? Światowa Organizacja Zdrowa podaje, że w tej grupie 150 tys. stanowią dzieci, poniżej 5 roku życia. WHO bije na alarm i zobowiązuje krajowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności, do monitorowania przypadków zatruć na swoim terenie. Podkreśla też, jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego przechowywania produktów spożywczych. Podajemy kilka istotnych faktów na temat przechowywania surowego mięsa, których znajomość może uchronić was od przykrych w skutkach zatruć. Jak przechowywać i przygotowywać surowe mięso? Kupione surowe mięso, przede wszystkim powinno być świeże. Jeśli jest paczkowane, zawsze sprawdźcie datę przydatności i nigdy nie kupujcie przeterminowanego. Na co zwrócić uwagę kupując mięso? Oto jak nie powinno wyglądać to świeże: Wołowina i wieprzowina. Nie może mieć odbarwień i ciemnobrązowego koloru i intensywnego zapachu Drób. Nie może być wyblakły, twardy i oślizgły Ryby. Nie mogą być wyblakłe i odbarwione. Oczy ryb powinny kupowanych w całości powinny być błyszczące i czyste Unikajcie też otwartych, uszkodzonych opakowań, jeśli kupujecie mięso paczkowane. Po przyniesieniu do domu, w czasie przygotowywania, zawsze pamiętajcie o tych zasadach: Oprawiając mięso często myjcie ręce, nóż, deskę i naczynia których używacie Oddzielcie mięso od innych produktów spożywczych, szczególnie tych jedzonych na surowo Gotujcie i pieczcie w temperaturze minimum 74 st. Celsjusza Szybko schładzajcie ugotowane czy upieczone mięso Jak długo można przechowywać surowe mięso? Generalne zasady i czas przechowywania różnych rodzajów...

Czy można przechowywać mięso w folii?
Adobe Stock
Newsy
Czy trzymanie mięsa w folii po zakupie jest bezpieczne? Pamiętajcie o 1 rzeczy po powrocie ze sklepu mięsnego
Podpowiadamy jak przechowywać mięso, żeby nie traciło jakości i nie rozwijały się w nim bakterie. Nie wkładajcie go więcej do reklamówki.

Ten problem powstający w lodówce, najłatwiej zaobserwować nie na mięsie, tylko na wędlinach. Z czasem, plasterki szynki przechowywane w plastikowym opakowaniu, stają się śliski i śluzowate. To znak, że rozwinęły się w niej śluzowce, groźne bakterie powstające na mięsie i wędlinach przechowywanych w nieprzewiewnych opakowaniach. Nigdy nie przechowujcie więc mięsa i wędlin w folii. Przełóżcie je, podpowiadamy do czego. Jak przechowywać mięso w lodówce? Przechowując mięso, trzeba pamiętać o dwóch sprzecznościach. Z jednej strony, nie może być przechowywane w folii, bo rozwiną się na nim m.in. śluzowce, z drugiej strony, nie może leżeć odkryte, z pełnym dostępem od tlenu i innych produktów trzymanych w lodówce. Dostęp tlenu będzie powodował wysychanie mięsa. Stanie się nie tylko suche, ale też niesmaczne. Dostęp do innych produktów powoduje przechodzenie zapachów i może powodować zakażeniem mięsnymi bakteriami sera, wędlin czy innej żywności, którą spożywamy bez obróbki cieplnej. Jak więc przechowywać mięso w lodówce? Powinno być opakowane w papier, który powstrzyma je przed utratą wilgoci. Można je trzymać w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania żywności, lub włożyć do szklanego pojemnika np. miski i przykryć talerzem. Najlepiej jednak do minimum ograniczyć potrzebę przechowywania surowego mięsa. Kupujcie mniejsze ilości i od razu przyrządzajcie. Czy można używać do mięsa zamykanych torebek do przechowywania żywności? Takie torebki z reguły mają szczelne zamknięcia, sprawdzą się więc doskonale do zamrażania mięsa. Dzięki nim mięso będzie chronione przed utratą wilgoci. Jednak takie szczelnie zamykane opakowania foliowe, w przypadku przechowywania mięsa w lodówce, nie zabezpieczy go przed rozwojem bakterii, m. in...