Osoby wracające z wakacji nad morzem zwykle przywożą ze sobą różne pamiątki z wyjazdu. To mogą być zebrane samodzielnie muszle, a nawet bursztyny! Nie może się również obyć bez lokalnych przysmaków, czyli wędzonych ryb. Musicie przyznać, że nic nie smakuje tak, jak świeżo złowiona ryba wędzona tradycyjną metodą. Jak długo nadaje się ona do zjedzenia? Sprawdźcie.

Jak długo można przechowywać wędzoną rybę?

Czas bezpiecznego przechowywania ryb różni się w zależności od zawartości tłuszczu w rybie, jej rodzaju i stopnia przetworzenia. Wędzone ryby można bezpiecznie przechowywać przez około 14 dni w lodówce, a mrozić przez około 2 miesiące. Dotyczy to jednak tylko ryb wędzonych na zimno, ponieważ te wędzone na gorąco można trzymać w lodówce góra przez jeden tydzień. Ważne jest, by taką rybę szczelnie owinąć w folię przed włożeniem do lodówki, by inne produkty z chłodziarki nie przeszły jej silnym zapachem .

 Poniżej znajdują się informacje na temat przechowywania reszty ryb w lodówce:

  • Świeże tłuste i chude ryby: maksymalnie 2 dni
  • Wędzone ryby: 14 dni
  • Ryby po obróbce termicznej (smażone, duszone itd.): 3-4 dni
  • Owoce morza: maksymalnie 2 dni
  • Konserwy rybne: do 3-4 dni po otwarciu

Co się stanie po zjedzeniu nieświeżej ryby?

Zjedzenie nieświeżej ryby skutkuje podobnymi konsekwencjami, jak w przypadku innych produktów. Mdłości, biegunka i ból brzucha to objawy, których możecie się spodziewać, jeśli zjedliście nieświeżą rybę. Jednak sprawa czasami się komplikuje przez sporą ilość histaminy zawartej w rybach. Powstaje ona głównie w ciemnym mięsie, czyli np. śledziach i makrelach. Wytwarza się między innymi wówczas, gdy ryby są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze i bakterie się namnażają. By obniżyć i zahamować wytwarzanie histaminy, ryby powinny być przechowywane cały czas w lodówce.

Zobacz także:

Objawy zatrucia histaminą są dość poważne – to mogą być nagłe uderzenia gorąca, ból głowy, wysypka, biegunka, silny ból brzucha i przyśpieszenie akcji serca. Dolegliwości powinny minąć po maksymalnie 12 godzinach, a w przeciwnym razie należy pilnie udać się do lekarza.