jak sprawdzić czy jajka są świeże
AdobeStock
Newsy

Jak długo można przechowywać jajka? Po tylu dniach nadają się do tylko do wyrzucenia

Jajka na promocji? Zanim kupicie ich więcej na zapas, dowiedzcie się jak długo można bezpiecznie przechowywać jajka.
Katarzyna Wyborska
styczeń 15, 2021

Jajka pełne są cennych witamin i wartości odżywczych doskonałych dla zdrowia. Obalono już mit jakoby miały zwiększać poziom cholesterolu, dlatego spokojnie możecie jeść tyle jajek, ile dusza zapragnie! Jeśli jesteście wyjątkowymi amatorami jajecznicy, omletów i innych dań przyrządzanych z jajek lub bardzo dużo pieczecie, to na pewno dużo ich kupujecie. Ale czy wiecie jak długo można bezpiecznie przechowywać jajka? I wbrew pozorom wstawienie ich do lodówki wcale nie chroni przed zepsuciem!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Z kurnika do sklepu

Data „produkcji” jajka to oczywiście dzień, w którym zostało zniesione przez kurę. Od tego momentu liczy się datę przydatności do spożycia. Zależna jest ona od tego, w jakich warunkach przechowuje się jajka. Pewnie większość z was po przyniesieniu jajek ze sklepu od razu wstawia je do lodówki. Rzeczywiście, ten sposób przechowywania wydłuży ich trwałość. Musicie pamiętać, że trzymanie jajek w lodówce nie sprawi, że będą odporne na zakażenie bakteriami! W niskich temperaturach świetnie czują się psychrofile (zimnolubne drobnoustroje) i pleśń, które mogą zakazić jajka. Lepiej więc jak najszybciej je zużywać. Jajka trzymane w suchym i ciemnym miejscu (np. w spiżarni) można bezpiecznie zjeść 14 dni po zniesieniu, a wstawione do lodówki do 28 dni.

Jak przechowywać jajka?

By zachować świeżość jajek jak najdłużej, po zakupie włóżcie je do lodówki. Nie wolno ich wcześniej myć! Mycie jajek jest konieczne, ale dopiero bezpośrednio przed spożyciem. Jeżeli umyjecie je i wstawicie do lodówki, to jajka pozbawione ochronnej powłoczki będą o wiele bardziej narażone na zakażenie bakteriami znajdującymi się na przykład w mięsie albo na opakowaniach produktów znajdujących się w lodówce.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Termin 28 dni od momentu zniesienia jajka przez kurę jest nieprzekraczalny. Oznacza to, że producent gwarantuje, iż prawidłowo przechowywane jajka będą bezpieczne do spożycia przez 28 dni i ani dnia dłużej. Jeśli więc macie w lodówce jajka, którym kończy się termin ważności, koniecznie upewnijcie się, czy są świeże. Aby to zrobić, wystarczy wykonać prosty test. Po prostu włóżcie jajka do wody – jeżeli są świeże, to opadną na dno. Jajka, które wypłyną, są niestety zepsute i należy je wyrzucić.

Komentarze