Jak długo gotować bigos? Wielu Polaków popełnia kardynalny błąd
Adobe Stock
Newsy

Jak długo gotować bigos? Wielu Polaków popełnia kardynalny błąd

Bigos nie należy do potraw, które można szybko przygotować. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że trzeba go gotować aż tak długo!
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 28, 2021

Bigos to absolutny klasyk kuchni polskiej, chociaż nie bez powodu przygotowuje się go na święta i spożywa dość sporadycznie. Jest to ciężkostrawna i kaloryczna potrawa, która na pewno nie będzie służyć osobom zmagającym się z nadciśnieniem czy wysokim cholesterolem – umiarkowana porcja raz na jakiś czas nie powinna jednak zaszkodzić. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak długo gotować bigos? 

Według przepisów babć i doświadczonych pań domu, bigos powinno się gotować min. 2-3 godziny. Gotowa potrawa powinna się jednak jeszcze „przegryźć”, czyli przesiąknąć smakiem, a najlepiej smakuje dopiero następnego dnia po przygotowaniu. 

Zobacz także

Bigos powinien się gotować około 2-3 godzin. Pamiętaj, że ta potrawa najlepiej smakuje następnego dnia po przyrządzeniu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Niewiele osób jednak wie, że smak bigosu zyska wyjątkową głębię, kiedy pozwolicie mu gotować się nawet przez 3 do 5 dni przez 2-3 godziny dziennie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby gotowanie bigosu przez minimum trzy do pięciu dni po 2-3 godziny dziennie.

Jak przyrządzić dobry bigos - składniki

Jakie składniki zapewnią wam doskonały bigos? Najważniejsza jest tu nie tylko sama kapusta, ale także dodatki i przyprawy takie jak:

  • Suszone grzyby
  • Wędzone śliwki
  • Czerwone wino wytrawne
  • Ziele angielskie
  • Liście laurowe
  • Jałowiec

Wielu entuzjastów gotowania zastanawia się także co zrobić, aby bigos się nie przypalał oraz jakie mięso jest najlepsze do bigosu: warto postawić na mieszankę kiełbasy, boczku oraz wieprzowiny, a smak potrawy będzie wielowymiarowy i intensywny.

Czytaj też:

Komentarze