Wystarczy zajrzeć do kuchni, żeby wiedzieć, czy jej właściciele są zwolennikami tradycji, czy nowoczesności. Tradycjonaliści używają do gotowania kuchenek gazowych. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań przy okazji remontu zmieniają klasyczne kuchenki na płyty elektryczne, lub jeszcze nowocześniejsze elektryczne płyty indukcyjne.

Jeśli należycie do tej drugiej grupy, to czy aby na pewno wiecie jak pielęgnować ten nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego? Podpowiadamy.

Jak czyścić kuchenki elektryczne i indukcyjne?

Nowoczesne kuchenki elektryczne to po prostu szklana płyta grzewcza w dwoma, trzema lub czterema punktami grzewczymi. Ponieważ podstawowa powierzchnia płyty zrobiona jest ze szkła, należy w taki sposób ją pielęgnować, żeby nie zarysować gładkiej powierzchni. Prawidłowa pielęgnacja tego typu sprzętu polega na systematycznym czyszczeniu, niedopuszczaniu do powstania utrwalonych zabrudzeń i użyciu odpowiednich preparatów do czyszczenia.

Oto trzy zasady czyszczenia płyty elektrycznej. Dotyczy to także płyty indukcyjnej:

Zobacz także:

  1. Przed czyszczeniem zawsze wyłączcie urządzenie. nigdy nie czyśćcie włączonej płyty.
  2. Jeśli płyta jest brudna po użyciu, od razu ja czyśćcie, nie czekajcie aż zabrudzenie zaschnie i będzie trudne do usunięcia. Rozlane płyny, np. wodę z kipiących ziemniaków od razu wytrzyjcie suchą ściereczką, a po zakończeniu gotowania wyłączcie kuchenkę i wyczyśćcie ślady do końca.
  3. Nie używajcie żrących detergentów czy szorstkich gąbek i druciaków. Płytę należy myć delikatnym środkiem czyszczącym np. płynem od mycia okien, rozcieńczonym w wodzie płynem do mycia naczyń i na koniec wytrzeć ściereczką. Jeśli zabrudzenie jest zaschnięte nanieście na nie wodę z płynem do naczyń czy z octem, po czym zostawcie na kilkanaście minut. Na koniec przetrzyjcie miękka ściereczką wypłukaną w czystej wodzie.

Co lepsze – kuchenki gazowe czy płyty indukcyjne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej mieć kuchenkę gazową, czy elektryczną. Każda z nich ma wady i zalety i ostateczny wybór sprzętu zależy od waszych możliwości i oczekiwań. Dlatego spróbujemy przyjrzeć się kuchenkom z kilku stron.

Jeśli chcecie szybko gotować:

W takiej sytuacji płyta indukcyjna nie ma sobie równych. Najszybciej zagotuje wodę w garnku z ziemniakami, a wiadomo, że czas to pieniądz. To, że gotuje najszybciej, będzie też miało wpływ na to jak długo musicie używać energii, żeby ugotować danie. Druga w kolejności jest kuchenka gazowa, w której palniki gotują na otwartym ogniu. Najwolniej ten sam garnek z ziemniakami ugotujecie na zwykłej płycie elektrycznej.

Jeśli chcecie oszczędzać:

Na kuchence indukcyjnej ugotujecie szybciej, ale to gaz, pomimo rosnących cen nadal jest tańszy od energii elektrycznej. Pomiędzy krótko gotującą kuchenkę indukcyjną, a nieco dłużej, ale korzystającą z odrobinę tańszej energii — kuchenką gazową, są bardzo niewielkie różnice. Zwykła kuchenka elektryczna gotuje wolniej, najdłużej używa energii elektrycznej, która jest droższa od gazu. Z tej perspektywy kuchenka elektryczna jest najmniej ekonomiczna.

Jeśli nie macie dostępu do gazu:

Jeśli szukacie rozwiązania do nowo wybudowanego domu, w którym nie ma dostępu do gazu, możecie podłączyć płytę elektryczną lub indukcyjną,  a także gazową, o ile będziecie korzystać z gazu z butli. Możliwe jest podłączenie przenośnej butli gazowej lub ustawienie na posesji większej - stacjonarnej cysterny na gaz.

Źródło: haps.pl, solgaz.eu