Kotlety schabowe to jedno z najpopularniejszych polskich, tradycyjnych dań. Jest serwowane na co dzień, jak i od święta. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego, rodzinnego obiadu bez tej potrawy. 

Mięso na kotlety schabowe to podstawa

Przygotowując kotlety wiele osób decyduje się na inny wybór mięsa, przykładowo pierś z kurczaka. Jednak prawdziwe schabowe to te, przygotowane z wieprzowiny, a dokładniej schabu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę, aby mięso było jak najlepszej jakości. Wówczas będzie to gwarancja udanego obiadu.

Najlepiej jest zaopatrzyć się w dany produkt bezpośrednio u rzeźnika bądź w sklepie mięsnym. Wtedy będziecie mieć pewność, że mięso jest świeże. Jednak jeśli zdecydujcie się na zakup w sklepie to zwróćcie uwagę na datę przydatności, która powinna być jak najdłuższa oraz na skład by produkt nie zawierał innych zbędnych składników.

Przyrządzenie schabowych 

Smażenie kotletów należy rozpocząć od delikatnego rozbicia plastrów mięsa, najlepiej pod folią spożywczą. Dzięki temu zachowa swoje struktury i nie będzie się rwać w kolejnych etapach. Następnie schab trzeba delikatnie przyprawić, wystarczy mąka oraz sól. One mają dodatkowo uwydatnić smak dania, a nie go stłumić.

Zobacz także:

Mięso powinno chwilę poleżakować natarte przyprawami, aby mogły się połączyć. Po panierowaniu kotlety należy ułożyć na dobrze rozgrzanej patelni i większej ilości tłuszczu. To zapewni równomierne usmażenie. Najlepszym rodzajem tłuszczu do smażenia schabowych jest smalec. Dzięki niemu schabowe będą niezwykle delikatne, a zarazem kruche.

Trzy kroki do idealnej panierki

Przygotowanie dobrej panierki wbrew pozorom nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jeden błąd, by panierka nie trzymała się dobrze mięsa i odpadała po zdjęciu z patelni bądź tuż na niej. W tej kwestii ważna jest kolejność, dokładność oraz konsekwencja.

Przed smażeniem należy przygotować sobie trzy naczynia, a do każdego z nich po kolei dodać mąkę pszenną (może być też krupczatka), dobrze roztrzepane jaja oraz bułkę tartą. Przyprawione plastry schabu należy na początku dobrze wymaczać w mące, następnie w jajku a na końcu w bułce tartej i układać na patelni.

Nie wolno tych kroków zamieniać miejscami. Trzeba również wszystkie kotlety dokładnie obtoczyć w każdym ze składników. Pominięcie jednego z nich, zamienienie kolejności lub niedokładność będzie skutkować tym, iż panierka nie będzie dobrze się trzymać schabowego i będzie z niego odpadać.

Będzie to wyglądać nie tylko nieestetycznie, ale również niesmacznie. Zapamiętajcie ten patent i zapobiegnijcie wpadce!