Jajka to składnik zdrowej oraz odpowiednio zbilansowanej diety. Wiele osób nie wyobraża sobie weekendowego śniadania bez jajecznicy czy idealnie ugotowanego jajka na miękko.

Zgodnie z wieloma opiniami, większość ludzi kupuje jaja ekologiczne lub te pochodzące od kur żyjących na wolnych wybiegach. Niestety jak się okazało, ten produkt może być szkodliwy dla organizmu, a w ostateczności spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Trujące substancje w ekologicznych jajach

Mimo, iż wydawać by się mogło, że nie ma nic lepszego niż jaja z ekologicznych hodowli i od kur z wolnego wybiegu, to jednak można niestety się rozczarować.

Zwierzęta będące wolnymi ptakami bez ograniczeń w kwestii poruszania się, często spożywają różnego rodzaju składniki - niektóre z nich mogą być one szkodliwe nie tyle, co dla nich samych, a dla jaj. Hodowle będące w pobliżu ruchliwej drogi są narażone na skażoną ziemię różnymi toksycznymi substancjami.

Zobacz także:

Kury zjadając różne rośliny tym samym również powodują, iż jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia składniki, takie jak ołów czy kadm. Mogą one spowodować wiele poważnych chorób.

Warto także uważać na pęknięte jajka - nawet te ekologiczne mogą być szkodliwe, jeśli kupicie je z uszkodzoną skorupką.

Rodzaje jaj na rynku

Wbrew pozorom, jajko jajku nie jest równe, a to oznacza, że każde z nich mimo wszystko się różni. Przede wszystkim wyróżnia się je na podstawie chowu, a w tej kwestii wyróżnia się cztery różne typy:

  • 0 - chów ekologiczny - kury hodowane w tradycyjny sposób, mają one swobodny dostęp do świeżego powietrza, nie mają ograniczenia w przestrzeni, ich pożywienie jest w pełni naturalne,
  • 1 - chów wolno wybiegowy - zwierzęta podobnie jak w pierwszym przypadku mają swobodne poruszanie się, jednak ich przestrzeń jest wyznaczona, również poruszają się na świeżym powietrzu; w przypadku ich żywienia podaje się często modyfikowane pasze,
  • 2 - chów ściółkowy - ptaki zamknięte w odpowiednim pomieszczeniach wyściełanych słomą, nie mają dostępu do świeżego powietrza, a ich pożywienie stanowi chemicznie modyfikowana pasza,
  • 3 - chów klatkowy - kury są zamknięte w małych klatkach, nie mają możliwości swobodnego poruszania się, żywienie zwierząt opiera się na podobnym sposobie jak chów ściółkowy.

Jaja - właściwości odżywcze

Właściwości zdrowotne jaj są znane nie od dziś. Są przede wszystkim świetnym źródłem łatwo przyswajalnego przez człowieka białka. 

Poza tym zawierają one sporo witamin oraz mikroelementów, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu, między innymi witaminy A, E, D, K, fosforu, potasu, wapnia czy żelaza.

Należy również wspomnieć o ich korzystnych wartościach:

  • wspomagają proces odchudzania,
  • sycą na dłuższy okres czasu,
  • mają sporą zawartość białka,
  • regulują poziom glukozy we krwi,
  • luteina zawarta w żółtku jaja w pozytywny sposób wpływa na widzenie,
  • obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego i chorób serca,
  • chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Dzięki sporej zawartości cennych składników odżywczych oraz odpowiednich właściwości, jaja powinny być częścią każdej dobrze ułożonej diety. Jedno jajko średniej wielkości zawiera ok. 90 kcal.

Czytaj także: