Wielkanoc to obok Bożego Narodzenia powszechnie obchodzone i bardzo rodzinne święto. W tym czasie przyrządza się wspólnie świąteczne potrawy, smaczne wielkanocne wypieki, a dzieci mają mnóstwo radości z malowania pisanek! W końcu rodzina spotyka się na wielkanocnym śniadaniu, podczas którego je się najbardziej tradycyjne potrawy przyrządzane w Polsce na Wielkanoc.

Wielkanocne potrawy w Polsce

Na polskim wielkanocnym śniadaniu nie może zabraknąć tradycyjnych dań i wypieków, które zawsze przyrządza się na to święto! Pierwszym jest oczywiście żurek – koniecznie z jajkiem na twardo i białą, parzoną kiełbasą. Przyrządza się także pieczony schab, często z suszonymi śliwkami w środku. Bardzo popularne są faszerowane jajka na twardo. Do farszu można dodać wszystko, na co macie ochotę: szynkę, grzyby albo warzywa. Warto spróbować też jajek po żydowsku, czyli w majonezowym sosie z groszkiem. A na deser obowiązkowo musi być podany mazurek i babka wielkanocna z lukrem!

Przepis na jajka z szynką gotowaną

Do przygotowania smacznych jajeczek faszerowanych z szynką, które świetnie się sprawdzą podczas wielkanocnego śniadania, potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • 3 plastry gotowanej szynki
  • 4 jajka
  • 2 łyżki majonezu
  • Pół pęczka natki pietruszki
  • Chrzan
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

  1. Włóżcie jajka do garnka z zimną wodą i ugotujcie na twardo. Średnie jajka powinny się gotować około 8 minut, a duże 10 minut.
  2. Ugotowane jajka ostudźcie w zimnej wodzie i obierzcie ze skorupek.
  3. Przetnijcie je na pół, wydrążcie żółtka i pokrójcie je drobno nożem.
  4. Pokrójcie szynkę w drobną kosteczkę.
  5. Umyjcie świeżą natkę pietruszki pod bieżącą wodą i posiekajcie drobno.
  6. Do miski włóżcie rozkruszone żółtka, pokrojoną w kostkę szynkę i posiekaną pietruszkę. Dodajcie dwie łyżki majonezu i wymieszajcie.
  7. Doprawcie solą i pieprzem do smaku.
  8. Następnie do każdej połówki jajka włóżcie trochę chrzanu, a na to połóżcie przygotowany farsz.

I gotowe! Jajka na pewno posmakują wszystkim gościom.

Zobacz także:

 

Źródło: gotujmy.pl