Jesień to czas, gdy w polskich domach często przygotowuje się szarlotkę. A jeśli szarlotka, to oczywiście pyszne polskie jabłka. Jak przygotować jabłka do szarlotki, by miała ona idealny, lekko kwaskowaty smak? Poznajcie unikalny przepis na jabłka do szarlotki siostry Anastazji.

Kim jest siostra Anastazja?

Anastazja Pustelnik urodziła się w 1950 roku w Dylągowej. To polska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, autorka książek kulinarnych, znana jako siostra Anastazja. Zakonnica osiągnęła niewyobrażalny sukces na polu wydawniczym. Jak dotąd sprzedała ok. 4 mln książek o gotowaniu. Jak narodziła się w niej pasja do kulinariów?

Na początku nie była to pasja, a konieczność, bowiem gdy Anastazja miała 17 lat, zmarła jej mama. Przyszła zakonnica musiała przejść przyspieszony kurs gotowania. To właśnie wtedy zaczęła przygotowywać smaczne posiłki dla całej rodziny.

Jabłka z przepisu siostry Anastazji

Jesień to czas, gdy chętnie przygotowujemy szarlotkę. Zróbcie ją na bazie jabłek z przepisu siostry Anastazji a na pewno wam posmakuje.

Zobacz także:

Przepis na jabłka pyszne jabłka do szarlotki

Składniki:

  • 3 kg jabłek (np. antonówek)
  • sok z 1 cytryny
  • ¼ szklanki wody
  • cukier (wg gustu)

Przygotowanie:

  1. Jabłka myjemy, obieramy i kroimy w cienkie plasterki, po czym skrapiamy sokiem z cytryny.
  2. Jabłka przekładamy do garnka z wodą i prażymy chwilę pod przykryciem.
  3. Dodajemy cukier i chwilę smażymy bez przykrycia.
  4. Gorące jabłka przekładamy do słoików.
  5. Pasteryzujemy przez około 15 minut.

Jabłka z przepisu siostry Anastazji sprawdza się nie tylko jako dodatek do szarlotki, ale też doskonale będą komponowały się z zapiekanką z ryżu, jabłkową tartą a nawet naleśnikami czy omletami.

Jak długo można przechowywać domowe dżemy i inne przetwory?

Zaleca się, aby wszystkie domowe przetwory zostały zużyte w ciągu roku. Powinny one być przechowywane w chłodnym, ciemnym, suchym miejscu, takim jak np. spiżarnia czy piwnica. Nawet przy prawidłowym przechowywaniu, zmiany koloru, smaku, konsystencji i zawartości składników odżywczych w domowych dżemach i galaretkach, są nieuniknione. Typowy pełnocukrowy dżem powinien być bezpieczny do spożycia, jeśli zamknięcie słoika pozostaje nienaruszone, a produkt nie wykazuje widocznych oznak zepsucia przez pleśń lub drożdże.

Źródło: deon.pl