Irena Santor
ONS
Newsy

Irena Santor od lat zachwyca doskonałą figurą. Nie uwierzycie, co je..

Irena Santor całe życie spędziła na scenie. Do dziś można ją podziwiać nie tylko ze względu na talent. Artystka świetnie wygląda. Jesteście ciekawi, jak o siebie dba?
Aleksandra Jaworska
styczeń 17, 2021

Szczególne miejsce w repertuarze artystki zajmuje Warszawa, do której po raz pierwszy przyjechała w 1951 roku. Wizyta zaowocowała nagraniem szeregu utworów o stolicy.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Życiorys Ireny Santor

Irena Santor współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Stefana Rachonia, gdzie jak sama przyznała w wywiadzie pt. Gwiazdy festiwalu opolskiego, współpraca układała się „nader udanie”, a orkiestra „potrafiła grać w każdej sytuacji”.

W 1966, półtora tygodnia przed rozpoczęciem KFPP w Opolu, Piotr Figiel zaproponował Irenie Santor wykonanie swojej piosenki „Powrócisz tu”. Artystka uważała, że jest ona dla niej „zbyt ostra”, ale po pierwszym występie z orkiestrą „połknęła bakcyla”. 

Dzięki piosence zwyciężyła w koncercie Premier na festiwalu opolskim. W latach 60. wykonywała też "Cyganerię", polską wersję greckiej piosenki "Oi mortez", nagrodzonej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1966 r.

Santor obdarzona jest mezzosopranem koloraturowym o szerokiej rozpiętości skali. Jej głos porównywany jest do najlepszych skrzypiec Stradivariusa. Posiada nieskazitelną technikę wokalną, która pozwala jej na perfekcyjne operowanie głosem w każdym jego zakresie.

Najbardziej znane utwory Ireny Santor

Piosenkarka ma na swoim koncie wiele piosenek, które z pewnością umiecie zanucić z pamięci. Mamy na myśli utwory takie jak: „Maleńki znak”, „Embarras” (1960), „Powrócisz tu” „Tych lat nie odda nikt” czy „Już nie ma dzikich plaż”. Santor stworzyła też wiele muzycznych duetów, m.in. z Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim oraz Jerzym Połomskim. 

Na estradzie obecna od blisko 60 lat

Irena Santor miała zostać szlifierzem szkła, ale od szkoły średniej dużo śpiewała. Jedna z nauczycielek poprosiła, by Santor przesłuchał Zdzisław Górzyński, ówczesny dyrygent poznańskiej opery. Dzięki temu przez osiem lat była solistką „Mazowsza”. 

Jak dba o formę?

Artystka zdradziła jednemu z portali internetowych, że je wszystko to, co lubi i na co ma ochotę. Przyznała też, że brakuje jej samodyscypliny i prawdziwą zmorą jest dla niej wypicie 2,5 litra wody dziennie. Sekret witalności Irena Santor zawdzięcza głównie spacerom i równowadze, którą jest łączenie pracy zawodowej z odpoczynkiem.

Tylko brać przykład!

 

Komentarze