Indykpol przekazał ponad pół miliona parówek do Ukrainy. Trafią do mieszkańców okupowanych miast
AdobeStock/AdobeStock
Newsy

Indykpol przekazał ponad pół miliona parówek do Ukrainy. Trafią do mieszkańców okupowanych miast

Jeden z największych polskich producentów wyrobów drobiarskich, przekazał jedzenie na Ukrainę. Parówki trafią prosto do dzielnie walczących na wojnie mieszkańców.

Jedna z największych firm produkujących wyroby mięsne w Polsce – Indykpol – włączyła się w pomoc Ukrainie. Jak informuje Portal Spożywczy:

- W poniedziałek, 7 marca 2022 z olsztyńskiego zakładu należącego do Indykpol S.A. wyjechało ponad 580 tys. parówek stanowiących pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Parówki trafią wprost do potrzebujących – czyli do wygłodniałych mieszkańców ukraińskich miast, nadal wściekle atakowanych przez Rosjan.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Indykpol przekazał ponad pół miliona parówek do Ukrainy

Na Ukrainie trwa obecnie wojna, która doprowadziła do ogromnego kryzysu humanitarnego. W wielu miastach nie ma gazu, prądu ani wody. Ludzie śpią w schronach bez dostępu do kuchni, łazienki czy toalety. Topią śnieg, żeby mieć czego się napić. O jedzeniu niekiedy nie ma nawet mowy.

Z myślą o takich osobach firma Indykpol postanowiła przekazać ponad 580 tys. parówek stanowiących pomoc humanitarną dla naszych ukraińskich sąsiadów:

- Mimo ogromnych trudności z transportem chłodzonych produktów spożywczych na ogarnięte wojną tereny, Indykpol – przy współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą oraz Ambasadą Ukrainy w Polsce – był w stanie zorganizować priorytetową produkcję i wysyłkę parówek do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy - donosi portal spożywczy.

Zobacz także
Wareniki to ukraińskie pierogi. Nie zgadniecie, czym nasi sąsiedzi je nadziewają

Wareniki to ukraińskie pierogi. Nie zgadniecie, czym nasi sąsiedzi je nadziewają

Damian Michałowski pokazał jak zmienia się stan duchaj Ukrainek, które ugościł. Pieką bez opamiętania

Damian Michałowski pokazał, jak zmienia się stan ducha Ukrainek, które ugościł. Pieką bez opamiętania

Do akcji przyłączyli się też partnerzy, którzy przekazali Indykpolowi nieodpłatnie materiały pomocnicze niezbędne do produkcji.

Byli to:

  • Model Opakowania Sp. z o.o.
  • DAT-Schaub Polska Sp. z o.o. wraz z Viscofan
  • Polonis Druk Sp. z o.o.
  • Wipol

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, że w ten sposób możemy pomóc tym, którzy dziś tej pomocy bardzo potrzebują na terenie objętej wojną Ukrainy - napisał zarząd GK Indykpol.

Firma Indykpol została założona w 1991 roku. To jeden z największych polskich producentów wyrobów drobiarskich. Jest uznawana za polskiego lidera w produkcji mięsa indyczego.

Źródło: portalspozywczy.pl

Dlaczego powstaje tyle Żabek? Można zarobić całkiem spore pieniądze. Sprawdźcie ile!
AdobeStock
Newsy
Dlaczego powstaje tyle Żabek? Można zarobić całkiem spore pieniądze. Sprawdźcie, ile!
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile zarabia franczyzobiorca Żabki? A może sami chcielibyście nim zostać? Zarobki są naprawdę zachęcające!

Żabka to jedna z najpopularniejszych sieci sklepów spożywczych w Polsce. Firma powstała w 1998 roku i działa na zasadzie franczyzy. Jedną z największych zalet tego sklepu jest to, że jest czynny w niedzielę . Ostatnio głośno było również o tym, że część Żabek będzie działać na zasadzie  sklepów samoobsługowych . W Polsce istnieje ponad 7100 sklepów Żabka prowadzonych przez ponad 5700 franczyzobiorców. Jesteście ciekawi, ile zarabia osoba, która prowadzi taki sklep? Ile zarabia franczyzobiorca Żabki? Jeżeli chcielibyście otworzyć własną Żabkę, najpierw powinniście przejść specjalną rekrutację oraz szkolenie. Oferta jest bardzo ciekawa i dobrze płatna. Nowa oferta stanowi zabezpieczenie dla początkującego franczyzobiorcy i pozwala skupić się na rozwoju biznesu, szczególnie na pierwszym etapie funkcjonowania sklepu i zapewnienia dostępności produktów - donosi portal dlahandlu.pl Kwota gwarantowana jest wysoka Zarobki dla początkującego franczyzobiorcy sięgają 17 tys. zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności i jest to kwota gwarantowana. Franczyzobiorca otrzymuje też wsparcie finansowe do 12 tys. zł. Pieniądze może spożytkować na rozwój biznesu lub ewentualne pokrycie strat, które mogą być skutkiem uczenia się zarządzania własnym sklepem. Żabka zapewnia również swoim franczyzobiorcom całkowicie wyposażony, umeblowany i zatowarowany sklep. Mają oni także możliwość dalszego rozwoju kompetencji oraz mogą liczyć na stałe wsparcie. Wkład własny wynosi zaledwie 5 tys. zł i jest on przeznaczany na zakup koncesji czy kasy fiskalnej. Żabkę cechuje duża elastyczność, która przejawia się w niemal wszystkich obszarach naszego funkcjonowania i pozwala nam sprawnie dostosowywać się do zmian rynkowych. Dostrzegając taką potrzebę,...

W tym kraju ulubionym sylwestrowym daniem są parówki. A wy co podacie dziś swoim gościom?
Adobe Stock
Newsy
W tym kraju ulubionym sylwestrowym daniem są parówki. A wy co podacie dziś swoim gościom?
Każdy kraj ma swoje najpopularniejsze sylwestrowe dania. Czy wiecie, jakie jest ulubione danie sylwestrowe na Węgrzech?

Wśród najpopularniejszych sylwestrowych dań w Polsce z całą pewnością należy wymienić: tatar z jajkiem, ruloniki z szynki z serkiem, wielowarstwowe sałatki oraz tymbaliki. A jak jest na Węgrzech? W kraju tym najchętniej spożywa się w Sylwestra... parówki. Jak poinformowała Narodowa Izba Gospodarki Rolnej, w tym dniu przypada 20 proc. rocznej konsumpcji tego produktu. Skąd wziął się zwyczaj jedzenia w Sylwestra parówek na Węgrzech? W sylwestrowym menu na Węgrzech nie może zabraknąć parówek. Zwyczaj ten najprawdopodobniej przywędrował do tego kraju z Niemiec. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, w Sylwestra nie powinno się spożywać ani ryb ani drobiu. Dlaczego? Ponieważ wierzono, że wraz z rybą odpłynie, a wraz z drobiem odfrunie szczęście. Jak wygląda prawdziwa parówka na Węgrzech? Dobrej jakości parówki powinny mieć taką samą długość i nie powinny rozpadać się podczas podgrzewania. Nie mogą też zawierać drobinek kości ani sierści i powinny być jędrne. Ważna jest również odpowiednia ilość mięsa w parówce: - Zgodnie z węgierskimi przepisami, produkt może nosić nazwę parówki tylko wtedy, gdy zawartość mięsa jest w nim nie mniejsza niż 51 proc. - czytamy na serwisie portalspozywczy.pl. Jak donosi portal, tylko w zeszłym roku na Węgrzech sprzedano 4 tys. ton parówek o wartości 5,5 mld forintów (ponad 68 mln zł). W Polsce parówki także pojawiają się w sylwestrowym menu. Najczęściej są to parówki zawijane w ciasto francuskie i pieczone w piekarniku. Jak je przygotować? Podajemy wam przepis. Przepis na parówki w cieście francuskim Składniki: 5 parówek drobiowych lub wieprzowych opakowanie ciasta francuskiego (250g) 5 plastrów żółtego sera 1 puszka mieszanki meksykańskiej Bonduelle (kukurydza,...

Posiłek dla ubogich
AdobeStock/Halfpoint
Newsy
Niepokojące dane. Przez pandemię koronawirusa wzrosła liczba ludzi, którzy nie mają już pieniędzy nawet na jedzenie
Koronawirus zbiera żniwa nie tylko wśród osób chorujących. Dane z Zakopanego pokazują, że wiele osób przez pandemię straciło podstawowe środki do życia!

Epidemia koronawirusa trwa w Polsce od marca 2020 roku. W kraju zmarło prawie 40 tysięcy osób, a ponad półtora miliona przeszło chorobę. Koronawirus zagraża jednak nie tylko osobom bezpośrednio chorującym. Pandemia ma bowiem wpływ na całą gospodarkę.  Najbardziej dotknięte branże COVID-19 przysparza pracy wszystkim zawodom z sektora medycznego, a zabiera pracę innym. Wśród najbardziej dotkniętych pandemią sektorów jest hotelarstwo, usługi salonów piękności, cała branża turystyczna, branża fitness i oczywiście gastronomia. Obostrzenia nie pozwalają bowiem restauracjom i barom na serwowanie posiłków w lokalach, a mało kto decyduje się na jedzenie na wynos. Cierpią na tym więc zarówno właściciele lokali, jak i ich pracownicy. Ciągłe straty powodują coraz większą liczbę zwolnień. Niektórzy znaleźli się przez pandemię w naprawdę nieciekawej sytuacji… Rośnie liczba ubogich Pandemia dotknęła prawie każdego. Nawet osoby, które rok temu miały jeszcze własne oszczędności i wcale nie żyły z dnia na dzień, dziś już tylko próbują przeżyć, często wybierając między zakupem żywności, a spłaceniem rat kredytu mieszkaniowego czy rachunków.  Dane z Zakopanego wskazują na lawinowy wzrost liczby osób ubogich. Wiele osób straciło dochód i co miesiąc staje przed decyzją: zapłacić rachunki czy wyżywić rodzinę. Systematycznie i stale rośnie liczba ubogich osób korzystających z zasobów kuchni brata Alberta w Zakopanem. Liczba osób korzystających z posiłków wzrosła do 100 lub więcej osób dziennie. Przed pandemią koronawirusa codziennie korzystało z pomocy tylko ok. 60 osób. Jeśli systematyczny wzrost się utrzyma, w niedalekiej przyszłości liczba osób ubogich, bez środków na jedzenie wzrośnie dwukrotnie w...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje te parówki z Lidla. Są pełne groźnych bakterii
Z popularnej sieci dyskontów spożywczych Lidl, po komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znikają takie parówki. Jak wynika z informacji, w ich składzie znajdują się niebezpieczne bakterie. Jeśli macie je w swojej lodówce, natychmiast wyrzućcie je do kosza.

Wszelkie artykuły spożywcze, jakie znajdują się na sklepowych półkach podlegają ścisłej kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ta organizacja dba, aby do koszyków trafiały jedynie produkty o wysokiej i sprawdzonej jakości. O wszelkich błędach informuje społeczność w odpowiednich komunikatach. Parówki z Lidla wycofane ze sprzedaży  Po ostatniej kontroli i analizie Głównego Inspektoratu Sanitarnego okazało się, iż w sprzedaży znajdują się wyroby mięsne, a dokładniej parówki z niebezpieczną bakterią w składzie. Były one na półkach w Lidlu. Wraz z komunikatem organizacji, zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży oraz produkcji.  Trefny towar Wadliwa partia towaru była sprzedawana przez dyskont spożywczy Lidl. Producentem wyrobów jest Sokołów SA z oddziałem w Czyżewie. Dokładnie chodzi o produkt: „PIKOK Pure Parówki z szynki 250g” z terminem ważności do 4 maja 2021 roku.  Niebezpieczne parówki pochodzą z partii o numerze 11031, numer serii: C 10349134. Wraz z komunikatem GIS, trefny towar mięsny natychmiast został wycofany z bieżącej sprzedaży.  Niebezpieczna bakteria Przeprowadzone badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Inspekcję Weterynaryjną wskazały, iż w składzie parówek, znalazła się niebezpieczna dla zdrowia i życia bakteria. Dokładniej chodzi o bakterię Listeria monocytogenes. Spożycie skażonego produktu może doprowadzić do rozwoju choroby zwanej listeriozą. Skutki zakażenia bakterią Zakażenie bakterią Listeria monocytogenes wiążę się z poważnymi konsekwencjami, które mogą odcisnąć piętno na zdrowiu, jak i życiu. Wśród skutków wyróżnia się: zapalenie spojówek zapalenie węzłów chłonnych zapalenie stawów,...