Rosół
Gotujmy.pl/bogusia82
Newsy

Ile wody potrzeba do ugotowania rosołu? Ten kardynalny błąd popełnia większość z nas

Gotowanie rosołu to niełatwa sztuka. Najwięcej wiedzą o nim babcie, które wykonywały go w sposób iście mistrzowski.
Aleksandra Jaworska
styczeń 21, 2021

Z pewnością pamiętacie wakacje na wsi i babcine zawołanie na obiad. Można się było wówczas spodziewać jednego. Pyszności! Do tego smaku, aromatu, głębi i gotowania wedle receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Rosół z kury - niedzielny klasyk

Rosół gotowany na mięsie wymaga waszej dbałości o to, co do niego wrzucicie. Najlepiej w wyroby mięsne zaopatrywać się u zaprzyjaźnionego rzeźnika albo odwiedzać okolice z czasów dzieciństwa, w których każdy gospodarz hodował kury, kaczki lub trzodę chlewną.

Poza tym rosół to zupa, której nie może zabraknąć na stole w polskim domu w niedzielne popołudnie. Sięgacie po nią nie tylko z uwielbienia dla jej smaku. Rosół pomaga przy pierwszych objawach przeziębienia. To wywar, który krzepi!

Klasyczny przepis na wykonanie rosołu

W dobie internetu nietrudno o wymyślne i coraz to nowsze przepisy kulinarne. Jedne zachęcają swoją oryginalnością, kolejne odstraszają dziwacznymi połączeniami. W przypadku rosołu, najlepiej wybrać klasykę. Nie jest to zbyt skomplikowane, choć wymaga odpowiedniego podejścia i kilku dodatków. 
 
Rosół to dobrej jakości mięso i kolorowa włoszczyzna. Gotowy wywar najlepiej smakuje z lanymi kluskami, przyprószony świeżo posiekaną pietruszką lub koperkiem i ugotowaną marchewką. Przed podaniem, możecie go przelać do bulionówek albo do kubków do popijania podczas niedzielnego obiadu.

Na jaką wodę wrzucać mięso, by zrobić doskonały rosół? 

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Mimo, że rosół bywa dość regularnie w niemal każdym domu, jego przygotowanie wciąż wzbudza dużo skrajnych emocji. Jedną z najczęściej podejmowanych kwestii jest to, czy mięso wkładać do gorącej, czy do zimnej wody. 

Jedna z najczęstszych wątpliwości pojawia się już na samym początku gotowania. Do jakiej wody powinno się dodawać mięso? Większość gospodyń domowych powiedziałaby, że do chłodnej. Wtedy mięso ma szansę wypuścić aromaty, stopniowo i powolnie.

Co się stanie, jeśli włożycie mięso do gorącej wody?

Ta metoda sprawdza się szczególnie wtedy, gdy głównym celem jest wykorzystanie mięsa. Jeżeli nie zamierzacie go długo gotować, zachowa swój smak i sprężystość. Co więcej, jeśli używając tej metody, z rosołu wylejecie wodę i zastąpicie ją świeżą, będzie bardzo klarowny. 

Mięso na rosół włożone do zimnej wody

Jeśli mięso zalejecie zimną wodą, będzie wymagało długiego gotowania. Sam rosół będzie zatem bardziej aromatyczny i bogaty w smaku. W przypadku gotowania rosołu od zimnej wody, efekt finalny może być mniej klarowny. Pamiętajcie o zbieraniu szumowin, ponieważ to właśnie one psują czystość wywaru.

Ile wody potrzeba do ugotowania rosołu?

Zaczynając od wrzucenia mięsa do wody musicie pamiętać, żeby woda w garnku przykrywała jego zawartość. Rosół gotowany przez kilka godzin i tak utraci jej część. To zresztą nie problem! Wystarczy uzupełniać wodę podczas gotowania tak, by wszystkie składniki były dokładnie zakryte wywarem.

Polacy popełniają jeszcze jeden wielki błąd względem wody. Chodzi o proporcje. Na 1 kg mięsa z kośćmi przypada 1,5 litra wody. Do garnka dopiero następnie dodajecie liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu oraz solicie. Ważna jest także sama moc gotowania - rosół powinien ledwie mrugać.

Efekt? Babcia będzie z was dumna.

Komentarze