Nic nie przebije smaku tradycyjnej, samodzielnie ukiszonej kapusty. Kapusta kiszona świetnie się sprawdza zarówno jako dodatek do obiadu, jak i jedzona w formie przekąski. Niektórzy Polacy mają jednak duży problem z jej kiszeniem. O co chodzi? Wielu amatorów kiszonej kapusty przesadza z ilością soli podczas kiszenia. Ale o tym zaraz. Na początek przyjrzyjmy się temu, dlaczego warto włączyć ją do swojej diety.

Właściwości zdrowotne kiszonej kapusty

Kiszona kapusta nie tylko świetnie wzmacnia odporność i chroni przed wieloma chorobami, ale też zmniejsza poziom cholesterolu, wzmacnia układ krążenia i serce oraz ma zbawienny wpływ na procesy trawienia i układ pokarmowy.

Zawiera w sobie moc witamin – witaminę C, B, A, E, K, a także magnez, potas, żelazo i wapń. Jedzcie ją regularnie, a na pewno poprawicie stan swojego zdrowia i będziecie rzadziej chorować.

Dlaczego sól jest taka ważna podczas kiszenia kapusty?

Kiszenie kapusty tak naprawdę polega na konserwowaniu jej pod wpływem fermentacji mlekowej. Żeby doszło do fermentacji, musimy wykorzystać sól. Sól powoduje, że kapusta puszcza soki i powstaje odpowiednie środowisko do rozwoju bakterii mlekowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji soli.

Zobacz także:

Ile soli dodać do kiszenia kapusty?

Planujecie samodzielnie zakisić kapustę? Koniecznie sprawdźcie, ile powinno się do niej dodać soli. Proporcje są tu niezwykle ważne. Jeśli nie będziecie się ich trzymać, wasza kapusta wyjdzie niesmaczna – zbyt mdła, nieodpowiednio zakiszona lub wręcz przesolona. Jaka ilość soli na kilogram będzie w tym przypadku idealna?

Najlepsze proporcje to 15-20 g (jedna łyżka stołowa) soli na 1 kg kapusty. Jeśli planujecie przygotować np. 10 kg kapusty, będziecie wówczas potrzebowali ok. 150-200 g soli. Nie ma tu miejsca na eksperymenty i pomyłki, bo przesolona kapusta będzie trudna do przełknięcia. Nie pomoże nawet szklanka świeżej wody!

Jak ukisić w domu kapustę?

Samodzielne kiszenie kapusty jest bardzo proste. Trzymajcie się tylko poniższych kroków.

Składniki:

  • 2 kg białej kapusty
  • 2 łyżki kminku
  • 1,5 łyżki soli

Przygotowanie:

  1. Kapustę poszatkujcie i przełóżcie do kamionkowego naczynia.
  2. Dodajcie kminek oraz sól i wymieszajcie.
  3. Odstawcie w chłodne miejsce i 1-2 razy dziennie ubijajcie drewnianym kijkiem ułatwiając wydzielanie się soków.
  4. Kapusta jest gotowa do spożycia 2 dni po tym, jak zobaczycie pierwsze soki.
  5. Taka kapusta może stać miesiącami bez obaw o możliwość zepsucia.