Ile przytyliście podczas pandemii? Większość nas jest cięższa o...
Newsy

Ile przytyliście podczas pandemii? Większość z nas jest cięższa o...

Jeśli przytyliście kilka kilogramów przez siedzenie w domu i lockdown, nie jesteście sami! Okazuje się, że problem dotyczy bardzo wielu osób…
Anna Urbańska
kwiecień 07, 2021

Otyłość jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Choć wielu osobom kojarzy się ona głównie z problemem estetycznym i wizerunkowym, ale nadmierna masa ciała to przede wszystkim ryzyko wielu chorób! Osoby otyłe mają gorsze parametry lipidowe krwi (cholesterol, triglicerydy i inne), a to poważne ryzyko miażdżycy. Osoby z wyższą masą ciała częściej spotyka też cukrzyca i insulinooporność. To wszystko problemy zdrowotne, które przyczyniają się do znacznego pogorszenia jakości i długości życia!

Eksperci nie mają wątpliwości. Obserwujemy epidemię otyłości. Kraje rozwinięte już od dawna mają problem z przekraczaniem zapotrzebowania kalorycznego przez obywateli. Nadwyręża to zdrowie każdej z poszczególnych osób, ale nie jest też dobre dla systemu zdrowia. Zmiana stylu życia i diety pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych, a w konsekwencji zgonów z powodów chorób serca, nowotworów czy powikłań cukrzycy. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Pandemia a nadwaga i otyłość Polaków

Pandemia, powtarzające się lockdowny i polecenie zastania w domu, które trwa już ponad rok, nie sprzyjają masie ciała Polaków. Ruch jest niezbędny do zachowania zdrowia i właściwej masy ciała. Zmiana pracy na zdalną, zakaz imprez i zamknięcie siłowni ograniczają też mobilność całego społeczeństwa. Nic dziwnego, że Polacy tyją na potęgę. Jeśli wam się to przytrafiło, nie jesteście jedyni. Szacuje się, że średnio każdy Polak przytył w pandemii aż 2 kilogramy! To bardzo znaczący wynik!

Inne statystyki także są niepokojące. Okazuje się, że średnio każdy z Polaków spędził w minionym roku o 1,5 godziny dziennie więcej przed ekranem, niż w poprzednim roku! To naprawdę przerażająca statystyka. 

Zobacz także

Otyłość a COVID

Otyłość jest też bardzo dużym problemem w kontekście trwającej epidemii. Jest to jeden z czynników zwiększających ryzyko zakażenia i objawowego przejścia COVID-19. Osoby zakażone koronawierusem, które są otyłe, mają dużo większe ryzyko konieczności hospitalizacji, niż osoby o masie ciała w normie. Większa szansa, że dotknie je także konieczność pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

Jak poradzić sobie z tyciem w kwarantannie?

Zastosujcie te wskazówki, a może uda wam się stracić nabyte kilogramy.

  • Ćwiczcie w domu
  • Kontrolujcie swoją dietę – jedzcie odpowiednio mniej, jeśli wasza aktywność spada
  • Gotujcie i pieczcie, zamiast smażyć
  • Chodźcie na spacery i starajcie się ruszać

Czytajcie też:

 

Komentarze