Ile osób można zaprosić na majówkowego grilla? Uważajcie – za to grozi mandat!
Pixabay
Newsy

Ile osób można zaprosić na majówkowego grilla? Uważajcie – za to grozi mandat!

Majówka 2021 przebiega nadal w świetle obostrzeń związanych z pandemią. Wiele osób zastanawia się więc, ilu gości można legalnie zaprosić na grilla.

Majówka 2021 ma w tym roku miejsce w ciężkim momencie pandemii – szpitale dopiero radzą sobie ze skutkami trzeciej fali. Chociaż sytuacja się już poprawia, rząd zaapelował o ograniczenie spotkań towarzyskich w okresie długiego weekendu. 

Jeszcze tę majówkę powinniśmy spędzić w domu, w najbliższej okolicy, raczej nie korzystając z atrakcji oddalonych od naszego miejsca zamieszkania - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile osób można zaprosić na grilla?

Jako że hotele, gastronomia i większość punktów turystycznych nadal pozostają zamknięte, jedyną opcją na majówkę w tym roku jest grillowanie w zaciszu własnego ogrodu bądź odwiedzenie bliskiej rodziny czy sąsiadów. Chociaż hotelarze liczyli na pewno na majówkowy zarobek, hotele mogą zostać otwarte dopiero 8 maja. Właściciele kwater, którzy zaproszą gości przed tym terminem, mogą zapłacić mandaty w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Ile więc osób można zaprosić na grilla, aby legalnie i bezpiecznie świętować majówkę w małym gronie?

Zobacz także

Według obowiązujących obecnie obostrzeń, w majówkę nadal można zaprosić jedynie 5 osób spoza gospodarstwa domowego – w limity te nie wliczają się jednak osoby, które zdążyły już przyjąć dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (bądź jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson).

Kary za rozpalanie grilla

Miejsce, w którym rozpalicie grilla, należy dobrać z uwagą. Jeśli zorganizujecie piknik z grillowaniem w miejscu publicznym, w którym niedozwolone jest np. wzniecanie otwartego ognia, możecie zapłacić do 500 zł mandatu. Jeśli jednak rozpalacie grilla lub ognisko w lesie – kara może być znacznie wyższa i wynosić nawet 5 tysięcy złotych. 

Ponadto, z uwagi na wysokie zanieczyszczenie powietrza, w wielu dzielnicach Warszawy zakazano grillowania.

Źródło: Radio Zet

Czytaj też:

Komentarze