Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to dużo więcej niż po studiach!
AdobeStock
Newsy

Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to więcej niż po wielu studiach!

Choć praca przy zbiorze truskawek jest ciężka, to chętnych nie brakuje. Nic dziwnego – zarobki są często bardzo kuszące!

Gdy zaczyna się sezon, nie brakuje chętnych do prac sezonowych. Niektórzy traktują to jako sposób dorobienia sobie do pensji, a część młodych ludzi zarabia w ten sposób na cały rok nauki. Inni co roku planują pracę przy zbiorach warzyw i owoców, a przez resztę miesięcy zajmują się np. własną działalnością gospodarczą. Czy praca w polu przy zbiorach w ogóle się opłaca? Ile można zarobić, zbierając truskawki? Stawki mogą być dla niektórych szokiem!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile można zarobić przy zbiorze truskawek?

Mało kto podejmuje się trudnej pracy w polu z powodu miłości do przyrody – oczywiste jest, że do podjęcia się takiego zajęcia motywują jedynie zarobki. Czy praca przy zbiorze truskawek jest opłacalna?

Sposób wynagrodzenia różni się w zależności od właściciela plantacji. Część preferuje pracę na akord, czyli wypłacanie pracownikom pieniędzy za każdy zebrany kilogram truskawek. Inni proponują stawkę godzinową.

Właściciele plantacji kuszą potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami. W niektórych miejscach podobno można zarobić nawet 5,5 tysiąca złotych miesięcznie! Gdzie jest haczyk? Zwykle okazuje się, że takie zarobki są możliwe tylko przy pracowaniu przez kilkanaście godzin dziennie. Gdyby przyjąć standardowy, ośmiogodzinny dzień pracy, wówczas pensja pracownika plantacji wynosi od 3 do 3,5 tysiąca złotych. Wysokość wynagrodzenia zależna jest także od zbiorów i aktualnych cen truskawek.

Zobacz także
Jak przedłużyć świeżość truskawek? Mamy triki na przechowywanie i mycie truskawek

W tym roku nie najecie się truskawek! Plony będą dużo słabsze niż w poprzednich latach

Zwolniono ją po 11 latach pracy, bo... częstowała koleżanki truskawkami. Absurd?

Zwolniono ją po 11 latach pracy, bo... poczęstowała koleżanki truskawkami. Absurd?

Zbieranie truskawek – zarobki w Polsce i za granicą

Nie ma co ukrywać, że zarobki na plantacjach truskawek za granicą są wyższe, niż w Polsce. Pracy przy zbiorze owoców należy szukać z wyprzedzeniem, ponieważ plantacje ogłaszają nabór na pracowników dużo wcześniej – a chętnych nie brakuje! Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy na plantacjach w Niemczech, Belgii i Francji, a także do Włoch i Holandii.

Pracując przy zbiorze truskawek za granicą, można liczyć na zarobki w wysokości ok. 9-10 euro za godzinę, czyli około 45 złotych. Miesięcznie pensja pracownika plantacji wynosi od 1800 do 3000 euro, czyli 13 tysięcy złotych! Trudno się więc dziwić, że część Polaków decyduje się na taką formę zarobku.

Gdzie szukać pracy przy zbiorze truskawek?

Szukanie pracy na plantacjach nie różni się za wiele od poszukiwania zatrudnienia w innych branżach. Ogłoszenia znajdują się w internecie i prasie lokalnej, natomiast jeżeli interesuje was praca za granicą, to warto poszukać agencji zatrudnienia, która specjalizuje się w pośrednictwie i pomoże wam w zebraniu niezbędnych dokumentów, a także w zorganizowaniu zakwaterowania i transportu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czytaj także:

Podwyżka pensji na plantacjach. Za granicą można zarobić nawet 10 tys., w Polsce niewiele mniej
AdobeStock
Newsy
Podwyżka pensji na plantacjach. Za granicą można zarobić nawet 10 tys., a ile w Polsce?
Niezwykła okazja do zarobku. Stawki są bardzo wysokie, a mimo to brakuje rąk do pracy.

W czasie tegorocznych wakacji wiele branż ogłasza już duże zapotrzebowania na pracowników. Chodzi przede wszystkim o budowlankę i transport. Typowo wakacyjną, sezonową pracą jest też praca przy zbiorze owoców. Zapotrzebowanie na tymczasowych pracowników jest ogromne. Dosłownie brakuje rąk do pracy, więc pensje rosną. Niektóre zwalają z nóg! Prace sezonowe okazją do zarobku Zbiory warzyw i owoców są zawsze okazją do dodatkowego zarobku dla młodzieży w trakcie wakacji, ale z takiej okazji korzystają też pracownicy innych branż, którzy na okres zbiorów decydują się na zmianę zajęcia. Czasem do pracy przy zbiorach zatrudniani sią też bardziej energiczni emeryci. Pozyskanie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Nawet w obliczu kryzysu który przyniosła pandemia, dosłownie brakuje rąk do zbiorów. Ile można zarobić na zbiorach owoców? Zbieracze truskawek mogą zarobić obecnie w Polsce nawet ponad 5 tysięcy złotych netto (ok. 7 tys. brutto). W praktyce jest to jednak najczęściej 2,5-4 tysiące. To, ile można zarobić na plantacjach, zależy w dużej mierze od cen w skupach i typu rozliczania z właścicielem. Obowiązują najczęściej stawki godzinowe, lub praca na akord. Zarobki zależą więc w dużej mierze od tego, jak szybko pracownicy są w stanie zbierać owoce. Obecnie dniówka przekracza często 200 zł. Przy standardowym grafiku, w którym każdy pracuje ok. 8 godzin dziennie, najczęściej wynagrodzenie to ok. 3 tysiące. Najbardziej zdeterminowani pracownicy biorący nadgodziny i wprawieni w takiego typu pracę, są w stanie zarobić ponad 5 tys. miesięcznie. Ile można zarobić na zbiorach owoców za granicą? Wyjeżdżając na zbiory za granicę, można oczywiście liczyć na wyższe stawki. Polacy najczęściej wyjeżdżają do: Niemiec...

AdobeStock
Newsy
Za 1 kg czereśni zapłacicie tyle, co za bak paliwa. Nie uwierzycie w tę cenę! A inne owoce?
Wygląda na to, że w tym roku do grona tak luksusowych dań jak kawior i trufle dołączy placek z czereśniami, ponieważ ceny tych owoców są po prostu niewyobrażalne. Sprawdźcie sami!

W tym roku ceny owoców sezonowych są tak wysokie, że niektórzy przecierają oczy ze zdumienia i wciąż nie mogą uwierzyć w to, ile trzeba zapłacić za kilogram truskawek. Jednak ceny czereśni sprzedawanych w jednej z podwrocławskich miejscowości rozłożą was na łopatki. Drożej chyba nigdy nie było! Rekordowe ceny czereśni Internet zaczynają obiegać zdjęcia ze straganów z owocami, gdzie truskawki, czereśnie czy szparagi są sprzedawane po skandalicznie wysokich cenach. Nikogo już nie dziwi 30 złotych za kilogram truskawek, jednak cena czereśni w podwrocławskim Wilkszynie to gruba przesada. Na straganie w tej miejscowości można kupić kilogram czereśni za jedyne… 163,99 zł za kilogram! Raczej mało kto może sobie pozwolić na zakup tych smacznych owoców po tak wysokich cenach. Czyżby czereśnie dołączyły właśnie do grupy towarów luksusowych? Nie lepiej jest z truskawkami. Poniższe zdjęcie przedstawia warzywniak w Warszawie, gdzie za kilogram truskawek trzeba zapłacić aż 39 złotych. Marne zbiory i wysokie ceny owoców Dlaczego owoce w tym roku są tak drogie? Wynika to z kilku czynników. Plantator z Mazowsza, pan Jacek Wysocki tłumaczy, że pogoda w tym roku była wyjątkowo niesprzyjająca, przez co zbiory są marne, a owoce drogie: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Innym problemem jest brak rąk do pracy. W tym roku do pracy przy zbiorach zgłosiło się o wiele mniej osób niż zwykle, prawdopodobnie przez pandemię koronawirusa: Truskawek może nawet brakować na rynku. Sporo plantacji jest zapuszczonych po epidemii COVID, gdy w ubiegłym roku brakowało...

Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie
AdobeStock
Newsy
Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie (uwaga na oszustów!)
Płać i płacz, jeżeli masz ochotę na truskawki – w tym roku ceny tych owoców zwalają z nóg. Sprawdźcie szczegóły.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników truskawek – w tym roku popularne owoce stają się dobrem luksusowym. Sprawdźcie, ile kosztują polskie truskawki. Wysokie ceny truskawek Hodowcy truskawek mówią wprost: „W tym roku tanio nie będzie”. W tym momencie truskawki w hurcie kosztują aż 30 złotych za kilogram, a to oznacza, że ich cena w warzywniakach i na straganach może dojść nawet do 50 złotych za kilogram! Do tego nie zanosi się na szybki spadek cen, ponieważ w tym roku wiosna jest wyjątkowo chłodna i owoce wolno dojrzewają. Słabe plony Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza opowiada o tym, jak trudne są warunki hodowli truskawek w tym roku: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Do prawidłowego wzrostu truskawki potrzebują odpowiedniej temperatury. A ta jest wyjątkowo niska jak na tę porę roku, co bardzo opóźnia dojrzewanie owoców. Przez niesprzyjającą pogodę wysoka cena truskawek może się utrzymać bardzo długo: To będzie bardzo nietypowy rok w branży. Przy tak chłodnej pogodzie, jak teraz, owoce uprawiane bez osłon pojawią się może za 6 tygodni. Truskawki spod osłon będą długo trzymać hurtową cenę około 20-30 zł za kilogram. To oznacza, że nie będzie "górek" nadpodaży i wymuszonych nimi spadków cen. Trudno mi powiedzieć, ile będą kosztować truskawki w detalu, tanio nie będzie – dodaje Jacek Wysocki. Brak rąk do pracy Kolejnym problemem jest brak pracowników na plantacjach. Przez pandemię koronawirusa przy truskawkach pracowało o wiele mniej osób niż zwykle, przez co plantacje są zaniedbane i zbiory będą mniejsze:...

lidl pieniądze praca
Adobe Stock
Newsy
Ile zarabiają pracownicy Lidla? Zdziwicie się. Uwaga – właśnie trwa rekrutacja
Lidl to jedna z najpopularniejszych sieci sklepów spożywczych. Słynie nie tylko z częstych ulepszeń, poprawy komfortu zakupów przez klientów, ale przede wszystkim z uwagi na dbałość o pracownika. Przedsiębiorstwo ogłosiło, że zaczyna rekrutację na nowe stanowiska.

Praca to coś, co czeka każdego. Kwestia tkwi w tym, by znaleźć taką, aby w stu procentach odpowiadała naszym oczekiwaniom. Sieć sklepów Lidl dba przede wszystkim o swojego pracownika i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki pracy. Przedsiębiorstwo rozpoczyna właśnie rekrutację na nowe etaty. Rynek pracy  Wraz z wybuchem pandemii, rynek pracy zmienił się diametralnie. Zatrudnienie w obecnych czasach jest nieco trudniejsze, gdyż oferty nie pojawiają się z taką częstotliwością jak wcześniej. Można powiedzieć, że to rynek pracodawcy, a nie pracownika. Poszukując pracy, należy uwzględnić wszelkie swoje potrzeby, a także warunki, jakie powinny być spełnione po podjęciu się danej posady. Wybór odpowiedniego pracodawcy  Poszukując pracy, należy rozpatrzyć wszelkie aspekty związane z zatrudnieniem. Wybór odpowiedniego pracodawcy, nie zawsze jest łatwy. Zawsze zwraca się uwagę na kilka kluczowych punktów, jak forma zatrudnienia, oferowane wynagrodzenie, wielkość etatu czy inne benefity. Wszystkie te czynniki składają się ogólną propozycję pracy. Przeglądając dane oferty, warto też zastanowić się, jakiego zatrudnienia poszukuje się w danej chwili, czy potrzebuje się stałego czy tymczasowego etatu. Lidl rekrutuje Jedna z najpopularniejszych sieci marketów w Polsce poinformowała o ponownym naborze pracowników do swoich szeregów. Lidl jest znany ze swojej dbałości o zatrudnionych i ich komfort pracy. W związku z rozszerzeniem działalności, zwiększyła się również liczba stanowisk do obsadzenia. Marzec jest miesiącem poszukiwania nowych ludzi do zespołu.  Cechy dobrego pracownika marketu Jak sama firma podkreśla, poszukuje pracowników oddanych, ale nie wymagających cudów. By dołączyć do zgranego zespołu Lidla, należy spełniać kilka warunków, takich jak:...