Wątróbka to jedno z najdelikatniejszych mięs. W polskich domach zwykle podaje się ją smażoną z cebulą lub z dodatkiem jabłek a nawet gruszek. Jak prawidłowo usmażyć wątróbkę, żeby nie była twarda i miała doskonały smak?

Jak smażyć wątróbkę?

W czym tkwi sekret idealnej wątróbki? Tak naprawdę jest ich co najmniej kilka. Trzymajcie się tych wskazówek a wasza wątróbka zawsze będzie idealna.

  • Zanim przystąpicie do smażenia wątróbki, powinniście ją dobrze oczyścić z błonek i żyłek, a następnie spłukać pod zimną wodą.
  • Żeby wątróbka była po usmażeniu smaczna i soczysta, wymoczcie ją wcześniej w mleku. Przed smażeniem mięso oczyśćcie papierowym ręcznikiem, a następnie obtoczcie delikatnie w mące i usmażcie.
  • Zanim zaczniecie smażyć wątróbkę powinniście dobrze rozgrzać na patelni tłuszcz. Sprawdzicie to stosując bardzo prosty trik, który polega na wrzuceniu na patelnię odrobiny bułki tartej. Jeśli bułka zacznie skwierczeć oznacza to, że olej jest odpowiednio rozgrzany.

Ile minut smażyć wątróbkę?

Wątróbka jest bardzo delikatna i nie wymaga długiego czasu smażenia.

  • Jeśli zależy wam na średnio-krwistej wątróbce, wystarczy, że będziecie ją smażyć przez 3 minuty z każdej ze stron.
  • Aby otrzymać dobrze wysmażoną wątróbkę, należy ją smażyć po 5 minut po każdej ze stron.

Ważne, aby nie przewracać zbyt często mięsa na patelni, ponieważ czas smażenia wątróbki znacznie się wtedy wydłuży. Jeśli obawiacie się, że wasza wątróbka się przypali, zmniejszcie ogień i pozwólcie jej smażyć się przez trzy lub pięć minut po każdej ze stron.

Zobacz także:

Czym przyprawiać wątróbkę?

Do wątróbki najbardziej pasuje sól i pieprz. Pamiętajcie jednak, że o ile tej drugiej przyprawy możecie użyć nawet podczas smażenia, nigdy nie róbcie tego samego z solą. Jeśli posolicie mięso w trakcie smażenia zrobi się ono twarde. Dlatego soli lepiej użyć pod sam koniec smażenia lub jak wątróbka będzie już na naszym talerzu.

Źródło: gotujmy.pl