Twarde kotlety schabowe po usmażeniu
AdobeStock
Newsy

Ile minut powinno się smażyć kotlety schabowe? Pilnujcie czasu a wyjdą mięciutkie i soczyste

Jaki jest sposób na idealne kotlety schabowe? Czas smażenia jest ogromnie ważny.
Katarzyna Wyborska
marzec 05, 2021

Jak zrobić idealne kotlety schabowe? Teorii na ten temat jest już chyba tyle, ilu kucharzy. Jedni mówią, że cała tajemnica tkwi w mięsie. Inni, że wszystko zależy od kolejności wykonywanych czynności przy kotletach. Są jeszcze teorie o specjalnych składnikach marynaty, a nawet sposobach rozbijania kotletów tłuczkiem. Czy istnieje receptura idealna na miękkie kotlety? Wiele z wymienionych metod się sprawdza, więc warto niektóre z nich wypróbować.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego czas smażenia jest ważny?

Niby w smażeniu kotletów nie ma nic skomplikowanego, ale mistrzowie kuchni dobrze wiedzą, że to nieprawda! Gotowanie jest trochę jak zabawa w chemika. Czas, proporcje i temperatura są ogromnie ważne. Jeden drobny błąd i potrawa może się nie udać! Te zasady dotyczą także kotletów. Wiedzieliście na przykład, że nie powinno się odstawiać opanierowanych kotletów? Należy je smażyć od razu po obtoczeniu w bułce, ponieważ jeśli pozwolicie im poleżeć, to bułka wchłonie wilgoć z mięsa i kotlety będą suche. A to nie jedyny błąd, który może zepsuć schabowe!

Bardzo ważny jest także czas smażenia. Kotlety nie mogą się smażyć zbyt krótko, ponieważ mogą się nie upiec i będą surowe w środku. A zjedzenie surowej wieprzowiny, może się skończyć bardzo nieprzyjemnym zatruciem pokarmowym! Część osób w obawie przed takim wypadkiem trzyma kotlety długo na patelni. Zwykle zbyt długo, więc w efekcie schabowe są suche i przypalone. Łatwo można przedobrzyć! Jaki jest więc idealny czas smażenia? Eksperci podają, że kotlety schabowe należy smażyć po około 2 minuty z każdej strony, na solidnej porcji dobrze rozgrzanego tłuszczu. A jakie są jeszcze sposoby na to, by kotlety wyszły miękkie?

  • Małe kawałki – niewielkie kawałki schabu dobrej jakości będą o wiele bardziej soczyste po usmażeniu.
  • Dobrze rozbijcie – nie za grubo, nie za cienko. Zbyt gruby kotlet będzie trudno usmażyć, a za cienki wyschnie.
  • Marynata – dzięki zamoczeniu w marynacie mięso nieco nasiąknie i będzie bardziej soczyste.
Komentarze