Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście się odchudzać, to na pewno znacie porady, jakich najczęściej udziela się osobom chcącym stracić kilka kilogramów. „Nie jedz słodyczy”, „Nie jedz tłusto”, „Zacznij jeść dużo warzyw”, „Ogranicz chleb”. Ile w tym prawdy? Zanim zaczniecie się odchudzać, warto poznać zdanie specjalistów w tej dziedzinie, czyli dietetyków. Dowiedzcie się, ile chleba można jeść dziennie!

Co znajduje się w pieczywie?

Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego chleb tuczy?”. I czy rzeczywiście to właśnie nadmiar spożywanego pieczywa odpowiada za odkładające się kilogramy? Jeżeli przyjrzeć się ilości kalorii w chlebie, to można mieć co do tego wątpliwości. Jedna kromka pieczywa ma 80 kalorii – wydaje się, że to niewiele. Ale przecież na pewno nie jecie suchego chleba! Każdy dodaje do niego jakieś smarowidło w postaci masła, pasztetu albo serków topionych. Do tego wędlina, żółty ser i szybko kalorii robi się coraz więcej. A na jednej kanapce zwykle się nie kończy! Łatwo można więc wyliczyć, że trzy kromki z grubym kawałkiem tłustej wędliny i żółtym serem mają tyle kalorii, co sycący obiad.

Ciemny czy jasny chleb?

Kolejną kwestią jest rodzaj pieczywa. Popularne stało się jedzenie chleba pełnoziarnistego, który podobno jest bardziej dietetyczny od tradycyjnego, białego chleba z mąki pszennej. Ale czy rzeczywiście ciemne pieczywo jest mniej tuczące? Znów warto spojrzeć na tabele z których wynika, że niezależnie od rodzaju mąki użytej do pieczenia chleba, zarówno ciemne i jasne pieczywo ma podobną ilość kalorii. Z czego więc wynika „dietetyczność” pełnoziarnistego chleba?

Wszystko dzięki błonnikowi, którego w ciemnym pieczywie jest znacznie więcej niż w jasnym. Odpowiada on za uczucie sytości – w efekcie po zjedzeniu dwóch kromek chleba pełnoziarnistego będziecie się czuli najedzeni dłużej, niż po dwóch kromkach białego pieczywa. Ponadto, w pełnoziarnistym chlebie znajdziecie takie składniki jak:

Zobacz także:

  • Magnez – usprawnia pracę układu nerwowego,
  • Fosfor - wpływa pozytywnie na kości i zęby,
  • Cynk – wzmacnia odporność i poprawia stan skóry i paznokci,
  • Kwas foliowy – szczególnie ważny dla kobiet w ciąży,
  • Żelazo – pomaga przy problemach z koncentracją,

Ile kromek dziennie?

Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii do działania, chleb jest dobrym pomysłem na posiłek z samego rana, czyli śniadanie! Specjaliści zalecają, by zjadać dziennie maksymalnie 3 kromki chleba, najlepiej pełnoziarnistego i tylko rano.