ile chleba można zjeść
Pixabay
Newsy

Ile kromek chleba możecie dziennie zjeść, żeby nie przytyć? Dietetycy wyłożyli karty na stół

By schudnąć, trzeba ograniczyć jedzenie pieczywa – wiele osób trzyma się tej zasady. A ile chleba można zjeść, żeby nie przytyć?

Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście się odchudzać, to na pewno znacie porady, jakich najczęściej udziela się osobom chcącym stracić kilka kilogramów. „Nie jedz słodyczy”, „Nie jedz tłusto”, „Zacznij jeść dużo warzyw”, „Ogranicz chleb”. Ile w tym prawdy? Zanim zaczniecie się odchudzać, warto poznać zdanie specjalistów w tej dziedzinie, czyli dietetyków. Dowiedzcie się, ile chleba można jeść dziennie!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co znajduje się w pieczywie?

Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego chleb tuczy?”. I czy rzeczywiście to właśnie nadmiar spożywanego pieczywa odpowiada za odkładające się kilogramy? Jeżeli przyjrzeć się ilości kalorii w chlebie, to można mieć co do tego wątpliwości. Jedna kromka pieczywa ma 80 kalorii – wydaje się, że to niewiele. Ale przecież na pewno nie jecie suchego chleba! Każdy dodaje do niego jakieś smarowidło w postaci masła, pasztetu albo serków topionych. Do tego wędlina, żółty ser i szybko kalorii robi się coraz więcej. A na jednej kanapce zwykle się nie kończy! Łatwo można więc wyliczyć, że trzy kromki z grubym kawałkiem tłustej wędliny i żółtym serem mają tyle kalorii, co sycący obiad.

Zobacz także
Błąd przy kiszeniu kapusty

Jak zrobić idealną kapustę kiszoną? Większość Polaków popełnia 1 błąd, który rujnuje jej smak

ciasto drożdżowe

Fatalny błąd przy wyrabianiu ciasta drożdżowego. Dlatego w cieście „czuć drożdże”

Ciemny czy jasny chleb?

Kolejną kwestią jest rodzaj pieczywa. Popularne stało się jedzenie chleba pełnoziarnistego, który podobno jest bardziej dietetyczny od tradycyjnego, białego chleba z mąki pszennej. Ale czy rzeczywiście ciemne pieczywo jest mniej tuczące? Znów warto spojrzeć na tabele z których wynika, że niezależnie od rodzaju mąki użytej do pieczenia chleba, zarówno ciemne i jasne pieczywo ma podobną ilość kalorii. Z czego więc wynika „dietetyczność” pełnoziarnistego chleba?

Wszystko dzięki błonnikowi, którego w ciemnym pieczywie jest znacznie więcej niż w jasnym. Odpowiada on za uczucie sytości – w efekcie po zjedzeniu dwóch kromek chleba pełnoziarnistego będziecie się czuli najedzeni dłużej, niż po dwóch kromkach białego pieczywa. Ponadto, w pełnoziarnistym chlebie znajdziecie takie składniki jak:

  • Magnez – usprawnia pracę układu nerwowego,
  • Fosfor - wpływa pozytywnie na kości i zęby,
  • Cynk – wzmacnia odporność i poprawia stan skóry i paznokci,
  • Kwas foliowy – szczególnie ważny dla kobiet w ciąży,
  • Żelazo – pomaga przy problemach z koncentracją,

Ile kromek dziennie?

Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii do działania, chleb jest dobrym pomysłem na posiłek z samego rana, czyli śniadanie! Specjaliści zalecają, by zjadać dziennie maksymalnie 3 kromki chleba, najlepiej pełnoziarnistego i tylko rano.

Który chleb jest bardziej kaloryczny: biały czy ciemny? Zdziwicie się
AdobeStock
Newsy
Który chleb jest bardziej kaloryczny: biały czy ciemny? Zdziwicie się
To nie takie oczywiste! Jeden typ pieczywa poleca się szczególnie dla osób odchudzających się, ale nie tylko…

Jeśli zapytacie znajomych o sposoby na odchudzanie, pewnie jedną z pierwszych wymienionych przez nich rad będzie: zamieńcie pieczywo z białego na ciemne. Czy to na pewno dobry trop? Mocno się zdziwicie, jak zobaczycie porównanie kaloryczności pieczywa. Niewątpliwie jedyną i skuteczną metodą na odchudzanie jest dostarczanie mniejszej ilości kalorii. Żeby jeść mniej kaloryczne posiłki i chudnąć, warto przestrzegać kilku trików . Czasami niepozorna zamiana produktów może mieć ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o pieczywo , nie jest to jednak takie proste. Okazuje się, że ciemne razowe pieczywo niekoniecznie sprzyja odchudzaniu… Jakie pieczywo jeść na diecie? Jeśli chcecie pozbyć się kilku kilogramów, musicie koniecznie zadbać o zmniejszenie kaloryczności diety, ale też zadbać o to, żeby dieta była sycąca. Naturalna wydaje się zamiana pieczywa białego na ciemne, razowe, które jest zdrowsze. Niestety ciemne pieczywo nie jest wcale niskokaloryczne! 100 g białego chleba pszennego dostarcza 258 kcal, a chleb żytni razowy ma już 277 kcal w 100 g. Jeszcze ciekawsza sprawa jest z pieczywem z dodatkiem ziaren. Słonecznik , pestki dyni i inne ziarna to wszystko zdrowe dodatki, które są jednak bardzo kaloryczne. Kolejna sprawa to masa kromki. Jednak kromka białego chleba waży ok. 25 g, dostarcza więc 65 kcal. Kromka chleba żytniego jest cięższa i dostarcza aż 96 kcal. Jeśli zamiast dwóch kromek białego chleba zjecie 2 kromki chleba żytniego razowego, nie schudniecie, a nawet możecie przytyć! Który chleb jest zdrowszy? Nie oznacza to oczywiście, że pszenny chleb jest zdrowszy niż żytni razowy. Chleb z pełnoziarnistej, razowej mąki lepiej syci, jedząc z nim kanapki, zmniejszacie szansę podjadania, prędzej dotrwacie do kolejnego posiłku. Chleb żytni razowy ma też inne zalety: Ma więcej błonnika,...

Zostało wam po świętach pieczywo? Oto proste sposoby na odświeżenie czerstwego chleba
Flickr
Newsy
Zostało wam po świętach pieczywo? Oto proste sposoby na odświeżenie czerstwego chleba
Święta, święta i po świętach. Chyba w każdym polskim domu po Wielkanocy zostaje w kuchni sporo chleba. Jak go odświeżyć, by potem zaraz smacznie zjeść?

Chleb. Lepiej kupić go więcej, niż by potem miało zabraknąć. Nic w tym dziwnego, że z takiego założenia wychodzi większość polskich gospodyń domowych. W końcu brak chleba w czasie tak ważnej rodzinnej uroczystości jak Wielkanoc, byłby prawdziwą wpadką, a osoba za nią odpowiedzialna spaliłaby się ze wstydu. Do jajek, do żurku, do wędlin, do sałatki jarzynowej – chleb je się podczas wielkanocnych świąt niemal ze wszystkim. Często zdarza się jednak, że zostaje wam po Poniedziałku Wielkanocnym nawet jeszcze kilka bochenków. Nawet nie myślcie o tym, by go wyrzucać. Jeżeli nie macie zwierząt domowych lub gospodarskich, które mogłyby zrobić użytek z czerstwiejącego chleba, jest jeszcze kilka innych metod. Jak poradzić sobie z dużą ilością pozostałego po świętach chleba? Na początek rada z myślą o przyszłych świętach. Jeżeli kupujecie sporo pieczywa na raz, od razu zamroźcie kilka bochenków w zamrażarce. Chleb i bułki można bez problemu mrozić także i po świętach. Wtedy jednak nie zachowa on walorów smakowych i świeżości. Wielu z nas nie ma jednak w zamrażarce wystarczająco miejsca, by zmieścić tam pieczywo żytnie, pszeniczne i jeszcze inne rodzaje. Co więc w takim wypadku czynić? Zacznijmy od przechowywania chleba. Nie należy robić tego w ciepłym miejscu. Złym wyborem będzie także zapakowanie pieczywa w foliowe torebki. Sztuczne materiały znacznie przyczynią się do przyspieszenia psucia pieczywa. Chleb owinięty w materiałowe szmatki i pozostawiony w chlebaku rzeczywiście szybciej się zeschnie i już po kilku dniach stanie się dość czerstwy, ale to żaden problem w porównaniu do jego zepsucia i konieczności niezwłocznego wyrzucenia. Jak odświeżyć suchy i czerstwiejący chleb: Takie pieczywo można bez problemu odświeżyć. Jak? Oto nasze sposoby na czerstwy i...

Większość Polaków wyrzuca pieczywo. Co stało się z piękną polską tradycją szacunku do chleba?
Adobe Stock
Newsy
Większość Polaków wyrzuca pieczywo. Co stało się z piękną polską tradycją szacunku do chleba?
Statystyki podane przez Polskie Banki Żywności mogą sprawić, że niektórzy poczują na swojej skórze gęsią skórkę. Mimo tego, że większość polskiego społeczeństwa wywodzi się ze wsi, to nie przeszkodziło jej to w zapomnieniu o szacunku do chleba.

Na początek kilka twardych danych. Tych dostarczyły nam ostatnie doniesienia Federacji Polskich Banków Żywności, która przyjrzała się w badaniu statystycznym temu, jaki jest stosunek Polaków do chleba. Sondaż tej instytucji nie miał na celu sprawdzenia, czy Polacy bardziej wolą chleb razowy, czy też baltonowski. W badaniu sprawdzano za to, co mieszkańcy kraju nad Wisłą robią z nadwyżkami pieczywa i czy są w stanie właściwie oszacować ilość chleba, który zamierzają zjeść. Ilu konsumentów pozwala sobie na wyrzucanie pieczywa? Rzućcie okiem na te dane procentowe: 63% konsumentów wyrzuca chleb i bułki do śmietnika z różną częstotliwością 60% sklepów i placówek sprzedażowych wyrzuca niesprzedane pieczywo do koszów na śmieci O ile druga informacja może być przyjęta przez was ze zdenerwowaniem, ale też jako takim zrozumieniem, o tyle ta pierwsza wręcz szokuje. Wielu Polaków starszej daty wciąż zgodnie ze starym obyczajem całuje okruszyny chleba spadającego na ziemię i z nabożeństwem go zjada, czemu towarzyszy nieraz wykonany starannie znak krzyża. Inni często znakiem krzyża kreślonym za pomocą noża rozpoczynają także krojenie chleba. Zmiana tożsamości, upływ czasu i przeobrażenia dotyczące postrzegania tych właśnie tradycji na pewno wpłynęły na to, że wielu z nas nie ma już skrupułów, kiedy przychodzi do wyrzucenia „starego” chleba do śmietnika. Dlaczego ludzie wyrzucają chleb do śmieci? Duża dostępność stosunkowo taniego pieczywa sprawia, że zdecydowana mniejszość robi zapasy pieczywa i dzieli chlebowe racje z dokładnością co do jednej kromki. Zamiast tego klienci kupują chleb bez właściwego oszacowania ilości przeznaczonej do zjedzenia. Problemem jest także sposób przechowywania pieczywa. Psucie się chleba...

Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko
Adobe Stock
Newsy
Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko
Chleb to podstawowy produkt, po który sięga się przy śniadaniu, a często także przy kolacji. Kluczem do jego smaku jest jednak świeżość. 

Każdy sięga czasem po pieczywo, które bogate jest w nasycające energią węglowodany. Choć dzielą się one na te zdrowe (złożone) i mniej zdrowe (proste), są niezbędne w każdej diecie. Chleby czy bułki to baza do kanapek albo zapiekanek, które najczęściej są waszym pierwszym wyborem, jeśli chodzi o szybkie posiłki „w biegu”.  Które pieczywo warto jeść? Nie od dziś wiadomo, że najmniej zdrowym rodzajem pieczywa jest to białe wypiekane z mąki pszennej. Zawiera ono wiele węglowodanów prostych, za to mało witamin i błonnika. Dlatego właśnie mówi się, że białe pieczywo jest źródłem „pustych kalorii”, które nie nasycą was energią na długo. Po jakie pieczywo warto sięgać? Na pewno po to przygotowywane z mąki razowej, która bogata jest w błonnik pobudzający trawienie oraz regulujący pracę układu pokarmowego. Błonnik dba także o długotrwałe uczucie sytości, dlatego pieczywo razowe trawione jest dłużej i uwalnia energię przez większy czas. Nie każde ciemniejsze pieczywo jest jednak razowe – warto zwrócić na to uwagę, kiedy wybieracie je w sklepie lub piekarni.  Pieczywo paczkowane będzie miało swój skład na opakowaniu. W przypadku pieczywa sprzedawanego „luzem” warto wybrać je z piekarni, gdzie sprzedawca ma obowiązek poinformować was o składzie wypieku. Jak wybrać najświeższe pieczywo?  Przy wyborze najlepszego, świeżego kawałka pieczywa należy kierować się stałymi zasadami. Naciśnij skórkę chleba – jeśli jest twarda oznacza to, że pieczywo jest mniej świeże. Jeśli po chwili wraca do poprzedniego kształtu, a bochenek jest sprężysty – wypiek na pewno jest świeży.  Skórka świeżego pieczywa mocno się kruszy i jest znacznie bardziej podatna na odłupywanie się jej...