Ile kosztuje najdroższy chleb na świecie? Niektórym opadną z wrażenia szczęki
Flickr
Newsy

Ile kosztuje najdroższy chleb na świecie? Niektórym opadną z wrażenia szczęki

W Hiszpanii pieką chleb, którego cena może przyprawić o palpitacje serca. Na tak wielki wydatek pozwalają sobie tylko okropnie bogaci rosyjscy oligarchowie i szejkowie, którzy zamawiają go ponoć na wesele swoich dzieci...

Najdroższy chleb na świecie pieką w Hiszpanii, w rejonie Andaluzji. Jego cena robi wrażenie. To aż 1480 euro, czyli ok. 6600 zł. Za co hiszpańscy piekarze liczą sobie aż tak dużo? Mówimy przecież o ledwie 400-gramowym bochenku.

Rzućmy okiem na jego skład. Mąka z komosy ryżowej, nasiona chia, suszone pomidory, twarda, krystalicznie czysta woda z dziewiczych gór Algatocin i przede wszystkim jadalne srebro i złoto… Do tego doliczyć przede wszystkim jednak prestiż łechcący ego jedzących go wszystkich snobów tego świata…

Kto może pozwolić sobie na najdroższy chleb na świecie?

Kto może pozwolić sobie na taki wydatek i taką chlebową ucztę? W grę wchodzą tylko najbogatsi. Średnia krajowa netto w Polsce wynosi w tym roku 3795 zł. Nawet małe dziecko będzie w stanie wyliczyć, że na zakup hiszpańskiego chleba przeciętny Polak powinien pracować 2 miesiące.

Dziennikarze jednego z dzienników wyliczyli nawet, że na tak wytworny andaluzyjski bochenek, polski emeryt z minimalnym comiesięcznym świadczeniem musiałby odkładać przez 6 miesięcy. Zgroza.

Zobacz także
Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko

Jak kupić świeży chleb? Prosty test zdradzi wszystko

Szybki chleb drożdżowy, który zawsze wychodzi. Ma cudownie chrupiącą skórkę

Szybki chleb drożdżowy, który zawsze wychodzi. Ma cudownie chrupiącą skórkę

I my także postanowiliśmy się nieco pobawić w małe matematyczne ćwiczenia. Z naszych mozolnych rachunków wynika, że za jeden najdroższy bochenek chleba na świecie otrzymać można:

  • Około 2200 sztuk klasycznego polskiego, pszenno-żytniego chleba (przyjęliśmy cenę 3 zł za półkilogramowy bochenek)
  • Około 16 500 bułek-kajzerek w cenie 40 groszy za sztukę
  • Około 3300 maślanych rogalików francuskich, czyli croissantów (cena: ok. 2 zł)

O ile wzrosła cena najdroższego chleba świata w ostatnich latach?

Warto dodać, że hiszpańscy piekarze piekący najdroższy chleb na świecie od wielu już lat robią wszystko, by nikt nie zagroził odebraniu ich wypiekowi palmy pierwszeństwa w kwestii ceny. Dlaczego? Wzrost cen andaluzyjskiego chlebka jest wręcz kolosalny.

Jeszcze w 2014 roku cena 400-gramowego bochenka wynosiła „zaledwie” 117 euro. Co sprawiło, że niezmiernie drogi chleb stał się niemal 10 razy droższy po zaledwie 7 latach? Ewidentnie mamy tu do czynienia z czystą sztuką reklamy i wzbudzenia szumu medialnego wokół swojego produktu.

Jak widać, chleb chlebowi nie równy. Być może takie akcje marketingowe i reklamowe przyczyniają się jednak do odrodzenia mody na pieczenie własnego chleba. W ostatnim czasie stało się to bardzo modne wśród polskich gwiazd. Swoim wypiekiem pochwaliła się między innymi Katarzyna Dowbor.

Czytaj także:

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA