Lista składów produktów takich jak mieszanki przypraw, powinna zawierać wszystkie użyte przyprawy. Producenci nie muszą podawać dokładnej ilości każdego ze składników. Receptury produktów stanowią tajemnicę handlową, a podanie dokładnego składu wraz z ilością składników, zdradzałoby ją.

Mają jednak obowiązek umieszczać listę składników w kolejności odzwierciedlającej użytą ilość. Jeśli w składzie przyprawy do piernika cukier znajduje się na pierwszym miejscu, oznacza to, że w mieszance to właśnie jego jest najwięcej. Kupicie taką przyprawę?

Czytajcie etykiety. Mieszanki przypraw czasem zawierają…..wypełniacze

Czytając składy mieszanek przypraw, które są dostępne na sklepowych półkach, czasem można być zaskoczonym. Po co w przyprawie do piernika cukier? W małej torebce i tak nie będzie go tyle, żeby piernik miał wystarczająco dużo słodyczy. Cukier, ksylitol czy miód, którym planowaliście posłodzić ciasto i tak trzeba będzie dodać.

Powód dodania dodatku słodzącego jest prosty: cukier jest znacznie tańszym składnikiem od egzotycznych przypraw takich jak cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa. Jeśli producent wypełni torebkę cukrem zamiast cynamonem, znacząco obniża swoje koszty produkcji.

Zobacz także:

Można więc uznać, że dodanie cukru do mieszanki przypraw, która nie powinna go zawierać, to próba oszukania klientów, którym wydaje się, że kupują przyprawy, a nie cukier. Spójrzcie tylko na to opakowanie. Węglowodany, czyli w zdecydowanej przewadze dosypywane cukry, to aż 72% całej paczki!

Na szczęście coraz większa ilość producentów przypraw zwraca uwagę na składy swoich produktów, niektórzy nawet z dumą piszą na opakowaniach o zdrowym składzie. Z tego powodu na większości opakowań nie znajdziecie w składzie cukru.

Jak uniknąć kupienia tych przypraw wypełnionych cukrem? Czytajcie etykiety lub zróbcie własną przyprawę do piernika.

Przepis na domową przyprawę do piernika

Możecie ją wykorzystać nie tylko do piernika, ale też pierniczków czy innych ciast i ciasteczek, którym chcecie nadać korzenny smak. Z podaną korzenną przyprawą można zrobić nawet... śledzie. Korzenne śledziki są niezwykle aromatyczne i po natarciu przyprawą mogą być jedynie zalane olejem i tak podane.

Zmielona przyprawę trzymajcie w szczelnie zamkniętym słoiczku w ciemnym miejscu.

Składniki:

  • 8 płaskich łyżeczek cynamonu
  • 3 płaskie łyżeczki imbiru
  • 2 płaskie łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 2 płaskie łyżeczki goździków
  • 2 płaskie łyżeczki kardamonu
  • 1 płaska łyżeczka anyżku
  • 1 płaska łyżeczka ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżeczka ziaren kolendry
  • 1 płaska łyżeczka pieprzu

Przygotowanie:

  1. Domową przyprawę do piernika można zrobić w parę minut. Możecie ją utłuc w moździerzu lub zmielić w młynku do mielenia pieprzu czy malakserze z nakładką do mielenia przypraw.
  2. Wszystkie składniki wsypcie do młynka i mielcie do momentu uzyskania pożądanego stopnia rozdrobnienia.
  3. Zmielona przyprawę trzymajcie w szczelnie zamkniętym słoiczku w ciemnym miejscu.

Źródło: aniagotuje.pl