Ile emerytury dostają księża w Polsce? Wystarcza na jedzenie i godne życie? Poznajcie dokładne kwoty
AdobeStock
Newsy

Ile emerytury dostają księża w Polsce? Wystarcza na jedzenie i godne życie? Poznajcie dokładne kwoty

Coraz więcej Polaków dostaje głodowe emerytury, za które nie da się samodzielnie przeżyć. A jak to wygląda w przypadku księży?

Wielu Polaków nie może liczyć na wysoką emeryturę. Życie jest coraz droższe, a niskie emerytury niektórym seniorom nie pozwalają na godne życie. Pojawiają się nawet pomysły wprowadzenia emerytury minimalnej dla osób, które przez nieodprowadzanie składek dostają świadczenie w wysokości kilkuset złotych. Takim ludziom często pozostaje poleganie na najbliższej rodzinie, ponieważ sami nie są w stanie się utrzymać. A jak to wygląda w przypadku księży, którzy sędziwego wieku dożywają w samotności? Ile emerytury dostają księża? Sprawdźcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy księża dostają emeryturę?

Choć ksiądz jest oficjalnie sługą bożym, to dostaje pieniądze za swoją pracę tak, jak wszyscy ludzie. Przysługuje mu też prawo do emerytury – dotyczy ono wszystkich duchowych z wyjątkiem papieża, który na emeryturę zwykle nie przechodzi (z wyjątkiem Benedykta XVI).

Zobacz także

Skąd biorą się pieniądze na emerytury księży?

Księża są wyjątkowo uprzywilejowanymi emerytami. Korzystają oni bowiem z dwóch systemów emerytalnych – ZUSu oraz Funduszu Kościelnego. Środki w Funduszu od 1990 roku finansowane są wyłącznie z budżetu państwa, czyli podatków wszystkich Polaków. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można przeczytać szczegóły na temat przeznaczania środków z Funduszu Kościelnego:

  • wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi
  • remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej
  • finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych

W jeszcze lepszej sytuacji są księża, którzy pracują w szkołach lub wojsku i policji jako kapelani – przysługuje im świadczenie emerytalne przewidziane dla danych grup zawodowych, zależnie od tego, gdzie ksiądz był zatrudniony.

Jaką emeryturę ma ksiądz?

Na dość niskie świadczenie może liczyć zwykły wikary. Wysokość jego emerytury zależy od wielkości parafii, miejsca, w którym się ona znajduje oraz stanowiska księdza w kościelnej hierarchii. Wikary może więc liczyć na emeryturę w wysokości około 1800 złotych. Jeżeli jednak pracował w szkole, wojsku lub policji, to świadczenie jest wyższe.

Jaką emeryturę ma proboszcz?

W przypadku proboszczów kwoty są znacznie bardziej konkretne. Emerytury księży proboszczów wynoszą średnio 5 tysięcy złotych. W jeszcze lepszej sytuacji są biskupi, którzy dostają aż 10 tysięcy złotych co miesiąc!

źródło: pomorska.pl

Czytaj także:

Komentarze
mężczyzna nie ma na chleb
Adobe Stock
Newsy Fatalne wieści dla przyszłych emerytów. Czy taka kwota wystarczy im kiedyś na chleb?
Czy emerytury w Polsce wystarczają na godne życie? O tym najlepiej przekonać się można podczas rozmowy z emerytem. Mamy inną smutną wiadomość. W przyszłości ma być jeszcze gorzej…
Hubert Rój
grudzień 29, 2020

Liczba problemów trawiących polski system opieki społecznej jest długa i niezwykle dołująca. Emeryci nie skaczą z radości, gdy przychodzi im patrzeć na odcinek przynoszony co miesiąc od listonosza. W przyszłości ma być podobno jeszcze gorzej. Nie są to dobre wieści dla przyszłych emerytów, którzy w większości na razie jeszcze nie zaczęli się nawet interesować swoim losem na starość. Eksperci grzmią Starzejące się społeczeństwo, zła struktura zatrudnienia (umowy śmieciowe), niewydolność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To wszystko sprawia, że emerytury przyszłych emerytów będą po prostu głodowe. Eksperci twierdzą, że lekiem na całe zło, mogłoby być ponowne podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. I oczywiście zrównanie wieku odejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn. Czytanie tych wieści przysparza wielu o palpitację serca. Nic w tym dziwnego. Nikomu nie widzi się długa praca do mocno zaawansowanego wieku. Niepewność jutra zachęca przecież do jak najszybszego odejścia na zasłużony wypoczynek. Takie rozwiązanie skutkuje jednak tym, że przyszłe emerytury będą niezwykle niskie. Dyskusja na ten temat powoli powraca przy okazji wprowadzenia Państwowych Planów Kapitałowych. Ten mechanizm pozwala na odłożenie do emerytury środków poprzez trzy podmioty – państwo, pracodawcę i pracownika. Czas oszczędzać na starość PPK powoli wkracza w świat pracodawców i pracowników i razem z nim znów, jak bumerang, powraca temat niskich emerytury, które czekają osoby, które zaczęły pracę po 1999 roku, a więc po roku w którym wprowadzono reformę emerytalną. "Nowi" emeryci, którzy późno zaczynali pracę zawodową, a często długi okres swojej pracy spędzili na zatrudnieniu bez odkładania ZUS-owskich składek,...

Przeczytaj