Śledź to obok karpia najczęściej kupowana ryba w sezonie świątecznym. W polskiej tradycji na Wigilii koniecznie muszą się znaleźć ryby przygotowywane na różne sposoby i najczęściej są to właśnie śledzie. Przyrządza się je zwykle na zimno w różnych marynatach, które stanowią świetną zakąskę między głównymi posiłkami. Na Boże Narodzenie na pewno przygotujecie dużo śledzi, jednak gdy święta już się skończą, to pojawia się nowy problem – co zrobić z nadmiarem jedzenia?

Na szczęście śledzie można trzymać w lodówce dość długo, jednak wszystko zależy od tego, jak zostały przyrządzone. Poniżej przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę, dzięki której dowiedziecie się jak przechowywać świąteczne śledzie.

Jak długo można przechowywać śledzie w śmietanie?

To chyba jeden ze smaczniejszych sposobów przyrządzenia śledzia. Niestety, przez użycie śmietany jego termin przydatności do spożycia jest stosunkowo krótki. Podstawą tego, by tak zrobione śledzie przetrwały w lodówce jak najdłużej jest:

  • Świeża i dobrej jakości śmietana
  • Bardzo szczelny słoik – absolutnie nie trzymamy śledzi w plastikowych pojemnikach!

Śledzie w śmietanie, o ile przyrządzone z użyciem dobrej śmietany i zamknięte w słoiku, powinny być bezpieczne do spożycia około tydzień od przygotowania. Trzeba je oczywiście trzymać w lodówce.

Zobacz także:

Jak długo mogą stać w lodówce śledzie w oleju?

Śledź w oleju z dodatkiem cebulki – palce lizać! Można go łatwo przyrządzić w domu, a do tego wytrzyma w lodówce dość długo. Znów, podobnie jak w przypadku opisywanym wyżej, termin przydatności do spożycia będzie zależał od kilku czynników:

  • Jeżeli kupiliście płaty śledziowe, to zrobione w oleju i zamknięte w szczelnym słoiku powinny być dobre jeszcze dwa tygodnie po przygotowaniu. Pamiętajcie, że gdy otworzycie słoik, to trzeba będzie zjeść je w ciągu dwóch dni.
  • Śledzie kupowane na wagę w sklepie mają dużo krótszy termin i należy je spożyć do tygodnia od zakupu. Spowodowane jest to tym, że nie wiecie jak długo przed kupieniem śledzie leżały w sklepie.
  • Cebula dodawana do zalewy powinna być wcześniej sparzona! To warzywo łatwo się psuje i koniecznie przed włożeniem go do słoika należy je najpierw przelać wrzątkiem.