Ile czasu gotować żółtą fasolkę szparagową? Krócej niż myślicie
Flickr
Newsy

Ile czasu gotować żółtą fasolkę szparagową? Krócej niż myślicie

Co prawda do sezonu na fasolkę szparagową pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz przyswoić wiedzę na temat jej prawidłowego gotowania. Podpowiadamy, jak długo powinno się ją gotować, by nie była rozgotowana.
Hubert Rój
kwiecień 25, 2021

Gotowanie popularnej szparagówki jak wiedzą doświadczone gospodynie nie należy do szczególnie trudnych kulinarnych zadań. Niemniej jednak osoby niedoświadczone powinny pilnować czasu gotowania fasolki, by nie dopuścić do jej rozgotowania. Wtedy nie nada się już do niczego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak ugotować żółtą fasolkę szparagową:

  1. Fasolkę dokładnie umyjcie w wodzie.
  2. Odetnijcie końcówki fasolki z dwóch stron.
  3. Wypłukaną i przygotowaną fasolkę włóżcie do garnka i zalejcie ją zimną wodą.
  4. Na 1 kg fasolki powinny przypadać 4 litry wody. Taką ilość fasolki posólcie jedną łyżeczką soli i dosłodźcie 1 łyżeczką cukru.
  5. Gotujcie ok. 10-15 min do uzyskania oczekiwanego efektu. Jeżeli wolicie fasolkę bardziej kruchą i chrupiącą, gotujcie krócej. Jeżeli zaś gotujecie już nieco starszą fasolkę i chcecie, by stała się miękka, wydłużcie czas gotowania o dosłownie parę minut.
  6. Fasolkę próbujcie podczas gotowania, by nie dopuścić do jej rozgotowania.
  7. Kiedy fasolka szparagowa będzie już gotowa, odcedźcie ją za pomocą cedzaka, łyżki cedzakowej lub wykorzystując sprytny patent z przykrywką. Chwyćcie garnek razem z przykrywką i pod kątem wylejcie wodę przez szczelinę. Uważajcie tylko, by się nie poparzyć wrzątkiem!
  8. Przygotowaną, umytą fasolkę szparagową można także gotować na parze. Będzie miękka po również ok. 15 min gotowania.
  9. Gotową fasolkę szparagową podawajcie według własnego uznania do dań głównych lub jako odrębne danie. Polecamy podprażenie na patelni bułki tartej i roztopienie odrobiny masła, a następnie wymieszanie takiej zasmażki z fasolką w garnku.
  10. Smacznego!

Zobacz także

Jeśli w waszych spiżarniach zostało jeszcze dużo białej fasoli Piękny Jaś, wykorzystajcie ją na ostatnie w tym roku podejścia do fasolki po bretońsku. Dobry przepis na to danie znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Czytaj także:

Komentarze