Gdy pogoda dopisuje i jest coraz cieplej, aż się prosi o więcej sałatek w domowym jadłospisie. Są orzeźwiające, lekkie, a do tego składają się przecież z warzyw, które będą teraz tańsze niż zimą - w końcu powoli nadchodzi sezon na pomidory, ogórki i inne pyszności.

Dobra sałatka nie obejdzie się jednak bez sosu. Co prawda w sklepach można kupić gotowe mieszanki w saszetkach, ale uwierzcie, że zrobienie takiego dressingu samodzielnie jest banalnie proste. Sprawdźcie poniższy przepis, do którego wystarczą tylko trzy składniki z kuchennej szafki. 

Przepis na prosty sos do sałaty

Składniki:

  • 3 łyżki oliwy

  • 1 łyżka syropu z malin

  • 1 łyżeczka octu balsamicznego

Przygotowanie:

  1. Wlejcie oliwę, syrop oraz ocet balsamiczny do małego słoiczka. Opcjonalnie, dodajcie jeszcze sól i pieprz. Zakręćcie.

  2. Następnie potrząśnijcie mocno słoiczkiem, by składniki się wymieszały. 

  3. Wlejcie sos do sałatki, wymieszajcie i odstawcie na kilka minut.

Syrop malinowy można z powodzeniem zastąpić zwykłym miodem - ważne tylko, by miał on postać płynną. Z kolei jeśli nie macie akurat octu balsamicznego, nada się też ocet winny. Można wykorzystać jabłkowy, ale w mniejszej ilości ze względu na jego intensywny i kwaśny smak. 

Zobacz także:

Co daje jedzenie sałaty?

Sałata, niezależnie od rodzaju, to składnik, który powinien się znaleźć w diecie każdego z nas. To bogate źródło błonnika, który wspiera trawienie i prawidłowe wypróżnianie, zapobiegając tym samym dolegliwościom, które mogą powodować dyskomfort, jak np. zaparcia czy wzdęcia.

Sałata jest też niskokaloryczna, dlatego można ją jeść bez ograniczeń. A dzięki wysokiej zawartości błonnika może skutecznie zaspokoić głód, dlatego warto dodawać sałatę np. do kanapek na drugie śniadanie.

Warzywo to zawiera także antyoksydanty i witaminę E, które odpowiadają za wygląd skóry, paznokci oraz włosów, jak i spowalniają starzenie się organizmu. Zwróćcie też uwagę na znajdujący się w sałacie chlorofil - to barwnik, który odpowiada za jej zielony kolor. Chlorofil działa bakteriobójczo, dlatego jedzenie sałaty wpływa pozytywnie na układ odpornościowy.