Ryż to świetny dodatek do obiadu, który może być również jego głównym składnikiem. Jeżeli połączycie go z warzywami i kurczakiem, będzie stanowił sycące i pożywne danie. Doskonale odnajduje się również w wersjach deserowych. Z prażonymi owocami, mlekiem kokosowym i cynamonem zapewni wam energię na cały dzień. 

Dlaczego warto jeść ryż? 

Ryż to nie tylko puste kalorie, jak mogliby sądzić złośliwi wyznawcy gotowanego ziemniaka. Oto właściwości zdrowotne ryżu:

  • Biały ryż to pokarm lekkostrawny, dlatego włączają go do swojej diety osoby mające problem z żołądkiem i jelitami.  

  • Brązowy ryż pomaga natomiast uregulować poziom cukru we krwi i mogą go jeść osoby zmagające się z cukrzycą.  

  • To źródło pełnowartościowego białka roślinnego, chętnie wykorzystywanego przez sportowców. 

  • Ryż, szczególnie brązowy, ma w dużo błonnika, w związku z powyższym wspomaga trawienie i chroni przed rakiem jelita grubego.  

  • Jest produktem bezglutenowym, więc powinny sięgać po niego osoby borykające się nietolerancją na gluten i z celiakią.

  • Brązowa odmiana zawiera kwas foliowy i pomaga unormować poziom cholesterolu, w związku z czym jest sprzymierzeńcem waszego serca. 

Jak właściwie przyprawić i ugotować ryż? 

Zobacz także:

W gotowaniu ryżu nie ma nic skomplikowanego. Wystarczy znać podstawowe zasady i poznać jeden trik, by przyrządzić doskonały ryż. Dobrze ugotowany ryż to taki, który gotuje się bez torebek. Jeżeli macie tylko ryż w torebkach, po prostu przetnijcie je i wysypcie zawartość do naczynia. 

Dobry ryż powinien być odpowiednio posolony. Aby tego dokonać powinniście posolić go na sucho, to znaczy przed zalaniem wodą. Tylko takie przyprawianie pozwoli równomiernie rozprowadzić sól na ziarenkach ryżu. Spróbujcie, a przekonacie się o różnicy.

Ilość dodawanej soli zależy od preferencji smakowych, jak również przeznaczenia gotowanego ryżu. Bezpieczną dawką będzie ¼ łyżeczki tej przyprawy na szklankę ryżu. 

Są dwie szkoły gotowania tego produktu: z płukaniem i bez płukania przed. Wszystko zależy od tego, jaką wersję końcową chcecie uzyskać. Sypki ryż na talerzu oznacza przepłukanie go zimną wodą. Jeżeli potrzebujecie ryżu zbitego, np. do zupy pomidorowej wówczas zapomnijcie o tym działaniu. 

Źródło: gotowanie.onet.pl