Co dom, to inny przepis na pierogi. Każda gospodyni domowa ma swoją autorską recepturę na przygotowanie tego dania. W tej kwestii zarówno ważne jest nadzienie, jak i ciasto, by ulepione pierogi nie rozpadły się podczas gotowania. By za każdym razem wychodziły idealnie, wystarczy do masy dodać jeden sekretny składnik.

Tradycyjne polskie pierogi

Pierogi to jedno z wielu tradycyjnych dań. Uwielbiają je wszyscy, nie tylko Polacy, ale i turyści zza granicy. Mimo, iż są dosyć pracochłonne, to efekt końcowy wynagradza wszystko. Na stole pojawiają się zarówno na co dzień, jak i podczas różnych uroczystości. Swoją popularność zawdzięczają uniwersalności, gdyż można przygotować je na wytrawnie czy słodko. Najczęściej przyrządzane pierogi to ruskie, z kapustą i grzybami, mięsem, serem, jagodami czy truskawkami.

Przepis na idealne pierogi

Składniki:

  • 2 ½ - 3 szklanki mąki pszennej
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 szklanka gazowanej wody
  • 1 jajko
  • ½ łyżeczki cukru
  • 4 łyżki oleju

Przygotowanie:

  1. Do większej miski wbijcie jajko, a także wlejcie szklankę wody gazowanej.
  2. Do miski ze składnikami dodajcie cukier, sól oraz olej. Wszystko dokładnie wymieszajcie za pomocą trzepaczki.
  3. Mąkę pszenną przesiejcie, a następnie dodajcie ją do mokrych składników.
  4. Całość zacznijcie wyrabiać ręką bądź łyżką.
  5. Gdy masa stanie się lepka, to przenieście ją na stolnicę lub blat posypany mąką. Ciasto ugniatajcie rękami przez kilka minut.
  6. Wyrobione ciasto na pierogi owińcie szczelnie folią spożywczą, przykryjcie wilgotnym ręcznikiem i odstawcie je na pół godziny. 
  7. W tym czasie możecie przygotować farsz. Takie ciasto idealnie sprawdzi się do każdego nadzienia. 

Idealne ciasto na pierogi 

Często pojawia się dyskusja na temat idealnego ciasta na pierogi. To nie jajko czy jego brak stanowi o jakości. Wiele osób może się zdziwić, gdyż kluczową rolę odgrywa woda i to nie zwykła z kranu, a gazowana. To właśnie dzięki temu dodatkowi, ciasto jest idealnie elastyczne, co pozwala na formowanie pierogów bez większych problemów. Natomiast po ugotowaniu, są puszyste i wręcz rozpływają się w ustach.

Czytaj także:

Zobacz także: