Zasmażka do zup
Gotujmy.pl/Justine27
Newsy

Idealna do zup, sosów i gotowanych warzyw. Jak zrobić przepyszną zasmażkę?

Zasmażka może znaleźć w kuchni wiele zastosowań. Nie lubicie rzadkich potraw? Zasmażka przyjdzie wam z pomocą.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Gotowanie wymaga umiejętności i sprytu. Czasami kilka sztuczek wystarczy, a kuchnia nie będzie miała przed wami żadnych tajemnic.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zasmażka ma ważne miejsce  w polskiej kuchni

Sentymenty do tradycyjnych przepisów potrafią wziąć górę. Szczególnie jeśli mowa o trikach, które znały jeszcze wasze babcie. Jeden z nich dotyczy zagęszczania potraw. Nic nie zrobi tego lepiej niż prosta i każdorazowo skuteczna zasmażka. 

Mimo że nie znajdziecie jej w eksperymentach kuchni z całego świata, to sprawdzony sposób na zbyt rzadkie potrawy, które są codziennością. Robienie zasmażki nie należy do skomplikowanych zadań. Zwyczajowo powstaje z połączenia mąki z tłuszczem w proporcjach 1:1.

Wybór tłuszczu zależy od czasu, jaki ma on spędzić na patelni oraz od potrawy, do której zamierzacie wykorzystać zasmażkę. Do krótszego smażenia nadają się masło i margaryna. Gdy czas przygotowania zasmażki będzie wynosił kilka minut, wybierzcie oleje roślinne.

Tłuszcz ląduje na patelni w pierwszej kolejności. Następnie należy dodać mąkę. Im dłużej mieszacie składniki, tym lepiej dla waszej zasmażki. Zresztą bez tego zasmażka w mgnieniu oka się przypali. Dobrze zrobiona zasmażka konsystencją przypomina budyń i nie posiada grudek.

Jak połączyć danie z zasmażką?

Do gorącej zasmażki należy wlewać zimny płyn, natomiast podgrzaną potrawę wzbogaca się zimną zasmażką. To szczególnie ważne, gdy nie jesteście pewni, jak zrobić zasmażkę do flaków i innych popisowych dań, a planujecie za chwilę małe, ale bardzo ważne przyjęcie.

Można wyróżnić 3 typy zasmażek:

  • biała – dla fanów warzywnych dań, np. do marchewki z groszkiem. Mieszankę tłuszczu i mąki należy smażyć krótko i zdjąć z ognia, gdy tylko składniki połączą się w gładką masę. 

  • jasnozłota – różni się od białej stopniem wysmażenia. Cały proces musi potrwać trochę dłużej. Nie spuszczajcie z niej oka, by się nie przypaliła. Będzie idealna do zupy.

  • ciemnozłota lub brązowa – musi spędzić na patelni trochę więcej czasu. Nie obejdzie się bez energicznego mieszania. To dobra baza zagęszczacza do ciemnych i mięsnych sosów.

Bułka tarta, a może mąka do zasmażki?

Dużo smaczniej będzie przygotować zasmażkę do sosu na bazie mąki, lecz istnieją dania wprost stworzone dla bułki tartej. Będzie to, chociażby kalafior z bułką tartą i masełkiem. Nie zagęszcza potrawy, lecz urozmaica jej smak.

Aby zrobić zasmażkę z bułki tartej, masło należy roztopić na patelni, dodać bułkę i chwilę podsmażyć. Pozostaje tylko wymieszać ją z ugotowanym kalafiorem lub innymi, sezonowymi warzywami. Do bułki pasują też brokuły oraz fasolka szparagowa. 

Niekiedy bułkę najpierw przypieka się na suchej patelni, a dopiero później dodaje się tłuszcz. Możecie w ten sposób przygotować zasmażkę pod warzywa. Innymi dodatkami do roztopionego tłuszczu, zgodnie z waszymi upodobaniami, mogą być zimne mleko, śmietana lub bulion.

Komentarze