Zasmażka do zup
Gotujmy.pl/Justine27
Newsy

Idealna do zup, sosów i gotowanych warzyw. Jak zrobić przepyszną zasmażkę?

Zasmażka może znaleźć w kuchni wiele zastosowań. Nie lubicie rzadkich potraw? Zasmażka przyjdzie wam z pomocą.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Gotowanie wymaga umiejętności i sprytu. Czasami kilka sztuczek wystarczy, a kuchnia nie będzie miała przed wami żadnych tajemnic.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Zasmażka ma ważne miejsce  w polskiej kuchni

Sentymenty do tradycyjnych przepisów potrafią wziąć górę. Szczególnie jeśli mowa o trikach, które znały jeszcze wasze babcie. Jeden z nich dotyczy zagęszczania potraw. Nic nie zrobi tego lepiej niż prosta i każdorazowo skuteczna zasmażka. 

Mimo że nie znajdziecie jej w eksperymentach kuchni z całego świata, to sprawdzony sposób na zbyt rzadkie potrawy, które są codziennością. Robienie zasmażki nie należy do skomplikowanych zadań. Zwyczajowo powstaje z połączenia mąki z tłuszczem w proporcjach 1:1.

Wybór tłuszczu zależy od czasu, jaki ma on spędzić na patelni oraz od potrawy, do której zamierzacie wykorzystać zasmażkę. Do krótszego smażenia nadają się masło i margaryna. Gdy czas przygotowania zasmażki będzie wynosił kilka minut, wybierzcie oleje roślinne.

Tłuszcz ląduje na patelni w pierwszej kolejności. Następnie należy dodać mąkę. Im dłużej mieszacie składniki, tym lepiej dla waszej zasmażki. Zresztą bez tego zasmażka w mgnieniu oka się przypali. Dobrze zrobiona zasmażka konsystencją przypomina budyń i nie posiada grudek.

Jak połączyć danie z zasmażką?

Do gorącej zasmażki należy wlewać zimny płyn, natomiast podgrzaną potrawę wzbogaca się zimną zasmażką. To szczególnie ważne, gdy nie jesteście pewni, jak zrobić zasmażkę do flaków i innych popisowych dań, a planujecie za chwilę małe, ale bardzo ważne przyjęcie.

Można wyróżnić 3 typy zasmażek:

  • biała – dla fanów warzywnych dań, np. do marchewki z groszkiem. Mieszankę tłuszczu i mąki należy smażyć krótko i zdjąć z ognia, gdy tylko składniki połączą się w gładką masę. 

  • jasnozłota – różni się od białej stopniem wysmażenia. Cały proces musi potrwać trochę dłużej. Nie spuszczajcie z niej oka, by się nie przypaliła. Będzie idealna do zupy.

  • ciemnozłota lub brązowa – musi spędzić na patelni trochę więcej czasu. Nie obejdzie się bez energicznego mieszania. To dobra baza zagęszczacza do ciemnych i mięsnych sosów.

Bułka tarta, a może mąka do zasmażki?

Dużo smaczniej będzie przygotować zasmażkę do sosu na bazie mąki, lecz istnieją dania wprost stworzone dla bułki tartej. Będzie to, chociażby kalafior z bułką tartą i masełkiem. Nie zagęszcza potrawy, lecz urozmaica jej smak.

Aby zrobić zasmażkę z bułki tartej, masło należy roztopić na patelni, dodać bułkę i chwilę podsmażyć. Pozostaje tylko wymieszać ją z ugotowanym kalafiorem lub innymi, sezonowymi warzywami. Do bułki pasują też brokuły oraz fasolka szparagowa. 

Niekiedy bułkę najpierw przypieka się na suchej patelni, a dopiero później dodaje się tłuszcz. Możecie w ten sposób przygotować zasmażkę pod warzywa. Innymi dodatkami do roztopionego tłuszczu, zgodnie z waszymi upodobaniami, mogą być zimne mleko, śmietana lub bulion.

Komentarze
Ziemniaki
Pixabay/Willfried Wende
Newsy Wasze ziemniaki tak wyglądają? Wyrzućcie jak najszybciej. Ich zjedzenie może skończyć się tragicznie
Kartofle, pyry, grule to tylko niektóre z nazw na określenie ziemniaka. Te warzywa należy starannie obejrzeć i upewnić się, że są bezpieczne do spożycia.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Przechowywanie ziemniaków w nieprawidłowy sposób wiąże się nie tylko ze znaczą utartą zawartej w nich witaminy C. Jeszcze do niedawna warzywa te były traktowane jako rośliny ozdobne. Człowiek zjada 33 kilogramy ziemniaków rocznie Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny, a rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ziemniaka. W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Stanowią dodatek do wielu dań, jak również mogą pełnić funkcję samodzielnego dania. Są warzywem na tyle uniwersalnym, że pasują do kotletów, śledzi, kaparów, jak i śmietany. Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani szczególnych umiejętności.  To czwarta najczęściej uprawiana roślina na świecie, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Dzięki masowości upraw, ziemniak jest niezwykle popularny i można go kupić po przystępnej cenie. Na kontynencie europejskim pojawiły się dopiero około XVI wieku. Mówi się, że do Polski sprowadził je Jan II Sobieski po wygranej bitwie pod Wiedniem. Obecnie są jedynym z podstawowych składników diety Europejczyków. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian ziemniaka. Jedne wykorzystacie do sałatek, inne jako dodatek do drugiego dania czy na frytki. Odmiany dostępne na polskim rynku różnią się kształtem, kolorem, smakiem, a nawet zapachem.  Oprócz różności kulinarnych zastosowań są także zdrowe i pożywne. W 100 gramach dostarczają około 80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej ze skrobi Właściwości odżywcze ziemniaka Zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki faktycznie dostarczają...

Przeczytaj