Rydzyk
ONS/Adobe
Newsy

Horrendalne ceny w sklepie Rydzyka! Nie uwierzysz, ile trzeba zapłacić za litr miodu!

W sklepie Fundacji Nasza Przyszłość, której założycielem jest Tadeusz Rydzyk, od niedawna pojawiły się produkty spożywcze. Ich ceny wprawiają w osłupienie!
Weronika Kępa
listopad 13, 2020

W sklepie ojca Rydzyka jeszcze do niedawna można było kupić tylko książki i dewocjonalia. Z czasem pojawiły się w nim produkty spożywcze. Obok religijnych obrazków, figurek i różańców, teraz możesz kupić tam między innymi mąkę, przyprawy, słodycze i miód. Nikt jednak nie wie, skąd wzięły się ich wręcz horrendalne ceny. Czyżby produkty zostały namaszczone przez samego ojca Rydzyka? A może wcale nie służą do jedzenia, tylko do oglądania? Możemy tylko domniemywać.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Mąka dla bogaczy

W ofercie znajdziemy wiele produktów, których ceny wołają o pomstę do nieba. Zacznijmy więc łagodnie, od mąki, która w zwykłym sklepie spożywczym kosztuje ok. 2 zł. W sklepie ojca Rydzyka kilogram tego produktu wycenia się na… 51 zł!

W istocie mąka nie jest pszenna, ani nawet orkiszowa, a zrobiona z jadalnych kasztanów. Nie zmienia to faktu, że produkt, który niesamowicie szybko zużywa się w każdej kuchni ma cenę niemal z kosmosu! Na takie frykasy bez dwóch zdań może sobie pozwolić tylko najbogatsza część społeczeństwa. Dla osób, które zarabiają nieco mniej sklep poleca mąkę orkiszową za jedyne 14,90 za kilogram… Spieszcie się, bo istnieje ryzyko, że wszyscy wykupią ten niebiański produkt!

Sok z czarnej rzepy

Sklep oferuje również sok z czarnej rzepy. Trzeba przyznać, że już sama nazwa brzmi luksusowo. Nie inaczej jest w przypadku ceny. Choć w internecie bez problemu znajdziemy ten produkt za ok. 23 zł, Fundacja Nasza Przyszłość sprzedaje go za 31,50 za pół litra! Choć sok z czarnej rzepy w istocie zawiera wiele cennych właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie, to faktem jest, że nie trzeba za niego przepłacać. Chyba że została do niego dolana woda święcona, która sprawi, że wszyscy spotkamy się w niebie. Prawdę mówiąc, nigdy nic nie wiadomo…

Smakowite przyprawy

Wisienkę na torcie stanowią ceny przypraw. Trzymajcie się mocno, bo naprawdę zwalają z nóg. W popularnych sklepach ogólnospożywczych praktycznie każdy tego typu produkt kupimy za maksymalnie 2 zł. Z kolei w sklepie ojca dyrektora za 100 g przyprawy do miodu gruszkowo-ziołowego zapłacimy… 79,90! Łatwo obliczyć, że kilogram tego produktu kosztuje niemal 800 zł.

Królewski miód

Jeśli cena przyprawy do miodu zmiotła was z powierzchni ziemi to wyobraźcie sobie, że sam miód nie może przecież być tańszy. Podczas gdy w zwykłym sklepie dostaniemy go za ok. 20 zł u ojca Rydzyka cena jest królewska. Miód, którym najpewniej posłodzimy herbatę, a w najlepszym przypadku posmarujemy nim kanapkę, kupisz tam za blisko 80 zł! Oczywiście jest to miód drahimski wrzosowy, nie jakiś tam normalny. Jeśli więc macie do wydania tysiąc złotych na podstawowe produkty spożywcze to na pewno warto zajrzeć.

Źródło: Fakt

Komentarze
Gotowanie ryżu
Africa Studio/Adobe Stock
Triki kulinarne Gotujesz w ten sposób ryż? Nic dziwnego, że smakuje jak kluchy. Oto niezawodna metoda!
Gotowanie ryżu to wcale nie przelewki. Ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno zapomnicie o ryżu w torebkach!
Hubert Rój
listopad 12, 2020

Wygoda i szybkość – takie zalety ma ryż w torebkach. Do tego odpowiednio odmierzone porcje –  wystarczy włączyć gaz, posolić wodę i tylko czekać. Tymczasem problem pojawia się choćby wtedy, gdy gotujemy ryż w tradycyjny sposób, np. na gołąbki bądź do innego dania. Istnieją dwa główne rodzaje błędów podczas gotowania ryżu. Jedni rozgotowują białe ziarna na paskudną papkę, która smakuje potem jak kluchy. Inni z kolei nie potrafią sprawić, by ich ryż zyskał odpowiednią miękkość. Wtedy małe, białe ziarenka mogą być nieznośnie twarde. W ten sposób smak na wspomniane gołąbki szybko nam przejdzie. Gotowanie ryżu - praktyczne rady Sposobów na gotowanie ryżu jest bez liku. My zaprezentujemy wam jedną prostą metodę. Od tej pory gotowanie ryżu to będzie dla was pestka! Kluczem do powodzenia w tym zadaniu będzie dobranie odpowiednich proporcji ryżu i wody. Najprościej przedstawimy to w ten sposób: na jedną część ryżu przypadają dwie części wody. Posłużmy się prostym przykładem nieco objaśniającym sprawę. Jeżeli chcemy ugotować pół szklanki ryżu, powinniśmy zalać go ok. 1 szklanką wody. Drugim zabiegiem, który warto zastosować podczas gotowania ryżu jest opłukanie naszych ziaren przed gotowaniem. W ten sposób usuniemy z niego skrobię. Jeżeli tego nie zrobimy, ryż będzie bardziej kleisty i po ugotowaniu stanie się bardziej papkowaty. Następny ważny element gotowania ryżu to anielska cierpliwość. Tak, tak, dobrze widzicie. Podczas gotowania ryżu naszą metodą nie musimy go wcale mieszać! Po prostu przykryjmy garnek pokrywką i czekajmy cierpliwie, aż ryż wchłonie wodę i stanie się on odpowiednio miękki. Co z ogniem? Powinniśmy gotować nasz ryż na maksymalnie małym ogniu. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy od razu zalać nasz...

Przeczytaj