Hiszpanie piją dużo wina, jedzą do północy, a są najzdrowszym narodem w Europie. Znamy tajemnicę hiszpańskiej diety
Adobe Stock
Newsy

Hiszpanie piją dużo wina, jedzą do północy, a są najzdrowszym narodem na świecie. Oto tajemnica ich diety

Co jedzą najzdrowsi ludzie w Europie, którzy pod względem długości życia staną się wkrótce pierwsi na świecie? To nie tylko zdrowa, ale też wyjątkowo smaczna kuchnia.

Najzdrowsze narody w Europie to Hiszpanie, Włosi i Islandczycy. Te kraje znalazły się też w pierwszej dziesiątce najzdrowszych narodów na świecie za 2019 rok. Polska zajęła w tym samym rankingu 40 miejsce i spadła o 1 pozycję od poprzedniego badania. Co powoduje, że Hiszpanie są najzdrowszym narodem w naszym regionie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Hiszpanie najzdrowszym narodem na świecie

Obecnie długość życia i zdrowie obywateli w Hiszpanii są najlepsze w Europie, a na świecie ustępują tylko takim krajom jak Japonia i Szwajcaria. Według szacunków ONZ, do 2040 roku średnia długość życia w Hiszpanii ma wzrosnąć do 86 lat.

Instytut Ewaluacji i Pomiaru Zdrowia przy Uniwersytecie w Waszyngtonie przewiduje, że wówczas naród hiszpański znajdzie się na pierwszym miejscu na świecie pod kątem długości życia, wyprzedzając Japonię i Singapur.

Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Zdrowia tak opisywało hiszpański system opieki zdrowotnej:

- Podstawowa opieka zdrowotna jest świadczona przez podmioty publiczne, wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, zapewniających dzieciom, kobietom i seniorom zapobiegawcze usługi w zakresie zdrowia oraz stałą opiekę.

Jednak jak zauważają badacze, na długość życia w Hiszpanii wpływa nie tylko profilaktyka zdrowia świadczona przez lekarzy i pielęgniarki, ale przede wszystkim regionalne nawyki żywieniowe. To one mają największy wpływ na zdrowie całego narodu.

Co jedzą Hiszpanie, żeby zdrowo i długo żyć?

Kuchnia hiszpańska jest jedną z regionalnych kuchni stosujących tzw. dietę śródziemnomorską. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Navarze ocenili, że najważniejszy wpływ na zdrowie ma szerokie wykorzystanie w daniach hiszpańskich oliwy z oliwek i orzechów. To one przyczyniają się do wyraźnie niższej niż w innych regionach świata zapadalności na choroby układu krążenia.

Oto jak i co jedzą Hiszpanie. W odróżnieniu od Włochów, którzy są najszczuplejszym narodem w Europie i jedzą wiele, ale za to małe porcje na jeden posiłek, Hiszpanie jedzą dużo i późno. Typowy hiszpański obiad zjadany jest w godzinach 14:00 -17:00, a do kolacji siadają po 22:00.

Hiszpanie jadają między innymi:

  • Ryby i owoce morza ( w tym kalmary, ośmiornice i krewetki)
  • Oliwki i oliwę z oliwek, którą często wykorzystują do chleba zamiast masła
  • Warzywa, w tym papryki i pomidory w dużej ilości
  • Jagnięcinę i wieprzowinę
  • Rośliny strączkowe

Najpopularniejsze hiszpańskie potrawy to:

  • Tapas. To potrawa składająca się z wielu przekąsek, najczęściej spożywana przy barze, popijana winem albo piwem. Najpopularniejsze tapas to: pieczarki z czosnkiem, smażona ryba, hiszpański omlet, oliwki z serami, owoce morza, patatas bravas, - pokrojone, usmażone ziemniaki podane z ostrym sosem
  • Paella. To nazwa zarówno dania jak i patelni, na której się je przyrządza. Bazą do paelli jest ryż z dodatkiem mięsa i warzyw m.in.: pomidorów, papryki, fasoli. Wyjątkowy kolor nadaje jej szafran
  • Gazpacho. To zupa krem przypominająca polski chłodnik, tyle że przyrządzona jest z pomidorów. Podaje się je w upalne dni
Zobacz także
Jajecznica z serem i kiełbasą chorizo. Przepis na jajecznicę po hiszpańsku

Jajecznica z serem i kiełbasą chorizo. Przepis na jajecznicę po hiszpańsku

Włosi jedzą tyle mącznych dań, a są najszczuplejszym narodem w Europie. Mają 5 sekretów i znamy je wszystkie

Włosi jedzą mnóstwo mącznych dań, a są najszczuplejsi w Europie. Na czym polega sekret ich szczupłości?

Źródło: Bloomberg.com, forsal.pl, breakplan.pl

Włosi jedzą tyle mącznych dań, a są najszczuplejszym narodem w Europie. Mają 5 sekretów i znamy je wszystkie
Adobe Stock
Newsy
Włosi jedzą mnóstwo mącznych dań, a są najszczuplejsi w Europie. Na czym polega sekret ich szczupłości?
Jak to możliwe, że Włosi, u których jeden posiłek potrafi się składać z czterech różnych dań, są tak szczupli? Mają na to swoje sposoby.

Badanie „ Bloomberg Global Health Index", które uwzględniało warunki życia w 169 krajach i oceniało wiele wskaźników m.in. zdrowie i otyłość wykazało, że Włosi są narodem najszczuplejszym w Europie i drugim za Hiszpanami, najbardziej zdrowym. Jak oni to robią, jedząc bez przerwy pizze i makarony? Dlaczego Włosi, jedząc mączne dania, są tacy szczupli i zdrowi? Największym sekretem zdrowia mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, w tym Włochów, jest kuchnia śródziemnomorska, już dawno uznana za jedną z najzdrowszych kuchni na świecie. Serwuje się ją także w Hiszpanii i Grecji i choć dania różnią się pomiędzy krajami: Hiszpanie jadają najwięcej owoców morza i piją więcej wina, a Grecy najwięcej ryb i warzyw, to jednak są cechy wspólne we wszystkich tych kuchniach, które odpowiadają za dobrą kondycję zdrowotną mieszkańców tych regionów. Są nimi: Oliwa z oliwek Warzywa Duże ilości pomidorów, które koniecznie należy wyróżnić spośród wszystkich warzyw Ryby Owoce morza Składniki diety są ważne, ale to nie jedyne powody utrzymania zdrowia i szczupłej sylwetki. Istotne także jest jak podchodzi się do jedzenia.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Le Cupolette Rosse (@lecupoletterosse) Jak jedzą Włosi? 5 tajemnic włoskiej kuchni Włoski obiad często składa się z aż czterech dań. To „antipasti”, czyli przystawka. Po niej na stół wjeżdża „primo”, czyli pierwsze danie. Z reguły na pierwsze...

Ich niedobór skraca życie, jak palenie papierosów. Problem dotyczy większości z nas
Adobe Stock
Newsy
Niedobór tej substancji skraca życie tak samo jak palenie papierosów. Problem dotyczy większości z nas
Jak jeść, żeby długo żyć? Amerykańscy naukowcy udowodnili, że nie wystarczy rzucić palenia. Sprawdźcie, dlaczego niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 może poskutkować skróceniem długości życia.

Dietetycy twierdzą, że niedobór tej substancji, to najbardziej powszechny problem, którego źródłem jest dieta człowieka. Przyczyną jest źle skomponowany jadłospis, a także negatywne trendy w żywieniu. Włączenie do diety żywności wysoko przetworzonej i ograniczenia spożycia ryb i tłuszczy zawierających duże ilości kwasów omega-3, nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie. Jak ustalili naukowcy, deficyt kwasów omega-3 może nawet przyczynić się do skrócenia długości życia. Jaki ma związek niedobór kwasów omega-3 z paleniem papierosów? Wyniki badań przeprowadzonych na jednym z amerykańskich uniwersytetów są jednoznaczne. Niedobór kwasów omega-3 w naszym organizmie, może być tak samo szkodliwy jak palenie papierosów. Podczas trwającego 7 lat badania, obejmującego 2,5 tys. osób, w wieku 66 do 73 lat, badacze porównali długość życia mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Japonii. Obserwowana grupę stanowiła ludność dwóch całkiem odmiennych rejonów świata, z zupełnie inną kuchnią charakterystyczną dla tych obszarów. Okazało się, że mieszkańcy Japonii, w których diecie znajdowało się znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, pochodzących m.in. z ryb i owoców morza, mieli znacznie wyższe stężenie omega-3 w organizmie i żyli średnio o 5 lat dłużej. Amerykanie, w których diecie znajdowało się z kolei więcej niezdrowych kwasów tłuszczowych nasyconych, mieli w organizmach znacząco niższe stężenie omega-3 i żyli średnio 5 lat krócej. Wnioski wyciągnięte z badania były takie, że dieta uboga w kwasy omega-3 może nie tylko zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, ale też skrócić życie. Produkty bogate...

49-letnia Magdalena Cielecka zachwyca figurą. Zawdzięcza ją diecie cud
ONS.pl
Newsy
49-letnia Magdalena Cielecka zachwyca figurą. Zawdzięcza ją diecie cud
Aktorka, mimo wieku, zachowuje nienaganną figurę. Jak się okazuje, stoi za tym dieta.

Magdalena Cielecka to znana i ceniona polska aktorka. W ostatnim czasie można podziwiać jej grę aktorską w takich produkcjach jak „Chyłka” czy „Ciemno prawie noc”. Poza tym chętnie udziela się w innych projektach oraz w akcjach społecznych.  Sekret figury Magdaleny Cieleckiej Aktorka od początku swojej kariery zachwyca szczupłą sylwetką. Tkwi za tym sekret, którym postanowiła się podzielić. Magdalena Cielecka od lat stosuje dietę śródziemnomorską. To ona pozwala jej zachować młody wygląd oraz świetną figurę. Dzięki temu ma również spory zapas energii, umożliwiający udział w wielu intensywnych projektach. Ewidentnie takie rozwiązanie zdecydowanie służy aktorce, która mimo 49 lat, wciąż wygląda jak nastolatka. Posiłki w diecie Cieleckiej Magdalena Cielecka każdy poranek rozpoczyna od naturalnego śniadania, które jest jej kluczowym posiłkiem w ciągu dnia. Na jej talerzu znajduje się żytnia pulpa z orzechami kardamonu, suszonymi owocami oraz mlekiem roślinnym. Aktorka stawia na zdrowe żywienie, sama robi zakupy na pobliskim bazarku, gdzie zaopatruje się w świeże owoce oraz warzywa. To z nich samodzielnie przygotowuje kolejne dania. Na co dzień w jadłospisie Cieleckiej goszczą również owoce morza, tofu, oliwki, sery czy czosnek. To właśnie na tych produktach opiera swoją dietę.  Dieta śródziemnomorska Dieta śródziemnomorska to nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia. To właśnie ona zapewnia mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego zdrowie na lata. Podstawą diety śródziemnomorskiej są warzywa i owoce, a także oliwa, produkty pełnoziarniste, ryby i owoce morza. Dieta śródziemnomorska uważana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie.         ...

100-letnia aktorka Betty White uwielbia hot dogi i wódkę: "Unikam wszystkiego co zielone i to działa" Lekarze się mylą?
ONS.pl
Newsy
100-letnia aktorka Betty White lubi hot dogi i wódkę: „Unikam wszystkiego, co zielone i to działa"
Uwierzycie, że ktoś, kto się tak odżywia dożył już prawie „setki”? Betty White jada niezdrowo, ale za to jest „zezowatą optymistką”.

Czasem zapytacie o coś i już po chwili żałujecie swojego pytania, bo odpowiedź burzy wasze wyobrażenie o świecie. Tak się stało, gdy zapytano aktorkę Betty White, która 17 stycznia 2022 r. skończy 100 lat, o jej przepis na długowieczność. Jej rady nie spodobałyby się lekarzom. „Smakuj każdą chwilę” – mówi Betty White Ta amerykańska aktorka znana jest przede wszystkim z ról w serialach i prowadzenia talk-show. Jest laureatką Nagrody Emmy. Jej kariera trwa już 60 lat. W swoim kraju jest nazywana „Pierwszą Damą Telewizji”. Przede wszystkim grała w filmach telewizyjnych, ale też kinowych, występowała w radiu i teatrze. Jej zbliżające się 100 urodziny były okazją do wywiadu przeprowadzonego przez magazyn „People”. Gwiazda telewizyjna zdradziła w nim, że najbardziej lubi hot dogi i wódkę. Jej ulubioną przekąską jest natomiast kanapka, którą dostawała w dzieciństwie. To kanapka z masłem orzechowym, kiełbasą bolońską i sałatą lodową, na białym chlebie: - Staram się unikać wszystkiego, co zielone. I to zdaje się działać – powiedziała dziennikarzom „People”. I dodała: - Myślę, że mam farta, będąc w dobrej formie. Czuję się świetnie. To niesamowite. Aktorka najchętniej układa puzzle, gra w gry i ogląda dokumenty o zwierzętach albo rozgrywki golfowe.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Betty White (@bettymwhite) Jak to możliwe, że ktoś, kto nie dba o zdrowie, tak długo żyje? Za długowieczność nie odpowiada wyłącznie dieta i tryb życia,...