Chłodniejsze pory roku raczej nie sprzyjają aktywności fizycznej, a częściej zdarza się wówczas spędzać wolny czas na kanapie przed telewizorem z ulubionym serialem i szeregiem różnych przekąsek. Po dłuższym okresie wówczas wiele osób dziwi się zbyt ciasnymi ubraniami, jednak na to przełożyło się błogie lenistwo.

Najczęściej wtedy ludzie podejmują się szeregu diet głodówkowych czy detoksów sokowych, które niestety mogą zakończyć się efektem jo-jo. Sprawdzonym oraz idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów przybranych w zimie jest regularne picie herbaty z liści laurowych. 

Zastosowanie w kuchni liści laurowych

Liście laurowe kojarzą się głównie jako przyprawa do wielu potraw i to jest prawda. Charakteryzują się wyrazistym, aczkolwiek lekko korzennym aromatem. Są doskonałym uzupełnieniem szeregu dań.

Najczęściej są dodawane do zup, takich jak rosół czy barszcz, potraw mięsnych, sosów, różnego rodzaju marynat czy domowych wędlin. Świetnie się wkomponowują w przyrządzane potrawy i jednocześnie podkręcając ich smak. Wiele gospodyń wiejskich nie wyobraża sobie gotowania bez tej przyprawy.

Zobacz także:

 

Liście z drzewa laurowego nie tylko przydają się w kuchni do podkreślania smaku potraw, ale także są świetnym środkiem odstraszającym różnego rodzaju owady. Dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi są skutecznym preparatem unieszkodliwiającym insekty.

Rozłożenie tych liści swobodnie w szafkach pozwoli na pozbycie się niechcianych lokatorów, takich jak mole spożywcze, mrówki czy komary.  To naturalny środek, który nie ingeruje w produkty przyniesione ze sklepu. 

Pochodzenie liści laurowych

Każda gospodyni domowa ma w swoich zapasach tę przyprawę, jednak nie każda wie skąd ona pochodzi. Liście laurowe rosną na drzewie zwanym wawrzynem bądź laurowym. Znajdują się one w rejonach śródziemnomorskich, gdzie klimat jest dość wilgotny i ciepły.

Roślina nie ma większych wymagań co do uprawy, toteż można ją często spotkać podczas wakacji nad Morzem Śródziemnym. Drzewo laurowe jest zielone przez cały rok, dzięki czemu zbiory nie ograniczają się do jednego okresu w roku. Niekiedy z tą rośliną można spotkać się również w Polsce, gdzie jest hodowana głównie jako roślina ozdobna.

Właściwości zdrowotne liści laurowych

Oprócz wyjątkowego aromatu przyprawy, którego nadaje wielu potrawom, ma ona również wiele cennych wartości. Te właściwości w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Z tych też powodów liście laurowe są nagminnie wykorzystywane w medycynie oraz w kosmetyce. Coraz częściej ludzie również przygotowują specjalny napar z tej rośliny.

Dzięki niemu można obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów, pomaga zwalczyć wzdęcia oraz problemy trawienne, usprawnia działanie układu pokarmowego, wspomaga pracę serca i chroni je przed zawałem. Liczne właściwości sprawiają, że liście laurowe to nieodzowny składnik dobrze zbilansowanej diety.

Liście laurowe na odchudzanie

Niewiele osób wie, iż regularne picie herbatki z liści laurowych ma również cenne właściwości odchudzające. Przyprawa pozwala oczyścić i odtruć organizm z toksycznych substancji, a także poprawia jego funkcjonowanie. Usprawnia się i przyśpiesza metabolizm, co uniemożliwia odkładanie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dzięki systematycznemu spożywaniu tego naparu, proces odchudzania będzie znacznie łatwiejszy, a także sprawniejszy. Nim się obejrzycie spodnie zaczną z was spadać i wszystkie pozostałe ubrania będą za duże. Herbata z liści laurowych to idealny suplement dobrze zbilansowanej diety.